Téma sebelásky mi je velice vlastní. Myslím si a především cítím, že kdybychom tuto „vlastnost“ byli schopni mít všichni, svět by byl krásnější. Sám s tím někdy bojuji a podmiňuji lásku k sobě samému výkonem, který podám. Ale to je právě náš nezdravý vzorec. „Ovládá“ nás v rozpoložení, zda budeme, či nebudeme v pohodě. Pokud si tento pocit uvědomíme, přestane nás ovládat. Teprve pak jsme vyhráli.

Je to jednoduché. Pokud se přestaneme řídit pocitem, že jsme dobří díky něčemu, uvědomíme si, že jsme dobří už tímto samotným uvědoměním, a díky tomu se již nemusíme s nikým srovnávat nebo kohokoliv napodobovat. Můžeme být sami sobě ukazatelem, co chceme a co nás naplňuje.

Pak se u nás samých může vytvořit sebedůvěra a důvěra v naši cestu. Zjistíme, že i když svou cestu na chvíli ztratíme, tak ji zase budeme umět najít. Proč? Protože se nedefinujeme „pozlátky“, která jsou kolem nás, námi vytvořena. Definujeme se tím, kdo jsme my sami uvnitř nás samých. Je to dáno tím, že známe své plusy i mínusy a chceme s nimi nakládat tak, abychom se cítili sami se sebou v míru nebo ve větší harmonii.

Pak se může stát, že se sami přijmeme. Jak? Jednoduše se tak stane. Díky cestě, kterou jdeme. Cesta sama nám nabídne přijetí, protože tu není nepřátel, je tu více lidí s nabízející pomocí a láskou. Jen to my sami si neustále vyhledáváme pár „exotů“, kteří nám jakoby ubližují, a dáváme jim svou energii. Co se ale stane, když se po většinu času na tyto „exoty“ a vábničky vykašleme? Stane se jediné: Začneme cítit sami sebe. Potřebujeme se zaměřit na to, co doopravdy cítíme. Cítit je umění, schopnost. Bohužel opravdově cítit už moc neumíme. Neumíme to právě proto, jelikož jsme podlehli mýtu a uvěřili, že se musíme cítit dobře jen tehdy, když někoho porazíme, předčíme. Proto porovnávání ve školách, které nás formuje, proto porovnávání ve sportu a ekonomice. Jak to říká Jarda Dušek (což má od indiánů): „Ten, kdo se porovnává s druhým, nepochopil, co je jeho dar.“

Zbývá vám ještě 90 % článku

Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz

  • Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
  • Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
  • Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
  • Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
  • Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje
Předplatit od 59 Kč/měsíc
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart