5 způsobů, jak skoncovat se zneužíváním dobrého srdce

„Jak se mám zbavit svého dobrého srdce?“

Ta otázka mě nadzvedla a vytočila.

Co že to Renata řekla?

Na Setkání dala najevo, že jí vlastní dobré srdce „překáží“. Že by tak ráda byla „větší mrcha“. „Inu,“ pokrčila rameny, „aby mě lidé tolik nezneužívali…“

Problém dobrého srdce

Vážení a milí, mít dobré srdce není žádná slabost. Mít dobré srdce je absolutní předpoklad k tomu, abyste měli nádherný vztah.

Musíte si však současně uvědomit, že vztah vytvářejí DVA lidé. DVĚ srdce. Pokud je dobré jen jedno z těch srdcí, pak vztah dobrý být nemusí.

A to ne proto, že by srdce dobrého člověka bylo nedostatečné. Ale proto, že nedostatečné pro dobrý vztah je nedobré srdce toho druhého.

Lidé s dobrým srdcem nemají žádný důvod pohrdat sami sebou nebo svým dobrým charakterem. Co potřebují, je najít KOMPATIBILNÍ protějšek. Tedy někoho, kdo buď také má dobré srdce (a pak jim spolu bude dobře), anebo kdo jejich dobré srdce ocení, bude si ho vážit a bude za něj vděčný. To byl jediný Renatin úkol.

Syndrom hodného člověka

Podstatnou část své nové knihy ZNOVUZROZENÍ věnuji právě syndromu hodného člověka. Postihuje toho, kdo má potřebu zavděčit se každému a vyhovět všem. Ani jedno totiž není možné. Co člověk, to jiná povaha a jiný postoj k lidem. Co člověk, to jiné hodnoty, potřeby a náhledy. Hodný člověk má cizí lidi na prvním místě, kvůli druhým zapomíná na sebe, stal se závislým na vnějším ocenění. To znamená, že když si ho druzí neváží, není šťastný a neváží si ani sám sebe. Když jím druzí pohrdají, pohrdá sebou. Když pro něj druzí přestanou mít lásku, nemá lásku ani pro sebe.

Hodný člověk je druhým vždy k dispozici. Neřekne NE. Víceméně neví, ani jaké má zájmy, co mu samotnému dělá dobře, svou radost spojuje jen s druhými lidmi a jejich spokojeností. Bohužel to je hlavní důvod, proč se stává tak častou obětí manipulátorů. Nedají mu najevo svou spokojenost, dokud jim nezačne sloužit. Hrají si s jeho city, bolestí, sebezraňováním, ovládají ho jako loutku. Naznačují mu, že pro ně „musí dělat víc“, že jeho dávání „není dostatečné“. Hodný člověk tak jenom dává, a to bez jakýchkoli hranic. Musí. Protože lidé, kteří jenom berou, žádné hranice nemají.

Kniha ZNOVUZROZENÍ vznikla právě proto, že mě tyto případy nevýslovně štvou. Lidé hodní, dobří a milující jsou zadupáváni do země manipulátory, a pak se mě ještě ptají: „Petře, jak se zbavit dobrého srdce?“ Jako kdyby snad řešením manipulace bylo to, že všichni budeme většími hajzlíky a mrchami! Jako kdyby snad všechna dobrá srdce měla vymizet! Fajn, a kdo tu pak zůstane?

Pět cest

Když při Setkáních pracuji s lidmi, kteří trpí pro své dobré srdce, mám pro ně pět doporučení. Každé jsem doplnil samostatným psaným kurzem tak, aby nemohli říct: „Nevím, jak to dokázat!“

1. Mějte svou mez

Zatím o ní jen přemýšlejte. Nastavte si ji ve své hlavě. K čemu?

Pamatujte zlaté pravidlo: Všeho s mírou. I dobré vlastnosti a činy musejí mít nějakou mez. I Vaše laskavost. I Vaše tolerantnost. I Vaše láska. Nesmějí být bezmezné. Povím Vám proč.

Klidně mějte své dobré srdce. Klidně buďte laskaví. Ale jen do určité míry. V momentě, kdy Vám někdo ubližuje, musí Vaše laskavost skončit. Pozor – aby mi bylo správně rozuměno: Neříkám tím, abyste PŘESTALI být laskaví. Buďte dál. Mějte dál laskavé srdce. Ale už ne k lidem, kteří Vás zneužívají. Jinak řečeno: Buďte dál laskaví, ale k těm, kteří Vás NEzneužívají.

I to znamená mít svou mez.

(Máte strach říct NE lidem, kteří Vás zneužívají? Využijte psaný kurz Jak pokořit strach.)

2. Přestaňte trpět ubližování

Nyní už z Vašeho vnitřního světa přejdeme do světa vnějšího. Cítíte-li, co Vám už ubližuje, dáte to najevo. Svou vnitřní mez projevíte navenek. Také Vám povím proč.

Dokud nahlas neřeknete své NE, okolí nemusí chápat, že Vám ubližuje. Okolí si může myslet, že je pro Vás normální a radostné obětovat se pro druhé. Že nemáte žádné zájmy, rodinu, a pokud ano, nevadí Vám kašlat na ně. Právě tak se Vás jiní lidé naučí zneužívat, aniž to za zneužívání považují. Proto musíte říct: NE, MNĚ TOHLE VADÍ, CHÁPEŠ?

Okamžitě poznáte, koho v druhém člověku máte. Někdo se omluví, že nevěděl, jakou bolest Vám uvnitř způsobuje. A někdo bude Vaše NE ignorovat.

Prosím, ani jedno si neobracejte proti sobě. Lidé, kteří ignorují Vaše NE, patrně ignorují NE i u dalších lidí. Není to osobní věc. Je to jejich problém. A Vy se k tomu podle toho musíte postavit.

Uvědomte si, že na světě existují lidé, kteří jenom berou. Není v tom nic osobního. Je to jejich způsob proplouvání životem. Přejte jim to. Ale zvažte si, jestli chcete být jejich sluhou. Pokud ne, oznamte jim to. Jistěže se mohou začít zlobit, vyhrožovat Vám, vydírat Vás, pomlouvat Vás. Ani v tom není nic osobního. Stejně by se chovali ke komukoli na Vašem místě. Alespoň víte, s kým máte tu čest. A pochopte je: Pokud jsou zvyklí jenom brát, potřebují si najít někoho, kdo je zvyklý jenom dávat. Koho jiného by si měli hledat?

Dejte jim najevo, že Vy nedáváte jen tak. Že se nenecháte vysát, vyčerpat, zničit. Že máte, k jejich překvapení, vlastní život, vlastní zájmy, vlastní lidi, kterým věnujete svůj čas. A že všechnu tu energii, kterou jste doposud věnovali jim (bez jakéhokoli jejich opětování), prostě už budete věnovat sobě anebo těm, kteří si Vaší energie naopak váží.

(Cítíte se na to slabí? Bojíte se osamění? Raději si necháte dál ubližovat, než abyste se postavili sami za sebe? Využijte psaný kurz Silné Já versus Slabé Já.)

3. Nesnižujte své nároky

Pokud neřeknete NE, budou Vám lidé ubližovat pouze proto, že si ubližovat necháte. Nežijte v iluzích, že přestanou. Ti, kdo mají potřebu někoho vysávat, cíleně hledají někoho, kdo se vysávat nechá. Nepřestanou, přidají na obrátkách.

Zbavte se projekcí, kdy si své vlastní Já promítáte do druhých. Zbavte se růžových očekávání, kdy předpokládáte, že se druzí zachovají tak, jak byste se na jejich místě chovali Vy. Hodní lidé na své dobré srdce doplácejí, protože se naivně domnívají, že dobré srdce má každý. Nemá.

Ujasněte si, co v životě chcete i co nechcete, a trvejte na tom. Najděte sílu opouštět lidi, kteří Vás zneužívají. To oni způsobují Vaše pocity slabosti. Hledejte ty, kdo Vás před zraněním chrání, ne ty, kteří ta zranění způsobují. A netrapte se tím, že Vás opustí mnoho lidí, a to v momentě, kdy začnete říkat NE na to, co Vás bolí. Ti, kdo Vás opustí, nejsou Vaši přátelé. Přátelé Vás nikdy neopustí, a to tím spíše, když pochopí, co v životě chcete i co nechcete – stačí jim to naznačit slovy TOHLE ANO a TOHLE NE.

(Doplácíte na svá idealistická očekávání? Zametají s Vámi lidé opakovaně? Jsou na vině i nesebevědomé vzorce z Vašeho dětství? Využijte psaný kurz Cestou vnitřní síly.)

4. Řiďte se činy, ne slovy

Slibuje někdo, že jednou Vaši dobrotu oplatí? Pozor na to. Lidé toho nažvaní. Jedině skutky říkají pravdu. Jedině činy vyjadřují, jací lidé skutečně jsou.

OPRAVDU Vám vrátili pomoc? OPRAVDU při Vás stojí, když potřebujete? OPRAVDU na Vás mají čas, i když je to pro ně nepohodlné? OPRAVDU pro Vás dělají to, co děláte Vy pro ně?

Přestaňte žít ve lžích. A to i Vy sami. Přestaňte si lhát, že se druzí určitě jednou změní, že si Vás určitě jednou začnou vážit. Nežijte v budoucnosti. Budoucnost Vám nikdo nezaručí. Pravda se projevuje hned.

(Cítíte, že se Váš rozum pře s Vašimi emocemi? Když Vás něco hodně bolí, neumíte být racionální? Využijte psaný kurz Emoce versus Rozum.)

5. Vnímejte člověka, ne představu o něm

„Myslela jsem si…“ „Doufal jsem…“ „Čekala jsem, že…“ Domněnky, které svědčí o Vás, ale nemají nic společného s druhým člověkem.

Naučte se vnímat jiné lidi tak, jací opravdu jsou. Bez sklonu přibarvovat si jejich přednosti a přehlížet jejich nedostatky. Já vím, že je potom uvidíte v reálném světě a pravda mnohdy bolí. Je ale lepší být hned zraněn pravdou (a ušetřit mnoho času) než promarnit velkou část života ve lži. Nechlácholte se představou, která nevychází z reality, ale vychází z Vašeho dobrého srdce.

Pamatujte: Vaše dobré srdce nikdy není problém. Problém je naopak nedobré srdce, a z něj plynoucí malost, slabošství, ponižování, srážení, ničení.

Už nikdy se mě neptejte: „Jak se mám zbavit svého dobrého srdce?“ Raději si položte otázku: „Jak mám své dobré srdce CHRÁNIT před zneužíváním?“

Mé odpovědi najdete v knize ZNOVUZROZENÍ. Nelze ji sehnat v žádném knihkupectví. Je k dostání pouze v našem e-shopu zde.

Chcete-li probrat Váš problém, přijďte na Setkání. Termíny jsou zde.

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart