Ukvapená rada zní: „Ten člověk Tebou manipuluje, tak ODEJDI.“

Ukvapení je proto, že si dotyčný rádce myslí – a s ním mnohdy bohužel oběť manipulace –, že odchodem od manipulátora jeho systematické ubližování skončí. Nic není vzdálenější pravdě.

„Uf, to nejtěžší mám za sebou, podařilo se mi odejít“ je nebezpečná iluze. Manipulace je totiž forma lži. Žádný systémový lhář se nezmění, při svém odhalení začne hledat jen nové způsoby lhaní. Tak jako manipulátor. Naznačíte-li mu, že jeho manipulace selhala, Vy jste ho odhalili a opouštíte ho, můžete mu poranit ego natolik, že se Vás rozhodně zničit. Manipulace pak dostane obrátky, jaké dosud neměla. A zpravidla se dotkne i dalších lidí. Samozřejmě bolestně. Tak, aby Vás to bolelo.

Už v knize Znovuzrození, jež se zabývá tématem začátku nového života, a speciálně v kurzu Jak jednat s toxickými lidmi, ukazuji, jak se připravit. Kdo odchází od manipulátora nepřipravený, může být velmi nepříjemně a bolestně překvapený. Manipulátor totiž i tento Váš krok může snadno otočit proti Vám.

Jestliže dosud on mohl být vykreslen jako ten zlý, nyní to budete Vy. Od svých nejbližších včetně rodičů nebo dětí můžete najednou stále častěji slýchat: „To Ty jsi ten, kdo všechno zavinil.“ A nejen to.

CO se změní

S vysokou pravděpodobností se přímá manipulace změní v nepřímou. To není úleva.

Manipulátora sice můžete přestat přímo vídat, ale on Vás začne manipulovat přes jinou osobu. Vždy si přitom vybere takovou, od které Vás výčitky budou nejvíce bolet.

Pokud se to už stalo v případě Vašeho dítěte, přijďte na Setkání Jak vychovat silné dítě. Než bude pozdě. Než začnete být vůči zmanipulovanému dítěti toxičtí a ztratíte ho navždy. Nebo než začnete internalizovat (potlačovat a vrstvit) bezradnost v sobě. To Vás učiní zoufalými a můžete sklouznout i třeba k alkoholu (abyste unikli z nestravitelné reality), čehož zručný manipulátor okamžitě zneužije a obrátí i tohle proti Vám. „Jak se může starat o dítě, když je namol? Seberte jí to dítě. Strčte ji do blázince. Potřebuje psychiatra.“ Což pomůže manipulátorovi ozřejmit před okolím i rozpad Vašeho vztahu. „Je to blázen. Dívejte. A v tom jsem já musel zažít. Naše dítě v tom muselo žít. Viď, maličká, maličký, už nebudeme mít toho člověka rádi…“

KDO se změní

Neustále lidem, kterých se týkají tyto problémy, říkám: Nepodceňujte to. Čtěte (Znovuzrození, Jak jednat s toxickými lidmi), nebo přijďte (Setkání). Manipulátor se nezmění. Pokud přece, tak pouze své jednání zintenzivní. Ztratíte-li přímý kontakt s ním, nebude to výhoda. Jen ztratíte přehled o jeho připravovaných krocích. Rány se mohou množit a být stále bolestivější.

On totiž sice také ztratí přímý kontakt s Vámi, takže nebude vidět, co Vás jak bolí, ale dozví se to. I z Vašich reakcí, které Vám zprostředkuje jím manipulovaná osoba (například dítě). Nikdy se neuzavírejte do naděje typu „On se určitě změní“. Manipulace není náhoda, omyl ani nedopatření. Manipulace je vědomé jednání člověka, který si kdysi chladnokrevně, dobrovolně a racionálně usmyslel, že manipulace je výhodný způsob jednání s lidmi. Aby se změnil, musel by přijít na to, že se zmýlil. Ale manipulátor se nemýlí. Jemu opravdu manipulace přináší to, co chce. Například Vaše slzy. Vaši bezmoc. Svůj pocit moci nad Vámi. Takže naopak, jakmile uvidí, že TOHLE je úspěšná taktika, bude přitvrzovat.

A tak změnit se musíte leda Vy. Vy sami sebe. Vy svůj přístup k manipulátorovi. Jak, popisuji ve Znovuzrození i Jak jednat s toxickými lidmi. Ve vztahu k vlastním dětem to vysvětluji při Setkání, kde probíráme konkrétní příběhy v úzkém kruhu tak, abyste vždy odcházeli s odpovědí na svou otázku a uvědoměním, co dělat, abyste byli imunnější. Jedním z nástrojů je nadhled a úsměv. To je metoda, jak manipulátora odehnat. Pro Váš úsměv Vás totiž nemanipuluje. Váš úsměv mu dává najevo, že on selhává. Váš úsměv navíc pomáhá Vám, abyste nezešíleli. Váš úsměv pomáhá i Vašemu dítěti, aby se v toxickém prostředí vyznalo, kdo je vlastně ten dobrý a kdo zlý – dítě je emocionální stvoření a řídí se emocemi; budete-li dál dítěti zdrojem dobré energie, rozhodne se samo. Ostatně, právě na to manipulátor sází. Kupuje si city svého dítěte. Vráží klín mezi Vás a dítě. Snaží se Vás vykreslit jako nemilující osobu. Budiž, to může. Ale dítě vycítí, co je pravda. Dřív nebo později. A samo si ujasní, koho vlastně ve svém životě potřebuje. Toho, kdo přináší jen čerň do jeho mysli? Nebo toho, kdo přináší jen lásku? Ano, i to je jedna z cest. Ale ne jediná.

PROTO to dělá!

Jednou provždy se však zbavte nadbytečné otázky: „Proč to dělá, když mě to bolí?“ Pamatujte si: „Právě proto to dělá. Aby Vás to bolelo. Abyste z bolesti nevyšli. Abyste litovali, že jste od něj odešli.“ Ale Vy se usmějte. Právě proto, že teď vidíte, koho jste měli celou dobu po svém boku, můžete přestat váhat. Víte, s kým „máte tu čest“.

Myslete na to, že každým projevem nadhledu a úsměvu se krátí moc manipulátora. Nepochybně zkusí ještě nějakou taktiku, ale nevydrží to dlouhodobě. Není-li úspěšný ve své manipulaci, už nebude mít z čeho žít. Úspěšná manipulace mu dává energii, například z Vašich slz a bolesti, ale když trápení u Vás nevidí, musí si chtě nechtě hledat jinou oběť. (Hlavně znovu nepropadejte naději, že teď se změní. Racionální manipulátor se nikdy nezmění. Jen na to půjde jinak, lépe, účinněji. Nečekejte od něj nic dobrého. A pokud od něj něco dobré přijde, nemusí to být upřímné, skutečné a už vůbec ne od srdce. Může to být zase jenom jeho hra.)

3 doporučení

  1. Připomínejte si, komu čelíte. Pokud manipulátorovi, nepodléhejte nikdy žádné naději.
  2. Žije z Vašich slz. Aby přestal žít a Vám se věnovat, musí přestat dostávat Vaše slzy.
  3. Pokud Vás ničí jeho činy, odpojte se od nich. Nestačí se odstěhovat a fyzicky se mu vyhýbat (fyzické odpojení), nutné je odosobnit se od jeho činů (emoční odpojení). Přestat si brát to, co Vám dělá, osobně. Jinak Vás to zabije (viz 5 strategií, kterými Vás manipulátor připraví o rozum).

Jak Vám mohu pomoci

Přečtěte si mou knihu Znovuzrození nebo můj kurz Jak jednat s toxickými lidmi. Všechnu mou tvorbu seženete pouze zde, v žádném knihkupectví.

Chcete-li probrat své trápení se mnou, neváhejte a přijďte na Setkání. Týká-li se trápení Vašich dětí, přijďte na Jak vychovat silné dítě. Setkání je speciální příležitost pro ty, kdo mi chtějí položit své otázky. Na odpovědi mám čtyři hodiny času. Udělejte něco pro vyřešení svého trápení. Své místo, pokud je ještě volno, si rezervujte pouze zde.

O autorovi
Petr Casanova
Top
Shopping Cart