Jak se vyrovnat se špatným rozhodnutím

Učinili jste rozhodnutí, o kterém dnes už víte, že bylo špatné? Trápí Vás, že jste to tehdy nevěděli, proč Vám to nedošlo dříve, jak se vyrovnat se skutečností, že nyní už s tímto rozhodnutím zpětně nic nenaděláte?

Pak jste jako Daniel, který mi popsal příběh svého špatného rozhodnutí a zakončil jej slovy: „Petře, nic není tak pravdivé jako Váš výrok, že ,zkušenost je to, co získáváme bohužel až poté, co jsme to potřebovali’. Neumím si to odpustit. Pomůže mi v tomto ohledu ZNOVUZROZENÍ?”

Na vysvětlenou: ZNOVUZROZENÍ je moje nová kniha, která pomáhá dělat čáru za minulostí. Samozřejmě řeší i tento ZÁKLADNÍ problém: jak se vyrovnat se špatným rozhodnutím.

Proč základní? Protože my lidé jsme chybující bytosti. A kdybychom se nenaučili vyrovnat s vlastní přirozeností, s vlastní chybovostí, tak bychom se neuměli vyrovnat ani se životem – a nebyli bychom schopni šťastně a konstruktivně žít. Chyby k nám zkrátka patří, stejně jako k životu.

Smíření

Lidský život je suma chyb, sled chyb, série chyb. Nemůže tomu být jinak. Je nemožné, přímo nelidské nedělat chyby. K poznání se člověk musí doslova prochybovat. To je základní odpověď.

Ve ZNOVUZROZENÍ zdůrazňuji: Dobrá rozhodnutí plynou ze zkušenosti. A zkušenost plyne ze špatných rozhodnutí. Právě špatná rozhodnutí nás ponaučují. Pomáhají nám pochopit, co nemáme dělat, co nemáme opakovat. Takže vývoj nabývání poznání je tento: Nejdříve musí přijít chyba, špatné rozhodnutí, aby se dostavila zkušenost a posléze dobré rozhodnutí.

Chyba je investice do budoucna. My si ji musíme prožít, a to se vším, co ke zkušenosti patří, tedy i s bolestí. Jen tak si učiněnou chybu pamatujeme a při vědomí tak velké bolesti, kterou nám tato chyba už jednou přinesla, jsme ji už nikdy nechtěli zažít znovu.

Proměna

Při Setkáních, kdy spolu u dobré kávy probíráme Vaše těžkosti, se snažím každému člověku vysvětlit, že bychom nikdy neměli svůj život soudit jen podle přítomnosti, podle toho, co teď cítíme nebo prožíváme. Ale hlavně podle toho, co nám přítomnost přináší směrem do budoucna. Jinak řečeno: Nejdůležitější není to, KDE jsme, ale KAM směřujeme a KÝM se průběžně stáváme.

Představte si dítě, které se učí jezdit na kole a nejde mu to, padá. Odpovězte mi: Je na cestě se to naučit, nebo nenaučit? To dítě, které se přes pády snaží, zápolí, ale pořád mu to ještě nejde, je spíše nešikovné, a takovým už zůstane, nebo svou vytrvalostí postupně odemyká potenciál své šikovnosti, pád za pádem objevuje, jak se lépe a déle v tom sedle udržet?

Samozřejmě to druhé. Nejdůležitější není to, KDE jste, ale KÝM jste oproti včerejšku. Jinými slovy: Jestliže víte, že jste včera udělali chybu, kterou byste dnes už neopakovali, pak jste lepší než včera, a ten, kdo Vámi včera kvůli té chybě pohrdal, dnes už nemá důvod Vámi pohrdat. Copak si to dítě, které ještě včera padalo, ale dnes už úspěšně jezdí na kole, zaslouží označení „nešika“, „padavka“? Ne, tohle označení mu sedělo možná včera, ale dnes už ne.

Proces

Proto při Setkáních opakuji, že nemá smysl si vyčítat včerejší chyby.

Raději přemýšlejte, kým Vás ty chyby učinily: Horším člověkem, nebo lepším? Někým, kdo stejnou chybu udělá znovu, nebo někým, kdo stejnou chybu už nikdy neudělá?

Pochopte proces lidského vyzrávání. A nyní se vraťte k původní otázce: S čím se vlastně chcete „vyrovnat“? S tím, že jste dnes lepší než včera?

Přestaňte se zbytečně trápit. Pročistěte si hlavu a srdce, dostaňte ze sebe nesmyslný balast minulosti. Pomůže Vám ZNOVUZROZENÍ. Tuto knihu najdete pouze zde.

Chcete se potkat osobně? Přijďte za mnou na kávu. Termíny možných Setkání jsou zde. Pozor, počet účastníků je limitován. (Více o místu Setkání najdete zde.)

Top
Shopping Cart