Opustil vás člověk, kterého stále milujete? Cit se s tím neumí srovnat, ale rozum je na vážkách – zda ho kontaktovat, připomínat se, případně ho prosit o rozmluvu, o návrat, anebo předstírat, že jste ho již hodili za hlavu, jste v pohodě a třeba i máte někoho jiného, abyste v něm vyvolali žárlivost, pochyby a žádost o rozmluvu a návrat z jeho strany? Nevíte, zda čekat, nebo se pokoušet zapomenout?

I pro tyto chvíle jsem vytvořil knihu Znovuzrození. Čtení zdaleka nejen pro ty, kteří z různých důvodů ztrácejí energii, naději, víru, nevědí, jak se znovu nadechnout a vůbec si představit lepší zítřek. Přitom to nemusí být tak složité ani bolestné, jak se to na první pohled zdá. I v tomto článku vám ukážu jeden z odstínů proč.

O důležitosti slova ZATÍM

Ve svých knihách zdůrazňuji zdůrazňuji, abyste nikdy nesoudili „celou knihu podle jedné stránky“, tudíž ani celý svůj život podle momentální kapitoly, kterou prožíváte. Pokud vás opustil někdo, kdo nedocenil vaše srdce, neznamená to, že ho nedocení nikdo, ba že ho nedocení časem ani ten člověk, který odešel. Všechno má svůj čas.

Někteří lidé potřebují ztratit, aby prozřeli. Potřebují zažít srovnávací (komparativní) vztah, ve kterém je nebude čekat to, na co s vámi byli zvyklí, naopak je bude čekat to, na co dosud zvyklí nebyli. Je to tím, že každý protějšek je jiný. A pokud jste vy dali jim celé srdce, je možné, že někdo další jim celé srdce nedá. Stejně jako je možné, že jim srovnávací vztah vyhovovat nebude. Nebo že si teprve v něm uvědomí to, co měli s vámi a nevážili si toho.

Život je příliš pestrý a rozmanitý a člověk příliš namyšlený a hloupý. Často si myslí, že dělá nejlepší možný krok, který se následně ukáže tím nejhorším možným. A tak pokud se mě ptáte: „Jak je možné, že někteří lidé odejdou od někoho, kdo je pro ně důležitý, ba nepostradatelný?“, odpovídám jednoduše: „Protože to zatím nevědí.“ Ale to neznamená, že se to brzy nedozvědí.

Lidský život je neustálá změna i proto, že člověk permanentně chybuje. Chyby ho ponaučují a otevírají mu oči. Jistě, jsou partneři, kteří chybu zpětně nepřiznají. Raději se nevrátí, aby od svých blízkých neslyšeli „My jsme ti říkali, že děláš chybu.“ Raději budou předstírat, že jsou bez vás šťastní. Nebo raději budou na vás dodatečně hledat něco špatného, jen aby vysvětlili, proč vás opustili. Ale to je jejich problém, jestli se posunou od momentální nevědomosti k následné vědomosti, jestli pochopí, že chyby patří k člověku, že každý člověk dělá chyby, ale ne každý je ochoten je uznat a napravit. Je to jejich příběh, ne váš. Vy se potřebujete naučit jediné slovo. Zatím. Zatím je protějšek pryč. Ale to neznamená, že se v jeho hlavě i životě nic nezmění a nepřevrátí.

Ukážu vám jednu z možných variant.

O důležitosti slova NOVÝ

Znám nespočet vztahů, které zahubil stereotyp. Tak dlouho ti dva byli spolu, až zapomněli na působení času. Časem se jeden druhého přejedli, omrzeli, nasytili. A buď oba, nebo jeden z nich, se začal rozhlížet kolem.

Najednou spatřil tolik zajímavějších lidí. Tolik přitažlivějších potenciálních partnerů. Všichni byli tak noví… Protože byli neokoukaní. Za novým plotem je tráva vždy zelenější.

Jak vysvětluji v knize Znovuzrození, není těžké si představit, že takový novotou okouzlený a stereotypem znechucený člověk vymění vztah. Dlouho má pocit, že udělal dobře, že s novou známostí vyhrál jackpot. Je tak krásná, tak vzrušující, tak odlišná! Problém je, že zapomene na působení času i v tomto vztahu. Je jen otázkou času, kdy se i zde druhého přejí, omrzí, nasytí. Kdy znovu začne vyhlížet ven, kde je tráva zelenější. A zda mu dojde, že chyba není v tom partnerovi, kterého má již delší dobu nablízku. Že se dříve či později přejí, omrzí a nasytí každého. Že i o nádherně zelenou trávu za sousedovým plotem je třeba pečovat…, že neroste sama. Že každý vztah je práce. Že v každém vztahu čas podporuje stereotyp. A že hlavní prací ve vztahu je narušit tento stereotyp.

Kdo si myslí, že teď našel navěky vzrušující bytost, může být velmi zklamán. Není-li současně schopen oceňovat na člověku jeho rozvoj, jeho vnitřní krásu, pak i sebedokonalejší protějšek ho začne nudit.

Ano, takový hledač dokonalého protějšku začne mít dojem, že jeho dříve dokonalý protějšek se „změnil k horšímu“, že už zdaleka „není tak dokonalý“, že kupodivu i on „má své mouchy“. Ale problémem není údajná „změna“ toho, kdo „přestal být dokonalý“. Problém je naopak nezměna toho, kdo nechápe, že příčina nespokojenosti je v něm samém – v neschopnosti být vděčný za to, co má, dokud to má.

Tito hledači totiž někdy začnou být vděční za to, co měli, až když to ztratí. Zpětně si uvědomí, že měli téměř dokonalého partnera, jen na něm příliš hledali chyby. Člověk s takovým myšlením samozřejmě na každém protějšku chyby najde, protože každá lidská bytost má chyby. Kdo chce mít dlouhodobě krásný vztah, musí vidět na druhém nejen chyby, ale i přednosti. Vidět ho jako člověka. Vážit si ho za to dobré, co vztahu dává, i za to špatné, s čím se snaží potýkat a pracovat.

Pak přestane říkat: Ty jsi stále stejný, nudný, už nezajímavý člověk. Protože si povšimne, že každý člověk je schopen vývoje. Ale musí si přiznat rezervy, nedostatky, chyby a pracovat na jejich odstranění.

O důležitosti slova JINÝ

Někteří lidé přímo potřebují opustit vztah, ve kterém se začali nudit a trápit druhého, aby zažili vztah jiný. Aby měli srovnání. Aby si mohli objektivněji posoudit, který ze vztahů jim více vyhovuje. Statistiky říkají, že většinou se takoví lidé vrátí. S omluvou, s uznáním chyby, s uvědoměním, že odcházet neměli. Ale je to omyl.

Oni odcházet měli. Museli. Aby už nyní věděli, že znovu odcházet nepotřebují. Že by ztratili. Což předtím nevěděli.

Mnozí lidé od vás odejdou přesvědčení, že rozchodem získali. Možná ano. Možná ne. Někdy to chce čas a srovnávací zkušenost, aby jim otevřela oči. Dovolte jim nabýt ji. Nebo ještě jinak: Dovolte jim nabít si ústa.

Lidé, kteří projdou špatnou srovnávací zkušenosti, si vás pak o to více váží. Už vědí proč. Už vědí, že nejste zdaleka tak samozřejmí. Že pokud jste do vztahu celé srdce, jste vzácní.

Tehdy to nevěděli. Proto si potřebovali dojít pro zkušenost do jiného vztahu, aby se to dozvěděli.

Doporučení

  1. Přestaňte panikařit. Proměňte své pocity a myšlenky. Kniha Znovuzrození nejen pro váš klidnější a šťastnější život je zde.
  2. Jděte mezi lidi. Hledejte zdroje radosti. Věnujte se bytostem, které vás potřebují a které za investování lásky stojí. Nedokážete se emočně odpoutat od osoby, která vás opustila? Jak uzavřít minulost najdete zde.
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart