Pronásleduje vás splín, úzkost, strach? Oslabuje vás dlouhodobý stres (distres), panické ataky, deprese? Pohybujete se v prostředí, které je zdrojem vaší bolesti, vy to víte, ale nemůžete odejít?
Pak potřebujete negativními emocemi úspěšně procházet, anebo je kompenzovat, ventilovat, uvolňovat. Hlavně je nezadržovat, nepotlačovat, nevrstvit v sobě.
Proto vznikla dvojice knih Lék pro duši a Znovuzrození. Ta první pro ukončení bolesti, ta druhá pro postupnou cestu do uzdravujícího způsobu myšlení a jednání, kde už se o sebe dokážete postarat. A kde vás negativní a toxičtí lidé nebo události už neohrozí. Protože jim to nedovolíte.
Metod, což poznáte v knihách, je mnoho. Svou má i dalajlama. Jeho Svatost říká: „V každém okamžiku se snaž být svým nejlepším přítelem.“ To znamená: „Přistupuj k sobě tak, jak by s tebou měl jednat nejbližší člověk, kterému na tobě záleží.“ To znamená: „Zbytečně si neotravuj cit, srdce, mysl. Jinak si otrávíš své emoce, myšlenky, činy, svůj přítomný život.“
Je to ale vůbec reálné? řeknete si. Nežije dalajlama v jiném světě? Nežije. I on se totiž potýká s lidskými slabostmi – vlastními i druhých. Na rozdíl od běžných lidí se však o tom nestydí mluvit. A dokonce je za potýkání se slabostmi vděčný. Prý se alespoň učí poznávat, jak vlastní slabosti můžeme i přemoci. Navíc dalajlama rád sdílí s okolím to, co mu nejvíce pomáhá.
Několik jeho metod i meditací přináším také ve Vánočním Speciálu CESTOU PROMĚNY, nápomocném dárku pro vaše blízké, kteří také občas podléhají zármutku, nedostatku radosti nebo sebedůvěry. Jak prosvětlit temné období života? Jak dosáhnout zklidnění, vnitřní vyrovnanosti, opětovného úsměvu?
Na třech dalajlamových příbězích vám ukážu, že k proměně psychiky člověka nejsou zapotřebí žádné čáry. Nezdržím vás dlouho. Přemýšlejte o nich:
1. dalajlamova cesta: Porozumění pozitivní představou
Tu příhodu vyprávěl dalajlamův šofér. To jednou takhle spěchali evropským městem, na dalajlamovu přednášku, Jeho Svatost na zadním sedadle. Vtom jakési vozidlo nečekaně vybočilo do jejich dráhy a div nezpůsobilo vzájemný střet. Dalajlamova řidiče popadl vztek, a už se chtěl rozkřičet, když ve zpětném zrcátku spatřil usmívajícího se dalajlamu. Incident zaznamenal, přesto jen lehce kývl hlavou a poznamenal: „To jsou mi tedy, na mou věru, řidiči.“
Rozvášněný řidič se ho zeptal, jak může tak nebetyčnou drzost přejít v klidu. Dalajlama odvětil: „I mě pochopitelně napadne reagovat pudově a ulevit si. Je to lidské! Ale dříve než to udělám, položím si otázku: A k čemu to bude dobré? Zvolím-li místo primitivní cesty hněvu ušlechtilejší cestu humoru, porozumění a možná i soucitu, negace z mé mysli rychleji odplynou a nezvýší se můj vztek, krevní tlak a náběh na infarkt. Kde je zloba a frustrace, tam kráčí i nemoc.“
Načež dodal: „Raději si představím dobrý důvod, proč by ten řidič mohl spěchat. Co když jede s těžkými zdravotními potížemi do nemocnice, co když veze rodící ženu, co když chvátá za někým blízkým, dítětem, které je v nouzi? Místo toho nejhoršího mu přeji, ať hlavně dobře dojede a už nikoho, ani sebe, neohrozí.“
(Více o myšlenkových metodách rychlého odpuštění ve Vánočním Speciálu CESTOU PROMĚNY.)
2. dalajlamova cesta: Zklidnění pozitivním vzorem
Dalajlama za svou životní vášeň označuje sebezklidňování. Říká, že ke každé emotivní výzvě přistupuje jako k tréninku – příležitosti procvičit si pozitivní myšlení. Tvrdí, že má přímo i radost, když se ho někdo snaží vyvést z míry a rovnováhy – označuje pak takového člověka jako lektora, kouče, instruktora a děkuje mu za další „hodinu koupání v moři“. Co tím myslí?
„Člověk má mnoho společného s vodou. Snad i proto, že je vodou z více než dvou třetin tvořen. Když rozkolísáte vodu v umyvadle nebo vaně, stačí jen dát jí čas a ona se automaticky zklidní. To je přirozenost vody, která je i součástí člověka. Dát si čas znamená vrátit se do klidu. Nejednat ukvapeně. Místo povrchní reakce jít do hloubky a zklidnit se. Vykoupat se v moři…“
Je tu opět ten výraz. Příměr člověka k moři. Co máme s mořem společného? Dalajlama radí: „Stávejte se mořem. Na povrchu mohou vaši osobnost ovlivňovat divoké bouře zvedající vlny, jako je tomu na hladině moře a těsně pod ní. Směrem do hloubi moře ale narůstá jeho klid. Ani sebevětší bouře nedokáže narušit vnitřní chrám moře. I kdyby se jeho rozbouřená voda vylila z břehů, hlubiny moří svou rovnováhu neztratí. Jejich podstatou je pokoj a neutuchající řád.“
A co to znamená akceptovat rozbouřenou hladinu své mysli, ale směrem do hloubi se zklidnit? Dalajlama říká: „Hlavně se nekárejte za bolest, úzkost a přítomné trápení. Ublíží-li vám někdo, je taková reakce nevyhnutelná a přirozená. My potřebujeme cítit, že nás někdo vychýlil z vnitřního klidu. Jen tak si budeme pamatovat, kdo to byl a čeho jsou lidé schopní. Jen tak nás to příště nepřekvapí a nevyvede z klidu. Protože se na to i připravíme. Je to jako s onemocněním. Nastydneme-li proto, že jsme se dostatečně nechránili a neoblékli, neznamená to, že se ještě navrch musíme trestat, schválně vystavovat mrazu a svůj zdravotní stav ještě zhoršovat. Ne, stačí pochopit chybu, ponaučit se, uzdravit se a už stejnou chybu neopakovat. Přesně takový zklidňující potenciál má jakákoli vlastní chyba. Nemusí nás zneklidnit, spíše uklidnit. Ano, stala se. Ale pokud jsme se ponaučili, pak se stala naposledy.“
(Více o myšlenkových metodách rychlého sebevyvážení ve Vánočním Speciálu CESTOU PROMĚNY.)
3. dalajlamova cesta: Motivace pozitivním opakem
Základním kamenem dalajlamovy filozofie je přesvědčení, že negativní reakce nemůže vést k pozitivnímu výsledku a toxický postoj nepřinese zdravý život. „Zlobou a nenávistí působíme mnohem větší škody sami sobě než člověku, kterému se mstíme. On si totiž naše toxické jednání nemusí brát vůbec osobně a k srdci. Je to jako pít jed a doufat, že zemře někdo jiný.“
Dalajlamovým nejoblíbenějším příkladem jsou sousedské vztahy. „Představte si, že vás soused nesnáší a ustavičně vymýšlí, jak vám otrávit život. Začne-li vás to trápit, dostaví se problémy se špatným trávením, se spánkem, s bolestmi hlavy a i z dalších příčin budete muset užívat prášky. Protemní se vám nálada, stanete se zasmušilým a nepříjemným společníkem, takže k vám postupně přestanou docházet všichni přátelé. Ze strádání, hněvu a nenávisti vám zbělají vlasy, vyrazí vám vrásky, možná vás potkají ještě horší zdravotní problémy. A váš soused v tom momentu bude mít důvod radovat se. Jeho přání zkazit vám život se vyplnilo, aniž s vámi fyzicky přišel do kontaktu. Způsobili jste si vše sami svou vlastní reakcí a soustředěním na negace.“
Načež uvádí, proč upřednostňuje opačný přístup: „Když naopak navzdory křivdám, pomluvám a pokusům zkazit vám náladu zůstanete klidní a usměvaví, když se vám podaří ovládnout hněv nadhledem, humorem a pozitivním myšlením, pak vám zdraví bude sloužit dál, neopustí vás optimismus, radost ani přátelé. Váš život zůstane krásným, bohatým a úspěšným. A bude to naopak váš soused, do jehož mysli se zasejí nejtemnější chmury. Nesplní se jeho přání. Za špatné dostane sám špatné. Protože karma funguje. Každému se vrací to, co vysílá. Karma je totiž v našem vlastním postoji. My rozhodujeme o tom, jakou energii si vybíráme a vytváříme. Když se plníme zlou, proč se divíme, že nám je zle? Motivujme se raději šťastným životem. Pak nedovolíme, aby nám někdo bral šťastné rozpoložení!“
3 doporučení
- Nevíte, jak toho dosáhnout? Prožíváte akutní psychickou bolest? Využijte Lék pro duši. Je zde.
- Dokážete se dostat z nejhorších emocí, ale nevíte, jak změnit své myšlení nebo chování, aby se bolest nevracela? Využijte Znovuzrození. Je zde.
- Máte ve své blízkosti člověka, na kterém vám záleží, ale který se dlouhodobě trápí – v oblasti vztahů, zdraví, kariéry? Přidejte mu pod stromeček Vánoční Speciál CESTOU PROMĚNY. Je zde.