Hledáte, a pořád nenacházíte? Máte sklon už rezignovat? Zkusili jste tolik různých typů lidí a vždy to skončilo dříve či později krachem? Proč chybějí Stavitelé, lidé ochotní budovat i přes problémy, s nimiž se i výstavba vztahu potýká? Proč tolik osob při první krizi odchází a snaží se najít někoho takzvaně lepšího?

Pokud si pokládáte tyto otázky, jste možná jako Míša, která mi svěřila svůj dlouhý životní příběh a na konci se ptá: „Petře, jsou vůbec ještě muži, kteří by s jednou ženou vydrželi celý život?”

Děkuji za všechny Vaše dotazy, které mi zasíláte. Odpovědi na ty nejčastější naleznete zde. Pokud se chcete osobně potkat, přijďte na kávu. Z termínů možných Setkání si vyberte zde.

Dočasný gentleman

Předně, obdobu Míšiny otázky, jen v opačném gardu („Jsou vůbec ještě ženy, které by s jedním mužem vydržely celý život?“) dostávám i od mužů. Nicméně abych odpověděl Míše – vskutku žijeme v době, kdy kdejaký muž se k ženě dokáže chovat jako gentleman jeden večer. Ale málokdo to „vydrží“ jeden týden, jeden měsíc, jeden rok, natož celý život. Proč tomu tak je?

Důvodů je mnoho, já půjdu v linii jedné z odpovědí. Uvidíte, kolik problémů v sobě skrývá už ona sama:

Důraz na rychlost

Mnohokrát jsem psal a mluvil o této době – že dnešním trendem je především RYCHLOST. Mít všechno hlavně co nejdříve – objednanou zásilku, vytoužené auto, zajištěnou kariéru, ale i třeba co nejrychleji zhubnout. Jako by se blížil konec světa nebo významně zkracoval život, jako bychom měli proč spěchat, abychom všechno stihli.

Přitom je to klam. Střední délka života se neustále prodlužuje. Tak proč tak spěcháme? Odpověď je v psychologii. Například v tom, že spolu soutěžíme.

Důraz na dokonalost

Díváme se kolem a stresujeme se: „Proč ještě nemám to, co má tamten?“ Anebo nás stresuje okolí: „Proč ještě nemáš po svatbě? Proč ještě nemáš dítě?“ Anebo jde o kombinaci těchto tlaků: „Proč ještě nemám dům s bazénem? Co si o mně druzí pomyslí?“ Nebo: „Kdy budu mít na sociální síti stejnou fotku z luxusní dovolené jako tamta celebrita? Bez toho jsem přece nula!“

A tím se dostáváme ke klíčovému slovu, které má vliv na náš způsob přemýšlení: DOKONALOST. My chceme DOKONALÝ život. A to CO NEJDŘÍVE.

Nesmyslnost

S tímto fenoménem pochopitelně pracuji v knize ZNOVUZROZENÍ. Chci ukázat, jak snadno lze žít šťastnější, méně frustrovaný život. Ale bez Vaší spolupráce se neobejdu. Potřebuji Váš rozum. Abyste o něčem přemýšleli. O čem?

Také chcete DOKONALÝ život? Je mi líto, ale zklamu Vás. Hlavní problém totiž je, že jsme LIDÉ. A cokoli spojené s člověkem NEMŮŽE být dokonalé, protože sami NEJSME dokonalí. Ani nic, co provedeme, vyrobíme, dokážeme.

Jedním z důkazů naší nedokonalosti je fakt, že se honíme za dokonalostí. Nechápeme, že dokonalost neexistuje. Přesto nic menšího/horšího než dokonalost nepřijímáme. „Ten člověk má vadu? V tom případě ho za partnera NECHCI! Ten člověk řeší nějaký problém? V tom případě ho za partnera NECHCI!“ Takto přemýšlíme. Jenže k člověku patří vady a k našemu životu patří problémy.

A tak se děje to, že my všichni hledáme dokonalost, a přitom zůstáváme sami. Protože i VŠICHNI KOLEM NÁS se honí za DOKONALOSTÍ, a tudíž nás míjejí, a současně všichni kolem nás čekají na někoho, kdo je PŘIJME, i když jsou NEDOKONALÍ. Ano, čekají na někoho, kdo se zamiluje do jejich chyb, ale sami chtějí někoho bezchybného.

Cesta ze zakletého kruhu

Kniha ZNOVUZROZENÍ nevznikla náhodou. Rozhodl jsem se k jejímu sestavení poté, co se u mě na Setkání začali objevovat lidé, kteří mají tuto partnerskou představu: Chtějí někoho dokonalého, ačkoli sami vědí, že dokonalí nejsou. Věří však, že si poradí. V horším případě se před novým objektem snaží přetvařovat, tvářit se jako dokonalí, ale pak jsou o to zklamanější, že je nový objekt odmítl. „Promiň, ale tady máš vrásku. Tady Ti přibyla druhá. Co to má znamenat? Já chci člověka doživotně bez vrásek.“ Nebo: „Nahlížím do Tvé občanky a nemohu věřit svým očím. Ty jsi dnes starší než včera. Co to má znamenat? Já nechci někoho, kdo den za dnem stárne.” To není anekdota, ale realita myšlení mnoha současných lidí.

Není to komické. Je to tragické. Neboť je to důvod, proč je tolik lidí nešťastných. Oni sami nenacházejí to, co hledají. A nešťastní jsou i ti, které tito lidé odmítají.

Přitom štěstí nezáleží na tom, co máte nebo kolik toho máte. Šťastní jste tehdy, pokud to, co máte nebo kolik toho máte, Vám STAČÍ, tedy pokud to dokážete OCENIT.

Jenže lidé, kteří neumějí ocenit člověka, ačkoli je nedokonalý, pak logicky neumějí ocenit ani sebe. Jim samotným na sobě vadí, že nejsou dokonalí.

Nešťastní „šťastní“ lidé

Jako příklad mohu zmínit osoby, které na Setkání se mnou přicházejí s tím, že byly už mnohokrát přeoperované estetickým nebo plastickým chirurgem. Jsou zlomení, nešťastní. A není divu – protože nerozhoduje to, KOLIK „zkrášlujících“ operací ještě podstoupí, ale JESTLI si po některé z nich před zrcadlem konečně řeknou: „Výborně, tak tohle jsem já. Takhle se mám rád.”

Speciální kategorii při Setkáních tvoří takzvaní influenceři. To jsou lidé, kteří se rádi vystavují na sociálních sítích v dokonalém světle. Problém jejich psychiky je v tom, že jejich život DOKONALÝ NENÍ. Oni to samozřejmě vědí. A proto svůj život MUSEJÍ nadhodnocovat a maskovat. Oni totiž se svým životem nejsou spokojeni. To je pro ně velmi stísňující pocit. Jen se do nich vžijte: Když víte, že svému životu „musíte přidávat, aby byl přitažlivý“, pak víte, že život, který máte, není přitažlivý. Mnozí z těchto influencerů mají noční můry z toho, že by je potkal některý z fanoušků v nestřežené chvíli – že by zahlédl jejich byt, jejich skrývané problémy, jejich život. A to všechno jenom proto, že si tito influenceři myslí, že „cokoli menšího než dokonalost je ostuda“.

Není. Příroda je totiž moudrá, mnohem moudřejší než my. Ví, že právě v nedokonalosti je svým způsobem dokonalost a krása.

Dokonalost v nedokonalosti

Když se podíváte do lidských očí a ony se sklopí studem.

Když se dotknete lidských dlaní a ony se zpotí nejistotou.

Když se usmějete na člověka a on zčervená pochybností.

To všechno je znakem nedokonalosti člověka, a právě proto je to krásné a svým způsobem dokonalé. Protože je to lidské. A náš život JE KRÁSNÝ, protože je lidský.

Možná to vyzní zvláštně, ale já miluji lidi, kteří na pohled nesplňují parametry dokonalé krásy. Proč je miluji? Protože vím, že právě proto si určitě hodně vytrpěli. A právě proto jsou uvnitř silní. Museli přečkat hodně zlého, třeba i posměchu, a z toho důvodu mi jsou inspirací.

Krása není na povrchu. Je uvnitř. Právě z vnitřního světa přece vycházejí činy člověka.

Myslet víc na to, co je uvnitř

Jakmile toto pochopíme, uvědomíme si záludnost výběru celoživotních partnerů jen podle vzhledu. To je problém klasických seznamek.

Seznamka je jako e-shop. Zadáte požadované parametry a nabídne se Vám vhodné zboží. To vypadá zajímavě, ale ve skutečnosti v zadávaných parametrech nejsou podstatné údaje z hlediska dlouhodobého vztahu. Zadáváte jen věk, výšku, váhu, barvu očí, délku vlasů. Upřímně, k čemu Vám cokoli z toho je, když Vás potká těžká situace? Copak podle postavy poznáte, na koho bude v životě spolehnutí a kdo Vás nechá na holičkách?

Kéž by bylo možné zakliknout: „Ať to není KRETÉN.“ „Ať má za sebou alespoň trochu TĚŽKOU minulost, protože pak to bude SILNÝ člověk.“ „Ať už někdy poznal ŠPATNÝ vztah, protože pak si bude vážit DOBRÉHO se mnou.“ Povězte mi, co Vám z hlediska dlouhodobého vztahu napoví fotografie člověka? I když bude pravá a autentická, co řekne o charakteru, vnitřní zralosti? K čemu je, z psychologického pohledu, vzhled – stejně se v čase změní. Kdo hledá dlouhodobý vztah, potřebuje vidět spíše to, jaký je člověk UVNITŘ. Jestli pomůže, když se propadneme do nesnází, jestli je na světě rád, vyrovnaný, spokojený, konstruktivní, jestli dokáže na běžném dni najít něco hezkého – jestli je s ním fajn život. A to podle velikosti prsou či obvodu pasu spíše nepoznáme.

Samozřejmě je možné mít i na seznamce štěstí – potkat naslepo hned napoprvé dobrého člověka. Ale strategicky prospěje pochopit to, že bohatství člověka není na povrchu, nýbrž uvnitř. A že lidé, kteří jsou schopni MILOVAT, DŮVĚŘOVAT a NEZRADIT (to všechno jsou VNITŘNÍ rysy člověka), jsou pro celoživotní vztah nepostradatelní – bez ohledu na to, jak navenek vypadají.

Týká se kterákoli z uvedených komplikací právě Vás? Pochybujete o tom, jak úžasní jste, jen proto, že Vám to nikdo neříká? Potřebujete otevřít oči a začít nový život bez zbytečných traumat a sebesžírání? Otevřete knihu ZNOVUZROZENÍ.

Chcete se potkat u dobré kávy? Z termínů možných Setkání si vyberete zde. (Více o místě Setkání popisuji zde.)

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart