Prokletí Stavitele: Proč ho partneři opouštějí bez upřímného vysvětlení

Představte si, že budujete vztah a on zničehonic skončí. Vy ani nevíte proč. Nechápete to. Dělali jste pro partnera první poslední. Snažili jste se řešit všechny problémy, opravovat všechny své chyby, které Vám vytýkal – a nestačilo to. Možná si připadáte jako u školní zkoušky, na kterou jste šli připraveni, dokonce jste věřili, že jste na všechny položené otázky odpověděli bezvadně – a přece Vás zkoušející učitel vyhodí a ani Vám nesdělí důvod. Tudíž netušíte, v čem jste selhali.

Protějšek s Vámi nekomunikuje. Případně se Vám vyhýbá. A Vám zbývá jen připadat si jako prašiví psi – neschopní, nežádoucí, bezcenní. Možná i přestáváte mít čisté svědomí. Pochybujete, co když jste opravdu něco zkazili. Co když to bylo tak fatální selhání, že druhému už ani nestojíte za vysvětlení?

Mezi mnoha dotazy, které mi na toto téma posíláte, nebo mezi příběhy, které se mnou chcete probrat osobně při vánočních setkáních, je například i ten Petřin: „Partner mi najednou přestal brát telefon. Neodpovídal na esemesky, na maily ani na zprávy na sociální síti. Bylo to, jako by umřel. Další den jsem ho však viděla s jinou. Šokovalo mě to. Když mě zahlédl, utekl jako kluk. Šla jsem za tou neznámou ženou, ptala se jí, co je zač, a ona mě šokovala podruhé – že spolu už delší dobu chodí. Že prý se mnou už dávno není, že na mou adresu od něj slyšela samé špatné věci. Ty jsem pak začala slýchat i z dalších stran. Petře, vysvětlete mi: Proč to udělal? A proč to dělá dál?“

Děkuji za všechny dotazy, které mi zasíláte. Odpovědi na ty nejčastější naleznete v mých souborných knihách Řešidlo 1 a Řešidlo 2. Pokud se potřebujete po prožitém šoku mentálně pročistit, využijte Vánoční Speciál, případně přijďte na některé z vánočních setkání se mnou.

Proč vůbec někdo opustí Stavitele

Z toho, co mi Petra dále popisovala, můžeme usoudit, že zjevně byla Stavitel. Mnoho lidí opuštěných bez vysvětlení jsou Stavitelé. Kdo to je?

Stavitel je ve vztahové psychologii někdo, kdo za každých okolností staví. Je to jeho způsob myšlení i řešení problémů: ať jsou, či nejsou obtíže, tak stavět. I když se něco zhroutí, snažit se to postavit znovu a lépe. Stavitel má předlohu v malém dítěti, které se rozhodlo postavit co nejvyšší věž z kostek. To, že se jeho věž v nějaké fázi stavby zbortí, není pro to dítě důvodem přestat, ale naopak pokračovat, přemýšlet, jak ji postavit tentokrát lépe, stabilněji. Právě tak působí Stavitel i ve vztahu. Pro něj hádka, krize, ba ani rozchod neznamenají konec. Stavitel se snaží najít příčinu, místo, kde to zkazil, nebo způsob, jak to spolu ti dva mohou vyřešit tak, aby dál stavěli, dál budovali vztah. Jinak řečeno: Stavitel neodchází od toho, co se jednou rozhodl stavět.

A právě to je problém pro někoho, kdo se naopak rozhodl přestat stavět. Kdo sice třeba i u oltáře slíbil „V dobrém i zlém spolu“, ale časem si to rozmyslel. Třeba si i našel jiný vztah. Nebo nikdy neměl uzavřenou minulost, ačkoli to na začátku vztahu Staviteli tvrdil. A najednou je zpátky u svého ex-partnera.

Co lze Staviteli vůbec vytknout?

Poraďte takovému člověku – jak to má říct Staviteli? „Promiň, tenhle partner je pro mě lepší než Ty“ – takhle? Jenže uvažte, že to pro Stavitele není definitivní výsledek. On opáčí: „Že je lepší? A v čem? Co mám tedy změnit, co mám zlepšit, abych se mu vyrovnal nebo ho předčil?“

Jenže – a to je pointa – ten, kdo se rozhodl opustit Stavitele, nechce, aby Stavitel něco změnil nebo zlepšil, on ho chce jednoduše opustit. A to je sakramentsky složité. I ve chvíli, kdy ten, kdo odchází od Stavitele, nikoho jiného nemá a jen už ve vztahu nechce být, nemá jak Stavitele od sebe odehnat, zvláště když ví, že Stavitel neučinil žádnou chybu, že za celou dobu neublížil, že byl perfektní. Jak může Staviteli něco vytknout? Jak mu může sdělit jakýkoli důvod, když žádný skutečný není, a žádná chyba na straně Stavitele neexistuje? Má snad říct: „Já od Tebe odcházím, i když jsi byl perfektní?“ Jak by to působilo? Takový rozhodnutý člověk tedy musí buď zmizet beze slova, nebo si musí něco zlého vymyslet. Třeba vpálit Staviteli do tváře taková slova, na něž je těžké reagovat, na něž se pouze poklesne v kolenou. Například: „Už Tě nemiluju.“ Nebo: „Nikdy jsem Tě nemiloval.“ Nebo: „Už mě nevzrušuješ. Už jsi odpudivý. Nebo starý. Nebo: Vytratilo se TO.“ Jenže kdykoli Staviteli sdělíte nějaký svůj argument, hrozí, že Stavitel bude reagovat a zachraňovat. Že řekne: „Vytratilo? CO se vytratilo? CO mám udělat, abys mě zase miloval? Já že Tě už nevzrušuji? Děkuji za informaci. Hurá. Tak to pojďme vyřešit, ať jsi zase spokojený. Cože, jsem moc starý? Skvělé, že Tvůj důvod vím. Tak půjdu na estetickou operaci, nechám se omladit!“ Zkrátka: „Co chceš, abych udělal? Já to udělám!“

Jenže – a jsme zpátky u pointy – ten, kdo se rozhodl opustit Stavitele, nechce, aby Stavitel něco udělal pro záchranu vztahu. Naopak chce, aby už nic pro záchranu vztahu udělat nemohl. Ale takový závěr u Stavitele neexistuje: Když Staviteli vytknete jakýkoli nedostatek, on je připraven ho akceptovat jako zpětnou vazbu a okamžitě řešit. Spolu s Vámi. Jemu jde o vztah! Ale co když Vám už ne? Pak se střetnou dva světy: Zatímco z Vašich úst neexistuje argument, který by Stavitel uznal jako konečné NE, pro Vaši hlavu je nepřijatelné jednat o možném ANO. A z toho plyne, že když chcete opustit skutečného Stavitele, tak to zkrátka nevyargumentujete. Není totiž problém, který by skutečný Stavitel nechtěl vyřešit, překážka, kterou by nedokázal zdolat, kompromis, ke kterému by nebyl ochoten ustoupit. Je to člověk stvořený pro vztah.

A proto Stavitel nakonec zůstává (statisticky nejčastěji) opuštěn beze slova.

Nesdělený důvod jako strategie

Když při setkáních pracuji se Staviteli, kteří byli opuštěni bez jediného zanechaného slova, jsou zlomení. I proto jsem vytvořil Vánoční Speciál. Vím, co nesdělený důvod dokáže udělat s myslí. Objasním Vám to.

Rozchod beze slova nemusí být jenom zbabělostí toho, kdo odešel. Může to být i vysoce účinná manipulativní strategie.

Když totiž opustíte dobrého člověka bez jediného slova vysvětlení, jeho mozek to jen tak nepřejde. Lidský mozek potřebuje znát odpovědi na důležité otázky. A otázky typu „Co jsem pokazil? Co musím zlepšit, aby příští vztah neskončil opět fiaskem?“ jsou důležité pro zdravý vztahový život.

Jestliže však opuštěný člověk informaci o skutečném důvodu rozchodu nedostane od toho, kdo odešel, jeho mozek o tomto důvodu začne sám přemýšlet, sám dovozovat, vytvářet dedukce, spekulace, domněnky, které jen málokdy mají něco společného s realitou. Stavitel obecně vždy hledá chybu nejdříve v sobě. Jako to malé dítě, které přemýšlí, proč ta věž spadla, co je nutné zlepšit. A protože každý Stavitel je současně jenom člověk, on na sobě nějakou chybu najde. Stačí zapátrat v paměti. Možná si vybaví, že Vám někdy přesolil, či nedosolil polévku. Možná mu naskočí, jak jste mu v hádce pověděli něco zlého – a právě tuto Vaši dávnou výtku pojme jako důvod Vaší nespokojenosti a nynějšího odchodu. Nebo, když si na cokoli toxického nevzpomene, zkrátka usoudí, že (Vám) „není dost dobrý“, že (Vám) „ani jeho maximum nepřišlo dostatečné“, a pokud takto připadal Vám, proč by takto nemohl připadat komukoli dalšímu? Tudíž si usmyslí, že není stvořený pro žádný vztah. On, Stavitel. Šílené, že?

Když se ho však kdokoli cizí zeptá: „Proč jste se vlastně rozešli?“, bude mít odpověď. Tu, kterou mu mozek vymyslel. Tu, která vůbec nemusí odpovídat realitě. Tu, která z něj dělá špatného člověka. A z jeho protějšku svatouška, který nejspíše celou dobu oprávněně trpěl…

A ten, kdo odešel bez slova vysvětlení a na základě vlastního rozmaru, je z obliga. Ano, i takový je svět. Ale o tom jste již četli v mém dnešním článku Proč zlatí lidé přitahují grázly a mrchy.

Síla falše versus síla upřímnosti

Vánoční Speciál, a k němu vánoční setkání, jsem připravil proto, že vím, jak zbytečně trpí lidé, kteří si to přitom vůbec nezaslouží.

A na Vás, kterým ještě nedochází síla (ne)sděleného vysvětlení při rozchodu, důrazně apeluji: Pokud chcete jakéhokoli člověka zničit, odejděte od něj a neřekněte proč. On se tím totiž bude trápit, dokud „ten důvod“ ve své mysli nenajde. Ten člověk se začne chovat jako mobilní telefon, který ztratil signál, a proto ho pořád hledá.

Víte, jaký osud čeká mobil, který nemůže najít signál? Vybíjí se, a to enormně rychle. Jako člověk, který stále hledá to, co ve skutečnosti možná ani nejde najít – chybu v sobě.

A mě štve, že Stavitelé pak ztrácejí víru v sebe, a tedy i ve vztahy. Navíc mě štve, že to všechno se děje jenom kvůli lidem, kteří jim při odchodu nedokážou říct proč. Přitom by stačilo přiznat: „Promiň, neměl jsem uzavřenou minulost.“ „Promiň, vím, že jsi zlatý člověk, a já si možná neuvědomuji, o koho přicházím, takže to teprve musím zjistit – teprve si musím naběhnout nějakým jiným partnerem, horším vztahem…“ „Promiň, v Tobě ta chyba není.“ – Tak málo by stačilo…

Jenže když se rozhodnete Stavitele opustit, tohle není úplně možné. Víte totiž, co by Stavitel v té chvíli, kdy přiznáváte svou chybu a slabost, udělal? Zachoval by se jako Stavitel. Objal by Vás. Podpořil by Vás. Jednal by jako nikdo jiný – jako skutečný partner, kterého pak není možné opustit. Což je problém, pokud jste se už rozhodli, že ho opustíte. Například pokud jste už jiné osobě slíbili vztah, Štědrý večer jinde, pokud na Vás ten nový protějšek tlačí, tedy pokud od Stavitele MUSÍTE odejít.

Tak jděte. Ale, prosím, řekněte mu proč. Neničte ho. Stavitel si žádné negativní zacyklení v pocitech vlastní viny nezaslouží. Nebo myslíte, že ano?

Jak Vám mohu pomoci

  • Jste Stavitel, který věřil, že potkal spřízněnou duši, ale ta se vzdálila? Zvolte knihu JáMy spřízněných duší.
  • Jste Stavitel, kterého sejmul poslední protějšek lží, falší, nevěrou, manipulací, pomluvami? Zvolte knihu L.E.Ž..
  • Jste Stavitel, který se již uzavřel do sebe a nedokáže nalézt ani stopu sebevědomí, sebelásky, sebehodnoty? Chybí Vám jakákoli radost, smysl života, víra v příští vztahy? Zvolte Vánoční Speciál.
  • Termíny ojedinělých vánočních setkání se mnou jsou zde.
Top
Shopping Cart