5 myšlenek Thomase Edisona ukazuje, co doopravdy rozhoduje o našem životě

Thomas Alva Edison = žárovka.

Věřím, že většině lidí se v mysli vybaví přesně toto spojení.
Jenže Edison nebyl jen skvělý vynálezce a inovátor, byl především výborný obchodník a podnikatel, který pod svým jménem registroval celkem 2332 patentů. A to nejen v oblasti osvětlení, ale také v oblastech záznamu zvuku, telekomunikace či kinematografie. Tam všude zanechal Edison svou stopu.

Napadlo Vás někdy, co se skrývalo v mysli tohoto mimořádného muže?
Kolikrát musel zažít neúspěch či prohru, a přesto začal znovu?

Když Petr Casanova zpracoval nejnovější vydání FC Kurzu Jak ochránit dítě před neštěstím, vzpomněl jsem si na osudový moment malého Thomase Edisona. Dost možná měl právě tento moment zásadní vliv na nastavení jeho mysli. Onen moment je krásně vyobrazen ve filmu Myšlením k bohatství, a za mě je to jedna z nejsilnější scén celého filmu. Je to moment, kdy se matka rozhodla zalhat svému synovi, aby ochránila jeho sebedůvěru.

Thomasovu matku nezajímalo, co si o jejím synovi mysleli druzí lidé. Když se Thomas vrátil ze školy s dopisem od ředitele, že je pro mentální zaostalost vyloučen, jeho matka se tím nenechala ovlivnit a prokázala, jak důležitá je píle a úsilí. Věnovala se svému synovi v režimu domácího vzdělávání a díky jejímu úsilí vychovala muže, který změnil celý svět. Pojďme si připomenout několik Edisonových myšlenek, které nám prozradí, co se skrývalo v jeho mysli.

„Neusilujte o úspěch. Dělejte věci, které máte rádi, a úspěch se postará o sebe.“

Když se řekne úspěch, každý si představí něco jiného. Někdo vidí tučné bankovní konto, někdo zlatou medaili houpající se na krku a někdo jiný zase usměvavé děti a spokojenou rodinu. Občas mám ale pocit, že v dnešní době je úspěch mnohými lidmi vnímán nezdravě. Úspěch je vnímán jako status. Je ikonizován lidmi, kteří dobře vypadají, hezky se oblékají nebo naplňují nějaký životní standart.

Dokážeme ale ještě vnímat úspěch nejen podle toho, v jakém autě zrovna sedíme nebo jak drahé hodinky máme na svém zápěstí? Je pro nás ještě důležité, jakými lidmi se při honbě za úspěchem stáváme? Zkusme o úspěchu přemýšlet trochu jinak, než bývá běžné. Nehledejme jen bohatství nebo uznání druhých lidí. Zkusme nejprve najít svou vášeň, dělejme to, co nás baví, a vše, co patří k bohatství a úspěchu, se brzy dostaví.

„Nikdo nemůže Vám ani nikomu sebekvalifikovanějšímu znemožnit být úspěšným.“

Edison už jako malý kluk na vlastní kůži poznal, co to znamená, když ve Vás někdo věří. Jakmile uvěříme, že nejsme dost dobří, a necháme se odradit názory druhých lidí, sami si zavíráme cestu k úspěchu. Věřit v sebe sama a ve své schopnosti občas není vůbec snadné. Ne každý měl takové štěstí jako malý Edison. Ne každý má ve svém okolí někoho, kdo by jej podpořil na cestě za úspěchem.

Už dávno jsem si všiml jedné věci. Jakmile před lidmi začnete mluvit o svých snech, nápadech, vizích a plánech, většina lidí Vás začne odrazovat. Proto, až se příště budete chtít někoho zeptat na názor, zkuste se nejprve zeptat sami sebe, proč je pro Vás jeho názor důležitý? Co Vám brání začít se naplno věnovat své vášni bez ohledu na názory druhých lidí? Až se příště necháte odradit názorem někoho druhého, nebo až se příště něco nepovede a věci nepůjdou podle plánu, zkuste si vzpomenout také na další Edisonovu myšlenku. 

