Zažili jste nevěru – z té, či oné strany – a překvapilo Vás, jak špatně se překonává? Trápí Vás, jak hodně a dlouho bolí – ať někdo zradil Vás, nebo jste naopak Vy zradili důvěru druhé osoby?

Anebo jste vstoupili do vztahu s člověkem, který pořád nosí v hlavě emocionální stopu podvedení, a proto „nemístně“ podezírá Vás, ačkoli Vy mu nevěrní nejste?

Proč tomu tak je, proč je to tak správně a proč bychom se měli naučit té bolesti porozumět a svým způsobem jí i poděkovat?

Svět klamu

Kdo otevřel mou knihu L.E.Ž., která je o SPOLEČNÉM překonávání toxické události, ví, proč je tak důležité začít už u samotného slova. Nevěra. Všimněte si předpony. Ne-. NEvěra je NEgace. Negace znamená, že věci vypadají jinak, ba opačně, než ve skutečnosti jsou. Copak neznáte negativ? Tak se nazýval fotografický film, používaný ve starých fotoaparátech, který po vyvolání ukazoval černou tam, kde byla bílá, a naopak. Ano, obrázek byl barevně NAOPAK! Proto je mnohé naopak i při nevěře.

NEvěra coby NEgace je forma lži, která způsobuje, že se její účastníci ocitají mimo realitu. Začíná to už okruhem účastníků. Kdekdo si myslí, že nevěra je pouze věcí milence a milenky. Nebo že nevěra je v zásadě příjemná věc, která činí život barevnějším a řeší problémy. Ale je to naopak. V nevěře je všechno naopak. Nevěra neřeší problémy, ale vytváří je. Nevěra jenom krátkodobě vede k příjemným pocitům, ale z dlouhodobého pohledu je mimořádně nepříjemná a ničí, a to nejen toho, kdo je nevěrný, ale i toho, s kým je nevěrný, a nejvíce toho, kdo byl oklamán. Nevěra tedy opravdu nevede k barevnosti, ale naopak k černobílému vidění. Místo potěchy a rozkoše přichází zdrcení a obrovská bolest. A to i u toho, kdo byl nevěrný. Protože vidí, co způsobil a co si včas neuvědomil. A náhle to nejde zpět. Co konkrétně způsobil? Stačí se podívat na toho, komu ublížil. Tam je jádro bolesti. Objasním to.

Jako kdyby umřel…

Když vědci měřili intenzitu a druh emocionální aktivity konkrétních částí mozku, zjistili, že jde o stejnou reakci, jako když umře milovaný člověk. Zjištění, že Vás někdo, na kom Vám záleželo, zradil, je stejné, jako kdyby Vám umřel. A z pohledu psychologie je to logické. Když Vás totiž milovaný člověk zradí, umře ve Vás iluze o tom člověku, ta verze, ve kterou jste věřili, ta verze, o níž jste nepochybovali, že jí protějšek je. Ano, „umře“ Vám iluze jménem „milující partner“.

A přece to není totéž, jako když Vám milující partner skutečně umře. Z psychologického hlediska je zrada HORŠÍ.

… ne, ještě horší

Když Vám umře partner, který Vás skutečně miloval, je to bolestná ztráta. Nicméně minulost, s ním prožitá, se nijak nemění, zůstává tak krásná, jako vždy byla. Jak popisuji v knize L.E.Ž., Vy se můžete ve vzpomínkách vracet ke šťastným chvílím, čerpat z nich nádhernou energii, být vděční, že jste měli tu možnost prožít je. Ačkoli s Vámi zemřelý partner fyzicky není, emocionálně s Vámi zůstává a můžete tak být schopni klidně i dožít život – s ním v srdci. Emocionálně Vás neopustí.

Bohužel, když Vás zradí člověk, o kterém jste si celou dobu mysleli, že Vás miluje, je to pocitově stejná bolest, ale v jednom odlišná, až děsivě bezmocná. Minulost se totiž rozpadne v prach, přestane existovat. Dojde Vám, že to byl jen sen, přetvářka, mýtus, který neměl s realitou nic společného. Ano, se smrtí skutečně milujícího člověka ztratíte jen společnou budoucnost, ale na minulost ani na člověka nezměníte náhled, vše se zakonzervuje tak krásné, jako bylo, a nemáte pocit promarněného času. Ale se zradou se mění úplně všechno. Končí přesvědčení o tom, co krásného mezi vámi je, a hlavně vzniká pocit prázdnoty a zmaru, spojený s doslova vykradením času, kusu života, který Vám už nikdo nevrátí zpět. Emoce „vyhozeného času“ – a kvůli komu?

NEgace, do níž prasknutím nevěry postižený spadne, samozřejmě způsobí i převrácení chápání situace. Ten, kdo se ničím neprovinil, hledá chybu v sobě. Kdo nekomunikoval (a přivodil tím rozvrat vztahu), následně obviňuje z nekomunikace a rozvrácení vztahu druhého. Všechno začne být naopak. Ten, který miloval, se cítí jako nula. Ten, který chtěl budovat vztah, si najednou připadá jako neperspektivní a nepřitažlivý i směrem k dalším vztahům. Působí to groteskně, ale k smíchu to není. O takových převrácených iluzích píšu v celé knize L.E.Ž., v knize o zbytečně sraženém sebevědomí a vůbec zbytečných emocionálních ranách a problémech, které šlo řešit včas a konstruktivně. Ale to by si lidé nesměli myslet: „To nemá jiné řešení než nevěru…“

Až se TO dozvíte

Pokud i Vás zastihne to, co dopředu neovlivníte – protějšek Vás podvede – a nebudete mít při sobě knihu L.E.Ž., která by Vás nepustila do negativity jako „kniha první pomoci“, pak si prosím opakujte alespoň toto:

  1. NEvěra je lež. Začnou Vás trýznit obrácené pocity: Nejsem nic, nezasloužím si lásku, určitě je chyba jen ve mně. K tomu panika, odhodlání si ublížit a další nepřirozené projevy potlačeného pudu sebezáchovy. Počítejte s tím a buďte na to připraveni.
  2. Lež nemůže vyplodit nic jiného než jen další lež. Čím víc budete o události přemýšlet, tím víc lží o sobě si vytvoříte. Nevěra nepodporuje pravdu, upřímnost, lásku. Naopak pravdu, upřímnost, lásku v lidech zabíjí. Stejně tak nevěra nepotírá bolest, ale naopak vytváří bolest.
  3. Na nevěře je – při správném pozitivním pohledu – jediná pozitivní věc: Odhaluje skutečnou tvář člověka. Nebo skutečnou příčinu v člověku (neschopnost komunikovat, řešit věci napřímo, víc se citově otevřít a vůbec ozvat, nebo naopak pocit „hluchého bušení do vrat“, za nimiž už nikdo neposlouchá, tudíž i pocit zmaru, nefunkčního vztahu, přehlížení, lhostejnosti, a tudíž potřeby najít v někom „vrbu“, objetí, kompenzovat si nějaký nedostatek). Často odhaluje příčinu v nedostatečném sebevědomí a vůbec citovém hendikepu. A k tomu všemu patří bolest. Ano, PATŘÍ.

Musí to tak být

Nevěra je zdroj bolesti. Nevěrný člověk je zdroj bolesti. Nedostatek sebevědomí, nedostatek komunikace, nedostatek všímavosti, to všechno jsou přítoky jedné zničující řeky zvané Nevěra.

Poté, co odhalíte nevěru, se musíte ptát: Co mi ten člověk, ten vztah vlastně dává? Možná Vám cit odpovídá: Dává mi bolest. Strašlivou bolest. Neubírá mi problémy, ale vytváří je. Nemiluje mě, ale ubližuje mi. Toto je realita, která bolí. Lež či nevěra vždycky způsobuje bolest. Lež ubližuje. Ale nikdy jenom jednomu člověku. Ubližuje všem. Musí ubližovat. Protože nevěra je zlo. Nevěra je signál, že v člověku nebo ve vztahu něco nefunguje. Bolest, respektive jakýkoli negativní pocit, je jako červená na semaforu, která křičí: TAKHLE TO DÁL UŽ NEJDE, STOP, DOST, STAČÍ! Nevěra signalizuje, že je nutné něco změnit. V první reakci to však tak necítíme. Myslíme si naopak, že v tomto musíme ZŮSTAT. Že na víc NEMÁME. Že můžeme být RÁDI za to, kde jsme. Nevěra znamená překlopení do negací. Být tím, kdo si myslí, že teď problém řeší, a přitom ho produkuje.

Jen ať nevěra bolí. Jen ať nás nutí ke změně. Ne nutně partnera, ale hlavně přístupu ke vztahu. K nastavení hranic (viz kurz Jak si nastavit osobní hranici) – ať už ve vztahu, k člověku, který zradil, nebo v sobě samém. Záleží na tom. Protože záleží na nás. Záleží na tom, abychom nebyli negativní. Protože s negativními emocemi nelze mít pozitivní život.

Nejste schopni se překlopit do pozitivna a konečně stavět (i vůči sobě), nikoli jen bořit? Pak je Vaší povinnou četbou kniha L.E.Ž. – pokud ji někomu objednáváte jako vánoční dárek, uveďte do poznámky křestní jméno obdarovaného, dopíšu mu do knihy vlastnoručně své osobní věnování, ať má OSOBNÍ dárek.

Je Vám ubližováno opakovaně? Trpíte syndromem hladového srdce, příliš hodného člověka či napadeného psa? Nedokážete se vzepřít? Pak si musíte přečíst kurz Jak si nastavit osobní hranici. Věřte mi, že čím déle potlačujete negativní emoce v sobě, tím vyšší je riziko nejen sníženého sebevědomí, ale i fyzického onemocnění. I proto své kurzy píšu v souladu s psychoimunologií.

Nerozumíte něčemu v knize nebo kurzech? Chcete něco osobně dovysvětlit na míru Vašemu problému? Přijďte na vánoční setkání. Ale jednejte včas. Termíny se rychle vyprodávají.

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart