Pominu obvyklá doporučení: Jděte mezi lidi. Rozptylte se. Věnujte se sami sobě. Dělejte to, co Vás baví nebo co Vám udělá dobře. Buďte někomu užiteční, pomáhejte.

Zkrátka, nebudu se bavit o tom, jak zahnat negativní myšlenky a vyměnit je za pozitivní. To je totiž jen jedna rovina, emocionální.

Jakkoli je důležitá, dnes se budu věnovat té důležitější, druhé, psychické.

Až otevřete mou knihu ZNOVUZROZENÍ, pochopíte, že psychika člověka je prvořadá. Stav naší psychiky totiž přímo ovlivňuje stav naší imunity. Takže pokud se dlouhodobě trápíme, podrýváme tím vlastní zdraví. My sami! Člověk se nemůže PROTRÁPIT ke zdraví a štěstí. Člověk nepotřebuje, aby ztratil zdraví a štěstí, naopak potřebuje uklidnit a posílit svou psychiku.

Ukážu Vám jeden ze způsobů. (Kniha ZNOVUZROZENÍ jich je plná.)

Kdo vlastně odešel

Zapojíme rozum, ano?

Po rozchodu totiž velmi pomáhá uvědomit si, s KÝM jsme se rozešli. KDO byl ten člověk? JAK se choval? JAKÝ přístup k nám měl?

Respektoval nás? Vážil si nás? Pokud ano, pak nemáme tolik poškozenou psychiku a například sebevědomí, sebedůvěru, sebelásku, sebehodnotu. Pokud nás totiž někdo respektoval a vážil si nás, tak nás tím zároveň informoval o tom, že za prvé si respekt a ocenění zasloužíme a za druhé existují lidé, kteří dokážou druhé respektovat a vážit si jich. Z čehož plyne, že pokud jsme měli takový vztah, nemusí nám dělat takový psychický problém věřit, že i někdo další by nás mohl respektovat a vážit si nás. Tudíž, že o sebe a budoucnost nemusíme mít enormní strach.

V takovém případě se pak klidně můžeme hrabat v detailních důvodech rozchodu – co komu vadilo, překáželo, proč jsme si nevyhovovali, co bylo možné udělat lépe. Ale obvykle dospějeme k závěru, že to celé bylo jen o nás dvou. Že KONKRÉTNĚ MY DVA jsme k sobě nepasovali nebo přestali pasovat, ale s někým jiným k sobě pasovat můžeme, ba dokonce i lépe. Někdo jiný k nám může sedět více. Takže není důvod dlouhodobě smutnit, spíše je důvod zvědavě se posouvat vpřed.

Poděkovat tomu, s kým jsme žili, za společně strávený čas, dosavadní kus života, nejen za to hezké, kdy nám dával to, co jsme chtěli, ale i za to méně hezké, kdy nás učil nebo ujišťoval o tom, co ve vztahu už nechceme. To je vše. Můžeme jít dál. Protože s těmito uvědoměními a ponaučeními před sebou máme s vysokou mírou pravděpodobnosti LEPŠÍ vztah. Anebo další zkušenost.

Opačný případ

Něco jiného je, když na otázku „KDO odešel?“ odpovídáme, že nás opustil člověk, který nás nerespektoval a nevážil si nás. Pak totiž můžeme mít v důsledku jeho chování poškozenou psychiku a všechno, co jsem uváděl – sebevědomí, sebedůvěru, sebelásku, sebehodnotu. Rovněž můžeme mít potíže se sebepřijetím, sebeúctou, seberespektem. Naše uvažování je negativní: Jestliže si nás nevážil jiný člověk, proč bychom si měli vážit sebe? Jestliže si nás nevážil tento člověk, proč by si nás měl vážit jiný člověk? Chápete?

Pokud nás někdo považoval za nedostatečné, jakým právem bychom se měli považovat za dostatečné? A i kdyby, k čemu nám je, že se my budeme považovat za dostatečné, když nepotkáme NIKOHO, kdo by nás za dostatečné považoval? A že přátelé namítají, že někoho lepšího potkáme? Jak to můžeme vědět, když nás poslední protějšek nerespektoval a nevážil si nás?

Tohle je základní psychologický a také psychoimunologický problém. Protože pokud nás opustil někdo, kdo nás nerespektoval a nevážil si nás, můžeme poměrně důvodně pochybovat, že ještě někdy potkáme někoho, kdo nás bude respektovat a vážit si nás.

Řešení

Tohle je stěžejní bod, který při Setkáních řeším POZITIVNĚ a KONSTRUKTIVNĚ tak, že Vás nutím uvědomit si, že rozchod bolí a zraňuje víceméně vždy, ale přijít o někoho, kdo Vás nerespektoval nebo kdo si Vás nevážil, je ZISK, ne ztráta. Myslete! Ta bolest, kterou po takovém rozchodu cítíte, je přirozená a opodstatněná, protože Vás ten člověk zranil. Nejen svým odchodem, ale hlavně svým chováním vůči Vám, ať už během vztahu, nebo i během rozchodu. Právě to Vás bolí, to Vás ničí, to je pro Vás toxické. Pamatujte: Co je pro Vás určené, to pro Vás nemůže být toxické.

Dovolte bizarní příměr: s jídlem. Jestliže Vám má nějaké jídlo udělat dobře, tak Vám nemůže udělat špatně. Stejné je to s lidmi. Pokud svůj čas spojujete s toxickými lidmi, bude Vám samozřejmě špatně. A to, že Vám je špatně, je v pořádku, protože je to signál, že s těmito lidmi už nemáte být. Tudíž: Když Vás bolí odchod někoho, kdo si Vás nevážil a nerespektoval Vás, je to v pořádku a správně. Zlepší to Váš život, a to i proto, že vedle sebe uvolňujete místo pro někoho lepšího.

Ale aby to lepší člověk v budoucnu měl, musí na tom začít dělat už dnes. A to tím, že vedle sebe nebudete chtít toxické lidi. To je zároveň alfa a omega Vašeho štěstí a Vašeho zdraví. Možná to zní zvláštně, ale oslavujte, kdykoli toxičtí lidé z Vašeho okolí odejdou. A pokud hovoříte o strachu z budoucnosti, povím Vám jedno: Jestli se máte něčeho bát, tak spíše jejich návratu, ne toho, že se nevrátí. Přemýšlejte o tom.

Využívejte knihu ZNOVUZROZENÍ, potřebujete-li začít nový život, když ten dosavadní ne úplně vychází. A také přijďte na Setkání. Posedíme u dobré kávy. (Termíny jsou zde. Všechno o místě Setkání je zde.)

O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart