Máte nějaké těžkosti? Něco důležitého nestíháte? O něčem jste snili, ale pořád se to ještě nestalo? Někoho jste zklamali? Nebo někdo zklamal Vás? Máte pro to špatný, tísnivý pocit?

V Léku pro duši, sebeterapeutické knize pro zvládání nesnadných chvil, zdůrazňuji, že ono je vlastně jedno, s jakým pocitem uléháte do postele. Mnohem důležitější je to, s jakým pocitem usínáte – jaký si před usnutím vytvoříte. A právě o tom Vás chci přimět přemýšlet.

Špatná myšlenka

Když si otevřete Bibli, tam se píše: „Na počátku bylo slovo. A to slovo bylo od Boha. A to slovo bylo Bůh. A všechno povstalo skrze něj. A bez něj nepovstalo nic, co je.“

Slovo je totiž klíč. Z Léku pro duši znáte celou spirálu: Ze slov vznikají myšlenky. Myšlenky utvářejí pocity. Myšlenky, spojené s pocity, vedou k činům. A činy vedou k výsledkům, které pak znovu ovlivňují naše slovo, naše myšlenky, naše činy, naše výsledky. Když tedy takzvaně hřešíme slovem – když si nadáváme za to, co jsme provedli nebo někdo provedl nám –, vytváříme špatnou energii, špatné pocity, špatné myšlenky, špatné činy, špatné výsledky. Se špatnými myšlenkami se nám špatně spí, nedokážeme si odpočinout, pročistit své podvědomí, ráno pak vstáváme unavení, bez síly, bez schopnosti se soustředit. I po probuzení tudíž máme první myšlenku špatnou, ta směřuje ke špatnému činu a špatnému výsledku. A může se stát, že pro ten špatný výsledek, spáchaný za dne, si následně v noci znovu nadáváme. A tím se pořád točíme ve špatném kruhu, kdy se všechno stává jenom horším.

A na počátku všeho je špatné slovo. Tedy slovo, které, řečí Bible, „není od Boha“, tedy neobsahuje lásku a dobro.

Dobrá myšlenka

Aby se tohle změnilo, abychom se přestali točit ve špatném kruhu, musí být na počátku všeho dobré slovo. Na počátku usínání.

Že nevíte, jak to zařídit? Pokud nemáte knihu Lék pro duši, dám Vám několik tipů. Tak například:

Až se na usínání budete chystat, uvědomte si, že den, který právě končí, nepřináší jenom konec, ale také začátek. Začátek dalšího dne. Přičemž jaký bude ten začátek, záleží na tomto konci. A proto: Vždy zakončujte den pozitivní myšlenkou, pozitivním slovem. Bez ohledu na to, jak těžký den byl, vždy můžete mít poslední myšlenku pozitivní. Chcete příklad? Bez ohledu na to, jak těžký je momentálně Váš život, stále můžete být vděční aspoň za to, že vůbec nějaký život máte. To znamená: Že bez ohledu na to, co jste dnes nezvládli, máte příležitost zítra to udělat lépe, napravit.

Je to jen jeden z námětů, jen jeden řádek z více než 300stránkové knihy Lék pro duši, jejímž cílem je jedno:

Učit mysl správně myslet

Ano, učit mysl správně myslet. Co to znamená?

Jistě, teď Vás trápí špatná přítomnost. Jenže zítra touto dobou už Váš dnešní pocit bude minulostí. Zítra před usnutím totiž budete mít pocit vytvořený na základě zítřejší přítomnosti.

Přičemž celý zítřek začíná už teď, než usnete.

A tak přemýšlejte:

  • Co dobrého uděláte zítra jako první?
  • Co budete po celý zítřejší den využívat jako užitečné, prospěšné, dobré ponaučení z té dnešní nepříjemnosti?
  • V čem už budete lepší, odolnější, zkušenější, než jste byli dnes?

Představte si to dobré, co se zítra narodí, co dokážete, jaký pocit večer budete mít. Teď to vytváříte. Vaše mysl potřebuje vědět, na co se má přes noc připravit. Bude mít tolik hodin odpočinku jenom pro sebe. Ať je má jenom pro to dobré, co chcete zítra hledat, na co se zaměřovat, za čím jít. Ona to zařídí. Ale musíte ji správně nastavit. Opakovat si, že Vaše pocity nejsou vytvářené jenom tím, co se Vám děje, ale především tím, jak to vnímáte nebo čemu přikládáte důležitost. Když se rozhodnete trápit pro malichernosti, přestanete ihned vidět podstatné věci, i ty dobré – třeba to, že jste zdraví nebo že máte zdravé okolí. A navíc budete učit svoji mysl, co má i v průběhu dalšího dne vidět, jestli jen to špatné, nebo i to dobré.

Chcete dobrého, nebo špatného sluhu?

Prosím o to už v Léku pro duši: Nepodceňujte svoji mysl. Ona je dobrý sluha, pokud jí řeknete „Zaměřuj se na to dobré“. Ale může být i špatný sluha, pokud jí přikážete „Zaměřuj se na to špatné“.

Takže CO chcete? CO se má zítra stát? JAK se máte zítra cítit?

Pamatujte: Na počátku je slovo. Řekněte to správné a opakujte ho. Uskuteční se to. A nebude to náhoda. Bude to VAŠE zásluha, protože jste konečně pochopili, co má být na začátku. Pokyn ke stavění, ne k boření. Konstruktivní rozhodnutí. Pozitivní myšlenka. Příjemný pocit. Dobré slovo. Tak už víte, za co můžete být dnes vděční? 

Ještě ne? Poradím Vám: Věřte mi, že někdy jsou dny, které už přežít je vlastně umění. A pokud jste to dokázali, respektive pokud to každý další den dokážete, pak lepší události jsou již na cestě. A to ve Vaší hlavě. Ve Vašem přístupu k životu, ve Vašem nadhledu, Vaší trpělivosti, vytrvalosti, pokoře. Pamatujte: Jaké myšlenky – takový člověk. Bázlivé myšlenky dělají bázlivého člověka. Sebevědomé myšlenky dělají sebevědomého člověka. Pouze na Vás záleží, jaký zítřek chcete mít.

Také potřebujete pomoci?

  1. Pronásleduje Vás noční můra? Náběh na vyhoření, potlačované bolestné emoce, neschopnost uzavřít minulost nebo pochyby o sobě? Pokud si o tom chcete promluvit, přijďte na Setkání. Své místo si zajistíte pouze zde.
  2. Pokud se stydíte o svém trápení mluvit a nechcete ani naslouchat mluvenému slovu, otevřete si v soukromí Lék pro duši. Udělejte pro své dobré spaní alespoň to. Knihu si snadno objednáte přímo zde.
O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart