Chápu, že v bolesti nechcete být sami. Že potřebujete objetí, vyslechnutí, pochopení, podpoření. Chápu i to, když chcete zpátky toho, kdo Vám ublížil. Když říkáte, že to bez něj nebo o samotě nezvládnete. Zkrátka když potřebujete být honem s někým, téměř kýmkoli, hlavně ne sami. Povím Vám však, co je mnohem důležitější než to, co chcete ve svých negativních emocích, a proč.

V FC Kurzu Silné Já versus Slabé Já vysvětluji, proč se po rozchodu, hlavně toxickém, cítíme osamělí, ohrožení, ba zranitelní. Proč potřebujeme něčí pozornost, zájem, naději. Mnoho lidí vinou sníženého sebevědomí překotně skáče do nových vztahů. Většinou ne vážných, spíše jen proto, aby nebyli sami. Aby se přesvědčili, že „pořád stojí za hřích“, že není pravda, že už za nic nestojí a nikdo o ně nebude stát. Poněkolikáté opakuji, že to chápu a je to přirozené. Současně ale varuji: Opatrně s tím, všeho s mírou. Protože tímto svým způsobem kompenzace vlastní bolesti můžete ublížit jiné osobě.

Lidé, kteří nečetli kurz Silné Já versus Slabé Já, za mnou chodí na Setkání. Chodí zlomení po zranění ze vztahu. Na vlastní kůži poznali, jaké to je, když je někdo přestal milovat nebo nikdy nemiloval. Někteří zažili, jaké to je stát se „převozníkem“. A právě to se – z opačné strany – může stát, když se do Vás někdo zamiluje a Vy nejste na nový vztah JEŠTĚ PŘIPRAVENI. Ten druhý může vydat veškerou energii na to, abyste ho měli rádi, ale z Vaší strany láska nepropukne, jen její slabý odstín – víte, jak Vám druhý pomáhá, jste v jeho společnosti rádi, ALE nemilujete ho, nejde to, po všem, co jste předtím zažili. A to potom strašně bolí. Nejprve toho druhého, ale ten se s tím nakonec vyrovná. Problém je, že to posléze může stejně bolet Vás, jakmile si uvědomíte, koho jste zranili či ztratili – někoho, kdo Vás z celého srdce miloval, chránil, podporoval, ale Vy jste ještě měli své srdce „obsazené“, „izolované“ nebo „uzavřené“.

A to je důvod, proč jsem sestavil jednak kurz Silné Já versus Slabé Já (abyste pochopili svou momentální slabost a naučili se s ní zacházet) a jednak ZNOVUZROZENÍ, knihu pro systematickou čáru za minulostí a postupné budování mnohem lepší budoucnosti, krok za krokem, týden za týdnem.

Sklenička s octem

Kdo mi nerozumí a zajde za mnou na kávu (termíny možných Setkání nabízím zde), tomu nutnost sebepročištění po rozchodu vysvětluji jednoduchým ukázkovým pokusem.

Protože Setkání jsou vždy v kavárně, využiju obsluhy a požádám o čistou skleničku. To je člověk před toxickým vztahem.

Následně požádám o trochu octa, o větší či menší množství podle toho, kolik toxicity jste ve špatném vztahu zažili.

Pokud Vámi tento vztah zatřásl, zatřesu i skleničkou. Pořádně v ní ocet protřepu.

Tak, a máme Vás po zkušenosti s toxickým vztahem.

Jestliže jste se toxického partnera zbavili, budiž, obrátím skleničku a nechám z ní vytéct či vykapat kyselou tekutinu.

Nato Vás požádám: „Na co nyní máte chuť? Je libo džus, víno či obyčejnou vodu?“

Věřte mi, že si nepochutnáte. Pokud totiž tu skleničku pořádně, ale opravdu pořádně nevypláchnete a nevyčistíte, pak cokoli dalšího do ní nalijete, bude cítit octem. Neznamená to, že džus je zkyslý, že víno zkvasilo, že voda je zkažená. Ne, ani džus, ani víno, ani voda nemohou za Vaši kontaminovanou skleničku. Stejně jako noví lidé, které potkáte a kteří mohou být sebeúžasnější. Vztah s nimi Vám přesto nebude stoprocentně chutnat, a to ne kvůli tomu, jací jsou oni, ale kvůli tomu, co si v sobě nesete z minulosti.

Pachuť octa

V kurzu Silné Já versus Slabé Já a samozřejmě i ve ZNOVUZROZENÍ hovořím o emocionální stopě. Tak se tomu říká. Když máte v sobě určitou kyselost, například ve formě bolestné zkušenosti s nevěrou, pak pokud nejste dostatečně pročištěni, budete mít problém věřit KAŽDÉMU DALŠÍMU partnerovi.

Kdykoli se tento Váš nový společník ohlédne po někom jiném, nebo kdykoli přijde pozdě z práce, nebo kdykoli použije pohrdavé slovo, Vy se můžete začít bát, že Vás opustí. Protože jste to za podobných okolností zažili…

Dokonce i když se k Vám nový společník bude chovat skvěle, když bude dokonalý gentleman, když neudělá žádnou chybu, Vy se TÍM SPÍŠE můžete začít bát, že o něj přijdete – pamatujete si totiž, že „člověku/chlapovi/ženské“ se nedá věřit. To je ten pozůstatek octa ve Vás.

Druzí se budou divit, proč Vám nový vztah nevyhovuje, čeho se bojíte, proč žárlíte, KDYŽ NEMÁTE DŮVOD. Ale Vy ten důvod ve skutečnosti MÁTE. Ten důvod není v přítomnosti, ale v minulosti – ve Vaší reálné zkušenosti. Vaše poplašené podvědomí panikaří: „Jestliže Tě zradil jeden člověk, proč by Tě nemohl zradit jiný člověk?“ „Jestliže Tě zradil ten, o kom sis myslel, že ho už dobře znáš, proč by Tě nemohl zradit ten, koho ještě vůbec neznáš?“ Toto je důsledek té „kyselosti“, kterou ze sebe musíte postupně dostat. Jinak zůstanete „kyselí“ bez ohledu na to, koho potkáte.

Vymýt ocet

V kurzu Silné Já versus Slabé Já a samozřejmě i ve ZNOVUZROZENÍ vysvětluji, jak to udělat. Silné Já versus Slabé Já je o pochopení sebe sama, svých strachů a svého myšlení, ZNOVUZROZENÍ je o praktických krocích den za dnem.

Každopádně si pamatujte: Vaše minulost vytváří Vaši přítomnost. Pokud si z minulosti nesete značnou pachuť, pak Váš nový protějšek může být sebelepší, ale Vy vůči němu budete rezervovaní a nedůvěřiví. A to ne proto, jaký je on, nýbrž proto, jací byli ti předchozí uličníci, kteří do Vás dostali „ten ocet“ – po jejich boku Váš život zkysl.

Využijte Silné Já versus Slabé JáZNOVUZROZENÍ. Nemarněte zbytečně čas. I když za sebou máte ošklivou minulost, můžete se postupně posouvat do lepší budoucnosti.

Nestane se to samo. Musíte se o to postarat. Tak jako skleničku, která jednou načichla octem, nemůžete nechat stát na stole v domnění, že ji vzduch nějak vyčistí. Nevyčistí. Umýt ji musíte Vy. A je dobré nečekat. Možná to ze zkušenosti s nádobím a zaschlým sajrajtem víte sami…

Jak Vám mohu pomoci:

  1. Silné Já versus Slabé JáZNOVUZROZENÍ, tak jako další mé knihy, jsou k dostání pouze v tomto e-shopu.
  2. Nebo si pro ně přijďte osobně sem, každou středu od 14 do 16 hodin jsem tam k dispozici i na vepsání věnování.
  3. Vaše trápení můžeme probrat při Setkáních. Termíny jsou zde.
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart