Necítíte se šťastní? Trápíte si hlavu přemýšlením, co Vám vlastně ke štěstí schází? Myslíte, že je to konkrétní věc nebo konkrétní člověk?

A co když to, co by Vás mohlo udělat šťastným, už dávno máte, jen to nemůžete najít proto, že se díváte špatně? Co tím myslím? Hned to povím.

Důležitost vděčnosti

Štěstí je to, když se potká pozitivní emoce s pozitivní myšlenkou. Dobře je to vidět na vděčnosti. Najde-li člověk něco, za co může být vděčný, okamžitě ho zalije pocit štěstí. Stačí být vděčný za minulost, ve které jsem zažil něco krásného. Nebo za minulost, ve které jsem překonal něco ošklivého. Nebo za přítomnost, ve které zažívám něco krásného. Nebo za přítomnost, ve které jsem ušetřen některých problémů. Ano, vděčni můžeme být nejen za to, co máme, ale i za to, co nemáme – za problémy, které nemáme. Vděčnost ale může mít také povahu těšení se. Vnímat, že se blíží moment, spojený s něčím krásným. Dokud se člověk má na co těšit, má proč žít.

To znamená, že štěstí je méně o tom, co je kolem nás, a více o tom, co je v nás. Jinak řečeno: Můžete být bohatí, a přece nešťastní, pokud nevíte, proč za své bohatství máte být vděční. Anebo můžete být chudí, a přece spokojení, protože si ve své chudobě najdete něco jiného, za co můžete být vděční. Třeba že jste zdraví nebo máte zdravé děti. To není málo. Nebo pro Vás ano?

Jiný pohled

Štěstí je stav mysli. Nebo přesněji úhel pohledu, kterým se díváme na život. V Léku pro duši, ve kterém mimo jiné ukazuji, jak si vyrobit více radosti v životě, píšu, že štěstí je podobné brýlím. Máme-li je na nose, neuvědomujeme si je. Ale to neznamená, že je nemáme nebo že neexistují.

Současně je štěstí stav citu. Není to jen pocit. Je to schopnost cítit to dobré, co se nám děje. Jsou totiž lidé, kterým se objektivně děje něco dobrého, ale oni si to neuvědomují a jsou nešťastní. Uvedu příklad ze Setkání. Navštívila mě žena, kterou opustil muž-agresor. Naříkala: „Každý den mě bil a nyní odešel.“ Paní nebyla masochistka, a přece litovala, že agresor zmizel z jejího života. Místo toho, aby bouchla šampaňské a týden slavila, že špatný člověk opustil její život, a tudíž ho učinil lepším, bědovala. Dokonce se ptala: „Co mám dělat? Jak ho získat zpátky?“

Mít méně nemusí automaticky znamenat chtít více

Naznačil jsem to už na bohatství. Jsou lidé, kteří toho objektivně nemají moc. Ale jim to stačí. Spokojili se s tím, co mají. V takovém případě říkají: „Máme dost.“

A pak jsou opační lidé, kteří objektivně mají mnohem víc. Ale jim to nestačí. Nespokojují se s tím, co mají. Říkají: „Pořád nemáme dost, potřebujeme víc.“

Ti první jsou šťastní, ti druzí nešťastní. Štěstí je totiž schopnost vidět to dobré v tom špatném. Neštěstí je naopak schopnost vidět to špatné v tom dobrém. V psychologii se také používají pojmy pohled dostatku a pohled nedostatku.

Pohled dostatku znamená, že mi přijde dostatečné to, co mám. Stačí mi to, jsem za to rád a vděčný, nepotřebuji víc. Naopak pohled nedostatku říká, že mi to nestačí a chci víc. Přitom to nutně neznamená, že potřebuji víc. Jen nedokážu ocenit to, co mám, a tudíž mám pocit, že ke štěstí potřebují víc. Ne, ke štěstí nepotřebujeme mít víc, ale dokázat víc ocenit to, co máme. I člověka po svém boku.

Jsou lidé, kteří přebíhají ze vztahu do vztahu, protože nedokážou ocenit toho, koho nyní mají vedle sebe. Brzy se jim omrzí, přejí, okouká. A tak jdou za plot, kde je zdánlivě tráva zelenější. Ale i tam se musí zalévat, aby ji člověk mohl oceňovat. Ano, štěstí je svým způsobem práce. Minimálně práce se sebou. Ale to už znáte z manuálu každodenní radosti Největší bohatství v životě.

3 doporučení

  1. Hledejte, čeho si na sobě, na lidech kolem sebe i na svém životě můžete vážit. Pokud nic takového nevidíte, nedivte se, že nejste šťastní. Máte pohled nedostatku, který říká, že ve Vašem životě není nic hodnotného.
  2. Uvědomte si ale, že to neznamená, že by se nic hodnotného ve Vašem životě nedělo. Ono se to může dít už dlouho. Vy to jen nevidíte, nevěnujeme tomu pozornost. Nemáte pohled dostatku.
  3. Existují problémy, které nemáte? Nepovažujete nějakou výraznou hodnotu (zdraví) za již běžnou a všední samozřejmost? Nerouháte se a nekoledujete si o to, abyste například zdraví ztratili a pak „pozdě bycha honili“? Přemýšlejte o pohledu dostatku, dává životu hodnotu.

Jak Vám mohu pomoci

Brání Vám ve štěstí duševní bolest? Zahojte ji pomocí Léku pro duši. Čeká na Vás zde.

Potřebujete si o svém trápení promluvit a rádi byste právě se mnou? Využijte Setkání nebo konzultaci. Svůj termín si vyberte zde.

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart