Cítíte, že jste padli na dno?

Chápu, že Vás to trápí. Ale na oplátku chci, abyste něco pochopili Vy.

Že nesmíte soudit knihu podle stránky, kterou právě čtete. A že život je jako kniha. To, že nyní prožíváte chmurnou kapitolu, neznamená, že se příběh nezmění. A že po dnešku si budete o to víc vážit té hodnoty, kterou jste ztratili a která se vrátí. A ona se vrátí. Někdy totiž přicházíme o věci, energii a lidi proto, abychom si znovu uvědomili jejich hodnotu. Jako když přijdeme o zdraví, které jsme považovali za samozřejmou součást svého života. Nemoc nás naučí opět myslet víc na sebe a být vděční za zdraví, pokud se vrátí.

Jiná realita

Když jsem vytvářel FC Speciál Největší bohatství v životě, měl jsem v mysli všechny ty lidi, kteří se mi svěřují se svými problémy a jsou zdrceni přítomností. Neumějí si představit, že by mohlo být lépe. Přitom život je změna. A všechno přichází z nějakého důvodu. Náhody neexistují. Náš dech či tlukot našeho srdce se pohybují v rytmech, jako když se střídá den s nocí nebo příliv s odlivem. Ani štěstí by nebylo možné věčně. Člověk by si ho přestal vážit. Čím déle něco trvá, tím spíše si na to člověk zvyká, a pak už mu to přijde samozřejmé, běžné, všední, nudné, bezcenné. Aby si tedy člověk mohl čehokoli v životě vážit, musí o to občas přijít nebo alespoň mít pocit, že to ztrácí.

Na posledním Setkání mě navštívil muž, který byl nevěrný a žena ho opustila. Měl sebevražedné myšlenky. Neuměl si odpustit chybu, kterou nemohl vrátit zpátky. Položil jsem mu jednoduchou otázku: „Umíte si představit i jinou realitu – například to, že Vás ta žena pořád miluje?“ Podíval se na mě, jako bych zešílel. „Vždyť ode mě odešla!“ Usmál jsem se: „Vážený pane, lidé neodcházejí ze vztahu proto, že by nemilovali, ale proto, že zažili bolest, která se už nedala déle snést. Svým odchodem zachránili sebe. A ona může zachránit i Vás. Právě její odchod Vás ponaučil o tom, co už nikdy nesmíte udělat. Víte-li, že Vaše nevěra může znamenat odchod milovaného člověka, už to nezopakujete. Ona se tedy může vrátit, protože se nevrací k člověku, který je schopen jí ublížit, ale k jiné verzi tohoto člověka, která už jí nikdy neublíží.“ Muž zvýšil svůj údiv v očích. „Ale co když mě nemiluje?“ A mně přeletěl úsměv přes tvář. Proč se ten muž neptal: „Co když mě miluje?“

Ten muž se dobrovolně uzavřel na dně. Ve svých negativních myšlenkách. Přitom já znal skutečnost. Jeho partnerka přišla na Setkání se mnou o několik týdnů dříve. Svěřila mi, že ho miluje a že bez něj nedokáže žít. Chtěla radu, zda se vrátit. Doporučil jsem jí, aby se ještě nevracela. Aby počkala na skutečné pokání = ponaučení člověka. „Ale co když se nebude chtít změnit?“ Tou otázkou se rozhodla týrat pro změnu ona. Cítíte, jak ZBYTEČNĚ se oba trápili a drželi na dně, ačkoli jejich příběh, na dnešní stránce chmurný, bude na zítřejších stránkách nádherný?

Dno a poklady

Soubor psychologické a psychoterapeutické pomoci pro nejtěžší chvíle Největší bohatství v životě jsem vytvářel i s mnoha osobními vzpomínkami. Například: Jako malý jsem četl dobrodružné knihy. Miloval jsem ty o hledačích pokladů na mořích. Zapamatujte si to, co tvrdili: „Největší poklady najdeš na dně.“

Mnoho lidí, zakletých ve svém nešťastném dnešku, tyto poklady nevidí. Protože se pak při Setkáních touto základní psychologií zdržuji, uvedu alespoň tři dary, které si pamatujte. Stejně jako klíčovou poučku: To, že nic dobrého na špatné přítomnosti nevidíte, neznamená, že se nic dobrého neděje. Možná to objevíte a doceníte až časem.

1. dar: Zkušenost

Udělat chybu a být za ni patřičně vytrestán je to nejdůležitější pro ponaučení člověka. Nejbolestnější zkušenosti jsou ty nejtrvanlivější. Člověk je nezapomene. A proto je nezopakuje.

A naopak: Být obětí špatného člověka je také cenná zkušenost. Léčí nás z naivity. Učí nás poznávat rozmanitost charakterů lidí. Při Setkáních pořád připomínám, že všichni potřebujeme zjistit, že na světě jsou čtyři kategorie lidí: ti, kteří nám v problémech pomohou, ti, kteří nás v problémech nechají, ti, kteří nás do problémů přivedou, a ti, kteří nás v problémech ještě přidusí. Poznat kteroukoli z kategorií lidí znamená zmoudřet, zbavit se očekávání (problém projekce – detailně viz kniha L.E.Ž.) a také si uvědomit, co v životě NEchceme. To nám pomáhá vymezit si osobní mantinely ve vztahu (říct na něčí chování NE, TOHLE UŽ NECHCI – detailně viz kurz Jak si nastavit osobní hranice).

Lidé, kteří pohrdají svou chybou a v jejím důsledku i sami sebou, nechápou, jak je změnila k lepšímu. Že nemají proč chybu proklínat, ale děkovat za ni. Že z nich do budoucna učinila (například pro vztahy) mnohem použitelnější bytosti – které budou paradoxně opěvovány za to, jak „dokonalé“ jsou. Často k úžasu bývalých partnerů, kteří nebudou chápat, jak ten mizera, jenž se vůbec nezajímal o rodinu, je najednou rodinný typ, jak ta mrcha, jež si nevážila lásky, najednou oceňuje chlapa, který ji docela obyčejně miluje. To je dar zkušenosti a prožitého dna.

A Vy si pamatujte: Dno Vás nemá zničit, ale změnit.

2. dar: Skutečné hodnoty

V FC Speciálu Největší bohatství v životě uvádím nepřeberné množství příběhů, ve kterých člověk pochopil opravdové hodnoty až na dně. Na Setkání jsem měl zhrouceného muže, který vybudoval velkou firmu. Obětoval jí všechno – zdraví i rodinu. Během posledních tří krizových let se jeho firma položila. Opustilo ho zdraví. A zůstal na to sám. Děti ho nevnímají jako otce, neboť na ně zapomněl. Inu, když někomu nevěnujete čas, učíte ho žít bez Vás, potažmo s někým jiným, kdo mu ten čas věnuje. I jeho bývalá žena si takovou oporu našla.

Mnoho lidí ocení lásku, zdraví, radostné momenty, až když o ně přijdou. Dokud je mají, neváží si jich. Považují je za samozřejmost. Jenže nic není samozřejmost. Všechno, k čemu se začneme chovat jako k nedůležitému, zmizí. Jako sval, který přestaneme používat. To je život. Přesněji: To je karma. A je to tak dobře. Člověk se musí naučit vážit si toho, co má, dokud to má, ne až když to ztratí. Ale to už silně zasahuji do obsahu Největšího bohatství v životě.

3. dar: Noví lidé

Lidé nejvíce zapomínají na to, jak dno pročistí jejich okolí. Oni se smutkem vnímají jen to, kolik „blízkých“ a „přátel“ je opouští, odvrací se od nich, jen proto, že „momentálně píšou smutnou kapitolu“.

Já však těmto lidem i při Setkáních opakuji: Skuteční přátelé a skutečně blízcí lidé Vás neopustí. To, že se zmenší počet osob ve Vašem okolí, je v pořádku, protože odejdou ti, kteří se za přátele a blízké jen vydávali. Ty nepotřebujete. Jen Vás matou, vyčerpávají a zdržují. Skutečný přítel a skutečně blízký člověk právě v té chvíli přichází na řadu. Neopustí Vás, pokud ví, že byste ve stejné chvíli neopustili Vy jeho. Není to charita. Je to synergická pomoc. Pomůže Vám proto, že Vás to zachrání – jako bytost, která jednou může pomoci a zachránit jeho.

Uvidíte, že i v tomto případě budete s odstupem času vděčni za dno. Protože Vám pomohlo „vyvětrat“ si své prostředí. V krizi nejlépe poznáte, koho opravdu máte po svém boku. Jak uvádím v Největším bohatství v životě, je to stejné jako když uspořádáte oslavu. V tu chvíli je Vaším přítelem kdekdo. Každý se totiž chce zdarma najíst a napít. Ale kdo Vám pomůže s úklidem, až oslava skončí? Jen ten, kdo je Vaším skutečným přítelem a má Vás rád.

Proto nelitujte, že zůstalo méně lidí. Alespoň budete mít lepší přehled. Vidíte? Dno Vám nemá uškodit, ale pomoci. Jen si musíte dokázat „představit jinou realitu“. Například za pomoci otázek: Co když mi to, co nyní prožívám, vlastně pomůže? Co když mě to naučí něčemu novému? Co když za dnešní dno jednou poděkuji, protože mě to učiní ponaučenějším člověkem?

Jak Vám mohu pomoci?

  1. Chybí Vám radost, protože procházíte těžkým obdobím? FC Speciál Největší bohatství v životě, obecná psychologie a psychoterapie pro tento moment, je zde.
  2. Chcete řešit konkrétní příčinu, která Vás přivedla na dno? Byla to vlastní chyba nebo něčí jednání? Vyberte si knihu podle daného zaměření zde.
  3. Víte, že je problém ve Vás a umíte ho pojmenovat, jen se ho neumíte zbavit? Ztratili jste sílu, sebedůvěru nebo důvěru k lidem? Vyberte si kurz podle daného zaměření zde.
  4. Přijďte na Setkání, dokud jsou k dispozici vstupenky.
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart