Co dělat, když ten, komu jsme ublížili, nás už nechce zpátky

Uvědomujete si chybu, kterou jste udělali? Jste odhodláni ji už neopakovat?

Není Vám to ale nic platné, protože ten, komu jste svou chybou ublížili, Vám nechce dát novou šanci?

Rádi byste mu vysvětlili, že už jste někdo jiný, ale on Vám nevěří, protože to, že jste někdo jiný, si myslel už před tím, než jste mu svou chybou vzali důvěru?

Co teď dělat? Tak se mě ptá nespočet z vás. I proto jsem tomu věnoval část své nové knihy Lék pro duši. A abych dal naději těm, kdo se zbytečně trápí na jedné, či druhé straně (ten, kdo ublížil, i ten, komu bylo ublíženo), zvažte, prosím, tato moje tři doporučení coby tři rámcové náměty k zamyšlení.

1. Dejte čas lásce

Dejte tomu čas. Předně, počkejte, zda tomu druhému začnete chybět.

A pokud hned namítáte „co když mu nezačnu chybět?“, přemýšlejte: Jestliže Vás protějšek miloval v době, kdy jste tu chybu udělali, pak od Vás neodcházel s tím, že Vás už nemiluje, jen na něj té bolesti bylo až moc.

Láska je jako lék a ublížení jako jed. Když je ubližování ve vztahu moc, otráví to lásku, ale nemusí ji to nutně zabít. Dovolte tedy protějšku, ať se o samotě (aniž ho jakkoli kontaktujete) pročistí, ať přijde i na jiné myšlenky, třeba právě na tu myšlenku, že jste „nebyli jenom špatní“ a „nepůsobili jenom bolest“.

A s tím souvisí druhý bod.

2. Dejte čas rozumu

Dovolte protějšku, aby si postupem doby uvědomil, čím ta bolest byla způsobena.

No odpovězte mi sami.

Ano, ta bolest byla způsobena Vaším konkrétním jednáním. A odchod protějšku byl způsoben jeho momentálním pocitem či přesvědčením, že jste schopni tuto bolest vyvolat znovu, že jste schopni stejného ubližujícího jednání.

Jenže co když už nejste?

A s tím souvisí třetí bod.

3. Dejte čas sobě

Dovolte protějšku, ať o Vás znovu získá zájem (první bod) a začne rozlišovat to, co bylo, od toho, co je. Ať Vás zpovzdálí pozoruje (aniž to tušíte) a přesvědčuje se, zda jste opravdu jiný člověk, zda z Vašeho jednání už zmizely podobné ubližující prvky, tedy co když stejná bolest z Vaší strany už nepřijde? Dovolte mu začít zpochybňovat své původní rozhodnutí a připouštět při pohledu na Vás, že jste si svou chybu možná skutečně uvědomili natolik, že ji už nechce znovu udělat. Dovolte mu poznat, že i Vás vlastní jednání bolelo. Protože Vás o někoho důležitého připravilo. Že i Vy jste se ponaučili a pochopili, co dělat nemáte.

Takže koho potom ve Vás protějšek může vidět či najít? Přece někoho, koho už tehdy chtěl a NEMĚL, ale teď možná stále chce a UŽ MÁ – Vy jste ten, kdo stejnou chybu už neudělá!

Tudíž: Jak se potom oba můžete zpětně dívat na tu událost, která přinesla Vaši chybu? Inu, jako na událost pozitivní, prospěšnou, protože nebýt jí, nestali byste se lepší verzí sebe sama – nepochopili byste, co nemáte dělat, nevěděli byste, že tato chyba Vám opravdu odnese milovaného člověka, a Váš protějšek by neměl po svém boku partnera, u kterého si může být téměř jist tím, že stejnou chybu neudělá znovu.

NEBO SI NEMŮŽE BÝT JIST? To je kardinální otázka na Vás, ne na mě.

3 doporučení

  1. Zvažte si, kým chcete být – svou starou špatnou verzí, nebo svou novou lepší verzí?
  2. Pamatujte: Jen proto, že děláte chyby, nejste špatným člověkem. Tím, že děláte chyby, jste člověkem. Jenom člověkem.
  3. Ten, kdo Vás opustí jen proto, že jste člověk, by se měl také zamyslet nad tím, co v životě chce: Nechybujícího člověka? Toho nepotká. Ale člověka, který chybu udělá a odstraní, potkat může. Možná jste takovým opravdu právě Vy. Ale to nejprve musí poznat. Dokažte to. Ukázaná platí. Nejlepší omluva je změněné chování

Jak Vám mohu pomoci

  • Knihu Lék pro duši seženete pouze zde.
  • Trápí Vás konkrétně nevěra a podlomená důvěra? Uvažujte také o knize L.E.Ž., potažmo všechny knihy pro zvládání vztahových potíží najdete zde.
  • Chcete mi položit otázku osobně? Přijďte na Setkání. Své místo si rezervujte, dokud je, zde.
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart