Znáte psychologický syndrom mobilního telefonu?

To je stav, kdy se trápíte a trápit se nepřestáváte. Příklad: Někdo vás zklame, zradí, opustí. A vy přemýšlíte, proč to udělal. Proč se to stalo právě vám. Proč jste tomu nezabránili. Co když se to stane i v příštích vztazích.

Obvykle v tomto stavu hledáte odpověď. Někdo odešel a neřekl proč. Někdo vám ubližuje a vy nechápete proč. A tak se snažíte zachytit signál, jako mobilní telefon, který se ocitl mimo signál. Co se děje takovému mobilnímu telefonu? Za prvé, nepřestane vyhledávat. Za druhé, velmi rychle se vybíjí. Jako člověk s tímto syndromem. Pouze se vybíjí. Zapomíná také se nabít.

Proto vznikl Vánoční Speciál CESTOU PROMĚNY. Pro všechny lidi, kterým se „úspěšně daří“ vybíjet, ale poněkud zapomněli také na doplňování energie. Kterým chybí radost, síla, láska, motivace, víra v sebe a vůbec v lepší život. Kteří mají pocit, že bude jen hůř. A ono je. Protože ve skutečnosti nehledají cesty, aby jim bylo líp. Nehledají řešení. Patlají se v problémech.

Potřebuji vnější nabíječku?

Každé Setkání je plné. Pro ilustraci jen můj plán na příští týden: pondělí Krnov, úterý Jihlava, středa Olomouc, čtvrtek Jindřichův Hradec, pátek Praha, sobota Plzeň. Všude učím lidi, jak si mohou pomoci sami. Věnoval jsem tomu celý Vánoční Speciál CESTOU PROMĚNY. Alespoň pět technik zmíním i v tomto článku.

Proto ne, nepotřebujete nutně vnější nabíječku. Nepotřebujete nutně Setkání se mnou. Sami zvládnete víc, než si myslíte. Jen tomu potřebujete uvěřit a vědět jak.

Ty nejméně sofistikované způsoby:

1. Používejte afirmace zdravým způsobem

Nevíte, co je afirmace? Je to psychologická metoda sebepřesvědčení.

Vychází z jednoduchého principu: Je, jak myslíš. Jak myslíš, je. Mysl totiž nerozlišuje mezi realitou a fikcí. Podle toho, na co myslíme, tak se cítíme. Naše myšlenky formují naše pocity, které v organismu vyvolávají příslušné hormony, a ty posléze ovlivňují naši akci či reakci. Sami sobě umíme hned teď vyrobit strach, úzkost, smutek, stejně jako naopak potěšení, naději, úsměv. Viz Vánoční Speciál CESTOU PROMĚNY.

Afirmace pomáhají pozitivním neurotransmiterům (hormonům štěstí) tím, že jde o pozitivní tvrzení, kterými sami sebe přesvědčujeme o tom, že to, co říkáme, je pravda. A ona to pravda je.

Afirmovat neznamená tvrdit Jsem krásná a Jsem úspěšný, když vnitřně vím, že nejsem. Stačí pak jeden střet s realitou – zrcadlem nebo toxickým člověkem, a je po přesvědčení. Místo lepší energie je tu naopak špatná. Člověk může upadnout i do deprese.

Afirmovat znamená vyslovovat takové věty, které nestojí na větu, konstatují skutečnost (přítomnou činnost) a jsou spjaty s motivací. Příklad: Usiluji o co nejlepší výsledek. Pokračuji, dokud neuspěju. Prohrál jsem, ale ponaučuji se. Afirmace vypovídají o procesu pozitivní proměny. Vánoční Speciál CESTOU PROMĚNY je jich plný.

2. Identifikujte, v čem jste dobří

Aby si člověk věřil, potřebuje sebevědomí. Jinak řečeno: Sebevědomí je podmínkou sebedůvěry.

Sebedůvěra je schopnost věřit, že tak, jak jsem nastaven, mohu danou situaci zvládnout, nebo se z ní učit a zlepšovat. Ale k tomu potřebuji vědět, jak jsem nastaven. Znát své přednosti a nedostatky.

Když si nevěříte, obvykle se soustředíte jen na své nedostatky (přeceňujete je) a zapomínáte na své přednosti (podceňujete je). Sebevědomí je rovnováha uvědomění předností i nedostatků. Člověk je soubor obojího. Zveličuje-li své přednosti, má nezdravé sebevědomí a může si pak věřit víc, než by měl, podcenit nebezpečí. Zveličuje-li své nedostatky, má nedostatečné sebevědomí a nevěří si ani tam, kde by normálně uspěl.

Je dobré si připomínat, v čem jste dobří, co vám dává dobrou energii. Baví vás běhat? Přihlaste se na běžecký závod. Nevadí, že nevyhrajete! Soutěžte jen se sebou, se svou pochybností, s dosavadními limity. A rozhlížejte se. Motivujte se druhými, kteří také běhají nebo se sebou občas prohrávají. O překonávání slabého rozpoložení je celá jedna část Vánočního Speciálu CESTOU PROMĚNY.

3. Učte se přijímat poklony

Kdo odmala slýchá, že nic neznamená, nic nedokáže a za nic nestojí, tomu pak může připadat podezřelé, když slyší kompliment. Lépe se orientuje v kritice – to už ví, že má svěsit hlavu a přestat věřit v sebe. Mnozí chválení lidé mají dojem, že si vymýšlíte. Nebo že od nich něco chcete. Jsou skeptičtí k poklonám. Bojí se i zamilovat. A mají důvod. Někdo v minulosti jim právě po hezkých slovech ublížil.

Připouštět si, že něco znamenám, že dokážu ne možná všechno, ale něco ano, a že mám nějakou hodnotu, není pro tyto lidi snadné. Potřebují to nejen slyšet, ale i uvěřit tomu. Jednou z cest je začít si vážit sebe sama, začít oceňovat i sebe sama, začít sčítat nejen neúspěchy, ale i úspěchy. O tom je nespočet pracovních listů na stránkách Vánočního Speciálu CESTOU PROMĚNY.

4. Nekopejte do sebe, když už jste dole

Představte si, že zakopnete a zlomíte si nohu. Ano, zlobíte se na sebe, vyčítáte si to. Ale tím trpíte dvakrát. Dost na tom, že trpíte fyzicky. Ještě sami sobě způsobujete utrpení psychicky. Přestaňte s tím.

Chápu, že tak můžete být vychováni. Že za chybu přišel trest. Že jste sebe měli nenávidět. Přitom je to nesmysl. Člověk je chybující bytost a chybám se nevyhne. Kdyby za chybu patřil trest, pak každý z nás z trestání nevyjde. Zkuste opak. Například zrcadlovou metodu:

  1. Stoupněte si před zrcadlo.
  2. Představte si, že tam v odrazu je váš nejlepší kamarád.
  3. Co byste mu řekli, kdyby se vám právě svěřil se svou chybou – srazili byste ho ještě víc, nebo byste se mu pokusili pomoci, podpořit ho, povzbudit, postavit na nohy?

Vánoční Speciál CESTOU PROMĚNY je i pro lidi, kteří někdy chovají větší soucit k druhým než k sobě.

5. Připomínejte si svou hodnotu

Každý den při Setkáních nebo individuálních konzultacích potkám někoho, kdo slyšel „Promiň, nelíbíš se mi, nedám tomu ani šanci“, a tak zanevřel na vztahy. Kdo byl odmítnut při pracovním pohovoru a je přesvědčen, že co nevyšlo jednou, nevyjde nikdy.

Pokaždé prosím: Nesuďte knihu podle jedné kapitoly, celý život podle jediného dne a všechny lidi podle zkušenosti s jedním člověkem. Připomínejte si, v čem je vaše hodnota – co nevyhovuje jednomu, to může vyhovovat druhému. Jste loajální, věrní? Jste spolehliví, vytrvalí, odhodlaní? Jste Stavitelé, Hodné duše? Nebuďte sebestřední, abyste si mysleli, že jste tak unikátní, že váš problém nemá nikdo jiný. Mnoho dalších lidí se trápí pro totéž, co vy. Byli byste překvapeni, kdybyste slyšeli, co všechno lidé dokážou ustát. I vy to dokážete. Vánoční Speciál CESTOU PROMĚNY je plný inspirace i motivace, cest k tomu, abyste překonali to zlé, a pak si uvědomili, že to nebylo snadné – a vy jste to zvládli.

O tom jsou i pracovní listy v tomto dárku. Pamatujte: Kvalita života závisí na kvalitě myšlenek. Je, jak myslíte. Jak myslíte, je.

Vánoční Speciál CESTOU PROMĚNY seženete pouze zde. Přijde vám přímo domů, rozesíláme už začátkem listopadu. Využijte zvýhodněného předprodeje v době, kdy se tento dárek ještě tiskne.

PROSBA: Zvažte si předem, kolik výtisků i pro své blízké potřebujete. Může se stát, že s blížícími se Vánocemi už Vánoční Speciál nebude k dispozici.

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart