Ten, koho miluji, nemiluje mě. Jak od něj odejít?

Bizarní otázka, řeknete si. Jenže i s takovými lidé přicházejí. Zejména tehdy, když za mnou přicházejí i se svými dětmi, které se právě pro podobné „bizarní“ otázky trápí.

Vžijete-li se však do skutečně milujícího člověka, jemu nepřipadá bizarní zůstávat u milované osoby. Nepřipadá mu bizarní ani doufat, že ten, kdo nemiluje nebo už přestal milovat, se změní – docení, že ho někdo miluje, nebude chtít o milujícího člověka přijít. Tak uvažují nejen děti.

Na vánoční setkání se mnou nechodí lidé sami. Naposledy přišla i matka s dcerou. Ani jedna si nevěděla rady se situací, které dcera čelila: Ten, koho milovala, přestal milovat ji. Maminka dceři logicky radila: „Odejdi od něj, zapomeň na něj, takových jako on potkáš stovky.“ Jenže jak by mohla dcera zapomenout na někoho, kdo jí dal tolik důvodů si ho pamatovat? Jak by mohla odejít od někoho, bez koho – jak cítila – nemůže žít? Jak se to dělá, jak se srdci vysvětlí, aby se pustilo potřeby konkrétního člověka?

Ne, to opravdu není bizarní otázka, hlavně pro rodiče dětí, které se potýkají nebo jednou budou potýkat s podobným problémem. Jak s nimi pak pracovat?

Moje versus Tvoje

Z Vánočního Speciálu, dárku pro Vaše nejbližší, kteří se potřebují sebrat z těžkých životních ran a momentů, víte, že k řešení problémů využívám nejen psychologii a psychoterapii, ale rovněž psychoimunologii – oblast, jež se zajímá o vztah lidské psychiky a lidské imunity. Nedoporučuji „odejít“ tam, kde by odchod zničil milujícího člověka – kde by se mohl rozvinout labutí komplex, kde by odloučení od milovaného člověka mohlo mít horší důsledky – výčitky, lítost, sebeobviňování a podobně – než setrvání v nefunkčním vztahu a postupné navyknutí na smutnou realitu.

I proto se v psychoimunologii doporučuje opatrná hra, kterou s dětmi – a to nejen směrem do partnerských vztahů – rád hraji. Je to hra ve stylu: Toto je moje, tamto je Tvoje. Tato hra vychází z Buddhova učení, z legendárního příběhu, kdy šel Buddha vesnicí svých odpůrců. Jeden z mužů, kteří ho spatřili a nenáviděli, vyběhl k Buddhovi a začal mu zblízka nadávat. Buddha ho gestem přerušil a zeptal se: „Poslyš, když někomu vyrobíš dárek a on ho nepřijme, komu ta věc bude patřit?“ Vesničan se zamyslel: „Ehm, přece mně! Já jsem to vyrobil, mně to zůstane!“ „Přesně jako Tvůj hněv,“ poznamenal Buddha a poklidně odešel.

Proč odešel poklidně, zatímco vesničan se hněval? Protože hněv byl vesničana, ale klid byl Buddhy. Podobné je to s láskou, potažmo neláskou: Pokud milujete někoho, kdo Vás nemiluje, tak to znamená, že Vy máte milující srdce, zatímco on srdce lhostejné. Dokonce máte srdce tak milující, že dokážete milovat i člověka, který Vás nemiluje. Fixujte to, prosím.

Nesměřuje všechno k lepšímu?

To milující srdce je Vaše. Vám patří, Vám zůstane. Vaše srdce zůstane v základu milující, i když přejdete do jiného vztahu. Dokonce – a nyní promiňte tu bizarnost – Vaše srdce bude milující i ve vztahu s někým, kdo Vás milovat BUDE. Ostatně, odpovězte mi na jednoduchou otázku:

  • Myslíte si, že pokud dokážete milovat člověka, který Vás nemiluje, dokázali byste milovat i člověka, který by Vás miloval?

Vykřikujete, že samozřejmě, ba že člověka, který by Vás miloval, byste milovali MNOHEM VÍC? Pak mi dovolte druhou bizarní otázku:

  • Jste-li dnes nešťastní po boku člověka, který Vás nemiluje, myslíte si, že byste dokázali být šťastní po boku člověka, který by Vás miloval?

Znovu vykřikujete, že samozřejmě, ba že s člověkem, který by Vás miloval, byste byli MNOHEM ŠŤASTNĚJŠÍ? Pak mi dovolte třetí bizarní otázku:

  • Myslíte si, že byste člověka, který by Vás miloval, ocenili poté, co jste se trápili s člověkem, který Vás nemiloval, respektive milovat přestal?

Vykřikujete, že samozřejmě, ba že člověka, který by Vás miloval, byste si vážili MNOHEM VÍC než toho, koho dnes máte po svém boku?

Pak mi tedy řekněte, proč se trápíte. Nevidíte, že všechno je přesně takové, jaké má být? Že vedle Vás má být volno pro někoho, kdo Vás konečně bude milovat?

Co když právě teď máte všechno, co potřebujete?

Pochybujete, že někoho takového potkáte? Tvrdíte, že přestáváte věřit, když Vás zklamalo to, jakou „proměnou“ prošel tento stávající vztah?

Uvažte, prosím, co je základem opětované lásky, po které tolik toužíte: Vaše milující srdce. To je to hlavní a svým způsobem jediné, co můžete ovlivnit a do vztahu vložit. Víc ale nemůžete. Na vztah jsou zapotřebí dva lidé. To, že jste na vztah připraveni Vy, je dobrý základ, ale nestačí to. Potřebujete ještě SPRÁVNÝ protějšek. A o to jde. Ten potřebujete najít. Ale také si uvědomit, co (ještě) můžete a co (už) nemůžete ovlivnit.

To, jestli protějšek bude či nebude mít milující srdce, neovlivníte. Nicméně, jakmile zjistíte, že milující srdce má či nemá, můžete se podle toho zařídit. To ovlivníte. Jinak řečeno: Neovlivníte, zda Vás konkrétní člověk miluje, ale ovlivníte, jestli po boku takového člověka budete trčet a trápit se. Já se ptám: Proč byste se měli trápit, když máte milující srdce, tedy základ zdravého vztahu, a někde na Vás (možná už dlouho) čeká někdo, kdo nemůže potkat člověka s milujícím srdcem (jako jste Vy)? A upřímně, jak by Vás mohl potkat, když jste zaseknutí v nekompatibilním vztahu?

Tak se odpojte, uklidněte a nechte se unášet v klidu za tím, kdo Vás bude milovat a Vy jeho, kdo si Vás bude vážit a Vy jeho. Nebo si snad myslíte, že odchodem od nemilujícího člověka kráčíte vstříc neštěstí? Právě naopak. Všechno krásné máte teprve před sebou. Ale problém je, že to musíte objevit. Samo to za Vámi nepřijde. Pro všechno, co v životě stojí za to, si musíme dojít. Byť to někdy bolí, trvá, o to větší hodnotu to pak pro nás má, jakmile to potkáme.

Jak mohu pomoci

Trápí Vaše potomky smutná zkušenost s láskou? Věřili už, že potkali spřízněnou duši, a nevyšlo to? Položte jim pod stromeček knihu JáMy spřízněných duší a pro lepší energii Vánoční Speciál. Ať pochopí, že když jim život nedává to, co chtějí, nemusí to být proto, že si to nezaslouží, ale že si zaslouží mnohem víc než to, co chtějí. Oba dárky zakoupíte zde.

Zajímá Vás vánoční setkání? Zbývající termíny jsou zde.

Top
Shopping Cart