Míváte někdy pocit, že nejste dost zajímaví, schopní, že kdokoli by mohl být na Vašem místě lepší než Vy? Napadá Vás to v práci – že zabíráte místo někomu lepšímu, že kolegové vědí o Vaší práci víc, že Vaše úspěchy (pokud si je vybavujete) jsou jenom náhoda a naopak Vaše neúspěchy (které si ihned vybavujete) jsou jenom potvrzením toho, že opravdu nejste „dost dobří“?

Zažíváte tohle i ve vztahu? Očekáváte, že Vás partner co nejdříve prohlédne a pro Vaše chyby opustí? Že i on musí přijít na to, že nejste zdaleka tak přitažliví a že kdokoli Vás nahradí lépe?

V živém vysílání Jak se zbavit syndromu vadného zboží jsem ten pojem použil. Imposter syndrom neboli „syndrom podvodníka”. Ale není to přesný název. Ti, kdo tento syndrom mají, nejsou ve skutečnosti podvodníci, naopak to paradoxně bývají velmi schopní lidé. Jenže jejich problémem je malé sebevědomí, velké pochybování o sobě a hlavně neschopnost si uvědomit své kvality, a to jak v práci, tak v rodině či v jakékoli jiné formě vztahu.

Je to i Váš problém? Nevíte, jak to změnit? Věnoval jsem tomu část knihy ZNOVUZROZENÍ. Ukazuje, jak lze začít nový život, třeba šťastnější, pokud si ten stávající pořád tak nějak neumíte užít.

1. problém: Nevěření dobrému, věření jen špatnému

Imposter syndrom je o spoustě paradoxů. Nejenže jím trpí lidé ve skutečnosti schopní, ale dokonce i lidé hlasitě chválení. Problém je, že oni si jakoukoli poklonu nebo kompliment vykládají jako projev soucitu, lítosti, neupřímnosti. Sdělíte-li člověku s imposter syndromem: „Tobě to sluší!“, on Vám nevěří. Dokonce jakékoli vnější ocenění prohlubuje jeho pochybnosti a nedůvěru v osobní kvality, a tím zvyšuje potřebu se ještě více zlepšit, být ještě dokonalejší, protože zůstat takovým, jaký je, mu nestačí. A tím se dostáváme k podstatě.

2. problém: Nespokojenost v nedokonalosti

Typickým představitelem imposter syndromu je perfekcionista. Tím se také blížíme odpovědi na otázku, kde se to v něm vzalo. Často v dětství. Mohl mít nablízku okolí, které mu zdůrazňovalo, že jeho práce není dostatečná, že jeho výsledek musí být lepší. Takové to: Podívej, ty nešiko, že to jde udělat lépe… Samozřejmě, nic, co člověk udělá, není dokonalé a může to být ještě lepší. Proto perfekcionista není spokojený ani s tím, co už lépe udělat neumí. Nedokáže ocenit svůj úspěch. Pořád má pocit, že selhává. Tudíž: imposter syndrom je poukázka k vyhoření.

A jak tomu zabránit? Uvedu alespoň tři řešení:

1. řešení: Ukázat mozku fakta

Mozek, který dělá takové iracionální závěry, potřebuje zrcadlo – ukázat fakta. Vezměte si papír a sepište všechny své dosavadní úspěchy. Co jste kdy dokázali, čeho jste kdy dosáhli vlastními schopnostmi, prací. Pište nejen to dobré. Nezapomínejte ani na to špatné, co jste zažili, ale dokázali překonat.

Až to dopíšete, podívejte se na papír a uvědomte si, že nejste nula. Tolik úspěchů přece nemůže mít na kontě nula. A tolik úspěchů nemůže být ani náhoda nebo štěstí.

Toto je první cesta, jak překonat propast mezi Vašimi skutečnými dovednostmi a mezi tím, jak je vnímáte. Zároveň pochopíte, že není důležité, co člověk umí, ale jestli si to vůbec uvědomuje.

2. řešení: Úkoly + hranice spokojenosti

Druhý způsob, jak ulevit mozku člověka s imposter syndromem, je sepisovat si úkoly na další den. Opět si vezměte papír a přemýšlejte, co potřebujete zítra udělat. Ne jen položky, ale i jasné kritérium, kdy už danou položku budete považovat za splněnou a sebe za spokojené.

Naučí Vás to nebýt obětí přehnaného perfekcionismu, nevyčerpat se jedním jediným úkolem a jeho chronickým zdokonalováním a také začít oceňovat své schopnosti a dokončovat práci, i za cenu, že by teoreticky mohla být ještě vyprecizovanější.

A navíc, když si začnete úkoly dopředu sepisovat, uvidíte, jak málo pak stačí k tomu, abyste byli spokojeni, a jak si zbytečně stanovujete vysoké až nereálné cíle, jste-li perfekcionisté.

3. řešení: Srovnání s podvodníkem

Třetí ze způsobů, jak se postupně zbavovat syndromu podvodníka, je tento: Naučte se chápat rozdíl mezi tím, co skutečně dělá podvodník, a co naopak dokážete Vy. Znovu si vezměte papír, uprostřed nakreslete čáru, do jedné části napište, jak se podle Vás projevuje podvodník, a do druhé, jak se projevujete Vy. Tedy: Co umíte, jaké jsou Vaše dovednosti, znalosti, talenty, vzdělání.

První možnost: Pouhým pohledem porovnejte, jestli se tak, jak se projevujete Vy, obvykle projevuje podvodník. Skutečně je tak pilný? Skutečně se tak trápí neúspěchy?

Druhá možnost: Propojte tento svůj přehled s každodenním kalendářem. Definujte si jeden úkol, který Vás čeká, a jediným pohledem na tento papír si řekněte, co by vykonal podvodník, ale co naopak vykonáte Vy. Překvapí Vás, kolik úsilí, na rozdíl od skutečných podvodníků, svým cílům obětujete. A že Vaším problémem není to, co pro své cíle děláte, nýbrž to, jak o tom přemýšlíte.

V knize ZNOVUZROZENÍ ukazuji, jak lze posilovat sebevědomí jednoduchými větami. Totéž platí o sebeoslabování. Uvedu příklad. Lidé s imposter syndromem používají větu: „Nesmím zklamat. Nikdo nesmí poznat, že jsem podvodník.“ Typicky, když Vás čeká veřejné vystoupení či prezentace před větší skupinou lidí a Vy máte trému, říkáte si: „Bože, co tu dělám? Já sem nepatřím. Teď praskne, jak to neumím.” Věřte mi, že tuto formu strachu mají i nejslavnější herci. Proto neříkejte: „Nesmím zklamat.” Opakujte: „Budu dělat vše, co je v mých silách, abych to úspěšně dotáhl do konce.” Už to Vás může zbavit zbytečného perfekcionismu, který Vám s ničím nepomáhá, jen zvyšuje Vaši úzkost a snižuje Vaši sebedůvěru.

Mimochodem, když se někdy potkáte s úspěšnými lidmi, nejen herci, zeptejte se jich na tento syndrom. Překvapí Vás, kolik známých lidí tím trpí. I někdo, koho považujete za téměř dokonalého. Už tím, že si o této slabosti společně promluvíte, se vám oběma uleví, získáte nad tímto syndromem větší nadhled a uvědomíte si, jak hloupě užírá nejen Vaše sebevědomí, ale bohužel i zdraví.

Zkrátka pamatujte, že jste jenom člověk a – ve vší úctě k Vám – není v moci člověka NEdělat chyby.

Potřebujete zocelit své Já, méně se stresovat, strachovat, trápit malichernostmi? Knihu ZNOVUZROZENÍ seženete pouze zde.

Chcete se potkat a probrat svou starost osobně? Termíny Setkání jsou zde. Více o místu Setkání je zde.

Top
Shopping Cart