5 kroků z echoismu aneb Jak se přestat prosit o lásku

Víte, že je to chyba. Cítíte, že Vás to nedělá šťastnými. Ale netušíte, jak z toho ven. Jako byste v tom MUSELI pokračovat.

Prosíte se o lásku a všechny její projevy, protože si myslíte, že bez doprošování se toho nedočkáte. A bez lásky nechcete žít.

A tak znovu žebráte o něčí čas, pozornost, komunikaci, porozumění i pouhé obejmutí. Někdy to vyjde, většinou však ne. A to Vás ničí ještě víc.

Když jsem vytvářel motivační dárky pod vánoční stromeček, myslel jsem i na takzvaná hladová srdce. Syndrom hladového srdce mají lidé s citovým deficitem. Mnohdy začal už v dětství, kdy se poprvé prosili o lásku. Bylo jim řečeno, že „takto si lásku nezaslouží“ a „musejí se snažit víc“, jinak je „nikdo nebude mít rád“. Chcete příklad takového příběhu?

Adriana byla jako dítě zneužívána. Od otčíma slýchala, že „musí být hodná“, a „když bude zlobit, obrátí se to proti ní“. Nechtěla to, bolelo ji to, ale musela to strpět. Když se svěřila matce, ta jí ještě vyčinila. „Ne abys ho udala. Můžeš si za to sama. Bylo to Tvé rozhodnutí. Kdo ví, jestli jsi ho nesvedla sama,“ překvapila ji matka. A tak se Adriana učila, že „láska bolí“, že „pokud bude hodná, má naději na trochu lásky a pohlazení od mámy“. Do dospělých vztahů pak šla přesvědčená, že se musí podbízet, ponižovat, vyjít vstříc ve všech ohledech, jen „aby ji někdo měl rád“.

Ano, i tak vzniká hladové srdce – člověk, který tolik touží po obejmutí, a to tím více, čím méně se mu ho dostává…

Příběh Echo

V podcastu Karma narcisty jsem vyprávěl legendu o vzniku narcismu. Dlužen jsem zůstal jméno nymfy, která se zamilovala do krásného mládence (viz Karma narcisty). Jmenovala se Echo.

Echoisté často přitahují egoisty, zejména s narcistickou poruchou. Narcista je totiž sebestředný, do sebe zahleděný člověk, který má druhého jen od toho, aby vyluzoval komplimenty na jeho vlastní adresu. Jinak egoistu echoista nezajímá. Echoista tak nabývá dojmu, že na jeho názoru nezáleží. Od toho název Echoozvěna. Co egoista řekne, to echoista přijme. „Jsi nula,“ řekne-li egoista, echoista věří, že nulou je. Že není dost dobrý, že si nezaslouží dobré zacházení, že je nic.

Což je pro echoistu tak bolestivé (viz Karma narcisty), že si je schopen ublížit, anebo se ještě víc doprošovat o přízeň egoisty.

Proč se přestat prosit o lásku

Ve Vánočním Speciálu, který je součástí mých motivačních dárků pod vánoční stromeček, apeluji na ty, kdo jsou nuceni žebrat o jakoukoli formu lásky, aby přestali. Zdůrazňuji: „To, co si člověk musí vyprosit, není ve skutečnosti láska. Láska je od srdce, upřímná, autentická a skutečná. Zatímco cokoli vyprošené, vynucené či vyvzdorované je pouze iluze lásky – dostáváme to buď z lítosti, nebo s přetvářkou. Získáváme jen pocit, že nás někdo miluje, ale tento pocit je klam, protože ten, kdo nás opravdu miluje, nepotřebuje být prošen; lásku nám dává sám a rád.“

Tolik PROČ. A nyní JAK. Jak přemoci své vlastní vzorce myšlení a jednání, které možná sahají hluboko do naší minulosti. Jak porazit vzor, který nám předali rodiče, sami prosící o lásku a tvrdící, že „takto je to normální“. Jako slýchala Adriana od své matky: „Dítě, musíš držet. Otčím by nás jinak opustil. Jeho peníze potřebujeme. Nesmíš křičet, musíš mu dělat dobře. Jinak s Tebou skoncuji i já sama.“

MUSET, i když víš, že je to chyba, i když víš, že tohle není láska, i když víš, že místo štěstí dostáváš stále více neštěstí. JAK tohle prolomit?

Ve středečním webináři na téma Jak pokořit strach z toho, co nemohu ovlivnit jsem od účastníků dostal mnoho otázek, z nichž několik se týkalo právě echoismu a žebrání o lásku. Protože každý týden píšu pro členy FC Kurzu, který mají přístup k mým webinářům i konzultacím, speciální články na jejich přání (archiv všech dosavadních více než pěti tisíc je zde), ukážu Vám v dnešním, jak konkrétně já pomáhám lidem odstraňovat echoismus a přestat se prosit o něco, co stejně ve výsledku není skutečné, a jen to snižuje člověku sebevědomí, sebeúctu i sebelásku.

Pojďme si to polopaticky vysvětlit bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart