Ještě jednou připomenu to číslo. Šestileté dítě má 98procentní tvořivost. Základem tvořivosti je představivost. A ta může být jak pozitivní, tak negativní. To všechno už víme. Odkud se tedy bere ztráta kreativity?

Kořenem plynulého poklesu lidské tvořivosti je překlopení původně pozitivní dětské mysli do negativní představivosti. Dítě si z původního modelu Co by mohlo dopadnout krásně začne vytvářet scénáře Co by mohlo dopadnout strašně.

U dětského mozku velmi záleží na tom, jakým zdrojům informací se vystavuje. Pamatujte, že nemá kritické myšlení, neumí rozporovat přijímaná fakta. Proto je třeba, aby s růstem negativity informačních zdrojů byl u dítěte rozvíjen „zlomkový“ přístup. Svět totiž není jen negativní ani jen pozitivní. Rozvíjení kritického myšlení (rozumu) je o schopnosti vyvážit – domyslet si to dobré, popisuje-li někdo jenom to zlé. I když jde o něčí nedostatky nebo manipulace typu „Na světě je jen špatně“.

Příkladem je televizní zpravodajství, sumář černé kroniky. Bude-li dítě vystaveno pouze tomuto zdroji, nabude dojmu, že svět je pro život špatné místo. Ovládne ho strach a toxičnost. Přijme špatné vztahy jako normu. Proto by dospělí měli dítěti, které se budí ze spaní vinou děsivých snů, vysvětlit „zlomky“. Co to znamená?

Zlomek sestává ze dvou číslic. Z čitatele a jmenovatele. Čitatelem je například počet letadel, které se dnes ZŘÍTILY. Televizní zpravodajství stojí výhradně na čitatelích. Je-li člověk pasivním příjemcem televizního zpravodajství, to znamená, že doslova přebírá zhlédnuté šoty jako komplexní informace, a tedy nezapojuje kritické myšlení a rozum, pak jej po reportáži o zříceném letadle zachvátí STRACH Z LÉTÁNÍ. Amygdala v jeho mozku, zodpovědná za varování před nebezpečím, spustí alarm. Aby člověk korigoval tento zcela přirozený strach, musí k čitateli dodat jmenovatele. Vydělit počet letadel, které se dnes ZŘÍTILY, počtem letadel, které dnes PŘISTÁLY V POŘÁDKU. Tím získá relevantní výsledek – pravděpodobnost stejné katastrofy, která by se mohla přihodit jemu. Jmenovatele žádná televize neuvádí. Ani veřejnoprávní. 1

Zbývá vám ještě 90 % článku

Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz

  • Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
  • Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
  • Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
  • Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
  • Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje
Předplatit od 59 Kč/měsíc
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart