Úděl převozníka. Proč mě opustí ten, koho zachráním?

Mysleli jste si, že už máte spřízněnou duši – někoho, kdo spřízněnou duši spatřuje i ve Vás?

Věřili jste, že jste pro to udělali vše – pomohli druhému v nejtěžší chvíli a on to oceňoval?

Představoval pro něj tu nejtěžší chvíli rozchod, který ho sebral a ze kterého se neuměl vzpamatovat?

Najednou jste ale v jeho tehdejší pozici Vy, neboť on Vás „nepochopitelně“ opustil a nyní se sebrat a vzpamatovat z rozchodu nedokážete pro změnu Vy?

Co dokáže způsobit neuzavřená minulost u protějšku, to ve svém příběhu přibližuje i Pavla, která mi napsala: „Petře, neměl po rozchodu kde bydlet, a tak šel ke mně. Sehnala jsem mu i práci, vyřešila jeho dluhy. A čím se mi odvděčil? Vrátil se ke své bývalce. Nechápu to. Proč, když si s ní nerozuměl, jak říkal, když ona přísahala, že ho už k sobě nechce, i on přísahal, že už s ní nikdy nebude? Čím jsem mu mohla ublížit, že mě vyměnil zpátky za ni?“

Děkuji za všechny Vaše dotazy. Zodpovídám je buď v mluvených Řešidlech, anebo v tištěných knihách Řešidlo 1 a Řešidlo 2. Odpovím také Pavle a všem dalším, kdo trpí pro převoznictví.

Když to, co mělo umřít, je pořád živé

Nejdříve k pojmu. Převozník je ten, kdo vlastní bolestí platí za vztah s někým, kdo nemá uzavřenou minulost – pořád ještě „neopustil“ předchozí vztah. Je to jeden z problémů, který rozebírám mimo jiné v knize JáMy spřízněných duší.

To, že někdo dosud nemá uzavřenou minulost, poznáte jednoduše – minulost je pro něj stále živá, má ji nadále ve své hlavě. Například: Mluví o svém předchozím vztahu, o lidech z něj. Pozor: Nezáleží na tom, JAK o nich mluví, už to, ŽE o nich mluví, naznačuje, že jsou pro něj tito lidé pořád nějakým způsobem důležití, že je pořád musí řešit, pořád jsou pro něj velkým tématem. Ano, může o nich mluvit i nenávistně, zahořkle, zapškle. Znamená to však, že je má pořád v hlavě.

Ba dokonce i když o nich nemluví, můžete poznat, že je má v hlavě. Například: Nevnímá Vás, když se spolu bavíte o něčem pro Vás důležitém; když se spolu milujete, je nepřítomný duchem, jako by na Vašem místě viděl někoho jiného. Zkrátka: Takový člověk v podstatě není schopen řešit přítomnost, neboť ještě nemá vyřešenou minulost.

A to je fatální problém. Člověk, aby si mohl užívat přítomnost a vytvářet budoucnost, musí konstruktivně uzavřít minulost. I když mu předchozí vztah nevyšel, musí to v sobě v dobrém uzavřít například stylem: Budiž, stalo se, zkusili jsme to spolu. Zpočátku to možná vypadalo nadějně, ale postupně jsme se rozešli. Já chtěl něco jiného než Ty, Ty něco jiného než já. Na začátku jsme nevěděli, že nám to nevyjde; teprve, jak jsme se poznávali, jsme to víc a víc chápali. Udělali jsme vše pro to, abychom si vyhověli, ale přes všechnu snahu se to nepodařilo. Rozcházíme se tedy s čistou hlavou, protože jsme zkusili celou cestu a ukázala se jako slepá. Nemusíme toho litovat – kdybychom to nezkusili, tak to nevíme. A protože nyní už oba víme, že naše společná cesta je slepá, musíme jít každý jinudy. Nemá smysl jeden druhého znásilňovat, obviňovat, dělat nešťastným a nutit se do vztahu, který pro nás přestal být stvořen. I to znamená uzavřít minulost.

Kdo uzavřel minulost, je schopen potkat bývalého partnera bez záště nebo naopak bez stesku, zkrátka bez pocitu dluhu, že bychom měli spolu ještě něco probrat, zkusit, že jsme to nedořešili. Že třeba existuje nějaká společná cesta, kterou jsme nezkusili, a že bychom to zkusit měli. Takové myšlenky charakterizují neuzavřenou minulost. Proto ten, kdo se neustále vrací do minulosti, nežije v přítomnosti, doslova není přítomný, to znamená: ve skutečnosti není ve vztahu s Vámi, protože je nadále duchem ve vztahu předchozím.

A musí si to dořešit. Musí! Jinak trpět bude nejen on, ale i Vy: Z každého jeho činu pak můžete cítit, že na Vás nemyslí, že mu na Vás nezáleží, a to může sálat i z jeho podrážděnosti, toxicity a negativnosti vůči Vám. Přestože jste mu pomohli, on ve Vás může vidět ne pozitivního člověka, ale negativního – který ho zdržuje, který mu komplikuje návrat do minulosti. Nechce být s Vámi, chce být s tím předchozím. Možná jste mu pomohli navrátit sebevědomí, ale s tím sebevědomím si pak troufne na návrat do předchozího vztahu. A pokud mu v tom bráníte, je až útočný, ať pro něj děláte cokoli: Dej ode mě (v posteli) ruce pryč, já Ti nepatřím. Strč si svou večeři (při Vaší snaze potěšit ho) za klobouk. Mě nezajímají Tvé plány ani to, jak moc mě miluješ. Jsi mi lhostejný! Tohle možná nikdy neuslyšíte, ale můžete to vycítit. Takhle totiž přemýšlí člověk s neuzavřenou minulostí, který se po pofoukání bolístky přistihne, že trčí někde, kde být vlastně nechce.

A tak je v pořádku, že odejde.

Už v knize 250 zákonů lásky upozorňuji, že na vztah jsou zapotřebí dva. Že jste připraveni Vy, je hezké, ale vztah to nezajistí. Osudem převozníka je pomoci někomu z jeho potíží a pak jím být opuštěn. Převozník je jako lékař, kterého taky vyhledáte, jedině když je Vám špatně, ale jak se Váš stav zlepší, už se vytratíte.

Podobně jako (řečeno k Pavle) když někomu pomůžete z jeho dluhů. Takový protějšek přestane být zadluženým člověkem a může se tak stát právě tím, koho jeho ex-partner chtěl – člověka bez dluhů, potažmo člověka s prací, potažmo člověka s větším sebevědomím. A už není důležité, že to všechno jste tomu člověku obstarali Vy. Upadáte v zapomnění. Zatímco jemu konečně odpadla poslední překážka, která mu bránila získat si toho, kdo ho jako zadluženého, bez práce či bez sebevědomí nechtěl. Kruté? V knize JáMy spřízněných duší ukazuji více případů těchto vztahů a způsobů, jak se z nich emocionálně dostat.

A proto: Trvejte u svých protějšků na uzavřené minulosti. Věnoval jsem tomu vedle knihy JáMy spřízněných duší, která je o rozpoznání skutečné spřízněné duše, též knihu o karmě ve vztazích Cítit rozumem, myslet srdcem, knihu o tom, co nepříjemného přitahujeme, když něco přehlížíme.

Prosím: Pokud mé knihy objednáváte jako vánoční dárek pro někoho, kdo se vztahovými problémy trápí, uveďte do poznámky křestní jméno obdarovaného, rád mu do knihy napíšu své osobní věnování, ať rozbalí pod stromečkem skutečně OSOBNÍ dárek. Ze všech mých knih si vyberete zde.

Nedaří se Vám už dlouhodobě překonat nějaké trápení? Přijďte na některé z mých vánočních setkání. Dokud jsou ještě místa. Rezervaci můžete učinit zde.

Top
Shopping Cart