„Nejdůležitější neúspěchy jsou ty, ze kterých jsme se nepoučili.“

V FC Workshopu Jak pokořit strach v praxi jsem se mimo jiné zamýšlel nad tím, jak nás standardní vzdělávací systém nenaučil pracovat s chybou. Dost možná, že právě díky tomu, že Edison nechodil do školy a učil se doma s maminkou, měl ve své mysli zakořeněno, že chyba a neúspěch jsou součástí cesty k úspěchu. A právě díky tomuto nastavení neměl Edison strach chybovat. Však si to jen představte. Dokázal by Edison vyrobit žárovku, pokud by se nechal odradit prvním neúspěchem? I tato myšlenka potvrzuje, že jen každý z nás rozhoduje o svém finálním úspěchu či neúspěchu. O tom, jak je důležité naučit se pracovat s chybou a jakým způsobem Edison chybu vnímal, vypovídá i jeho další výrok:

„Nikdy jsem neudělal chybu. Jen jsem našel tisíc způsobů, jak to nedělat.“

Mnoho lidí ve společnosti vnímá chybu v negativní konotaci. Ostatně není se čemu divit. Celé dětství nám přece ve škole říkali, že za chybu je potřeba pykat. Za chybu jsme přece vždycky dostali špatnou známku, a čím víc chyb člověk udělal, tím horší bylo jeho hodnocení. Můžeme se potom divit, že je pro nás tak těžké pracovat s chybou? Můžeme se potom divit, že je tak těžké říct svému partnerovi nebo dětem: „Promiň udělal jsem chybu“? Když si ze své mysli odstraníte blok spojený s chybou, snadněji budete zkoušet nové věci, probudíte vlastní kreativitu, a možná také objevíte něco, co může změnit celý svět. A když se náhodou všechno pokazí a spadnete až na dno, vzpomeňte si na pátou myšlenku Thomase Edisona:

„Nezáleží na tom, kolikrát jsi spadl, ale pouze na tom, kolikrát jsi vstal.“ 

Jedním z fenoménů současné doby je nejen míra blahobytu, ale také způsob vnímání a dosahování úspěchu. Mnoho rodičů se snaží v dobré víře zajistit pro své děti co nejkvalitnější, nejsnadnější a nejpohodlnější život. Snaží se svým dětem dopřát vše, co jim samotným v dětství scházelo. Často si ale tito rodiče neuvědomují, že když se v dětství a dospívání nenaučíme sami zvedat, jen těžko toho budeme schopni v dospělosti. Proto je důležité se v životě naučit jak padat, tak i se zvedat.

Poznal jsem už mnoho úspěšných podnikatelů, kteří padli na dno, dokázali se znovu odrazit a vystoupat ještě výš, než byli předtím. A to jen díky tomu, že vždy, když se něco nepodařilo, tak se zbytečně dlouho netrápili prohrou či pádem. Prostě oprášili kolena, pofoukali bolístky a šli zase dál. Ostatně nejen o tom vypovídají příběhy velikánů lidské historie z programu Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla.

  • Četli jste už slavnou knihu Napoleona Hilla, která pomohla k úspěchu a životnímu bohatství milionům lidí po celém světě?
  • Viděli jste film, který vychází ze životních osudů zaznamenaných v knize?
  • Který příběh se Vám vybaví jako první?
  • Co jste si z příběhu odnesli do svého života?

Mnoho hostů mého podcastu zmiňuje právě knihu Myšlením k bohatství jako absolutní „game changer“ jejich života. I proto mě zajímá, jak jsou na tom fanoušci mého podcastu. Své zkušenosti s dílem Napoleona Hilla můžete psát do mého e-mailu [email protected]. A pokud ještě žádnou zkušenost nemáte, můžete to napravit zde.

2 dárky pro fanoušky podcastu Myšlením na vrchol

Pravidelní posluchači mého podcastu již znají Petra Štěpánka, českého ambasadora nadace Napoleona Hilla. Petr kdysi do Česka přivedl film Tajemství, a dnes pečuje o program Myšlením k bohatství. Využil jsem vzájemného přátelství s Petrem Štěpánkem a pro fanoušky mého podcastu jsme připravili mimořádnou odměnu.

Zadáte-li při objednávce Programu Myšlením k bohatství do políčka POZNÁMKA kód FCKNIHA získáte navíc dva dárky zdarma. Prvním je samotná fyzická kniha Myšlením k bohatství | 1937 První vydání a druhým dárkem je unikátní, krásně zpracovaná tištěná RECEPTURA SEBEDŮVĚRY, kterou vyvinul a osobně používal sám Napoleon Hill. Kniha i Receptura sebedůvěry vám budou do 10 dní zaslány na adresu zdarma.

Registrací do programu získáte nejen přístup ke zmíněnému filmu Myšlením k bohatství, ale také doživotní přístup do knihovny, která je plná inspirativních myšlenek a zkušeností lidí, kteří změnili svůj život a stali se opravdu úspěšnými. Do programu můžete vstoupit zde.

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart