Kdy se vyplatí čekat na toho, kdo odešel

Četli jste článek Jak zapomenout na někoho, kdo nám dal důvod si ho pamatovat? Není to zcela Váš případ? Opustil Vás člověk, kterého milujete, neumíte se s tím srovnat, ale pořád jste ještě na vážkách – jestli ho bombardovat prosbami a ponižovat se, nebo předstírat, že jste ho už hodili za hlavu, že jste v pohodě a třeba i máte někoho jiného, možná abyste vyvolali jeho žárlivost, prosby a ponižování naopak z jeho strany? Zkrátka, ještě zažíváte dilema: Čekat, nebo se snažit zapomenout?

I pro tyto chvíle jsem vytvořil Vánoční Speciál. Čtení nejen na Štědrý večer pro ty, kteří ztrácejí energii, naději, víru, sílu, kterým se – jak se říká – rozbil životní kompas a nevědí, co bez tohoto partnera teď dělat, jestli celý život odepsat, jak se znovu nadechnout a vůbec si představit lepší zítřky. A přitom to nemusí být tak složité ani bolestné. Ukážu Vám proč.

Děkuji za všechny dotazy, které mi zasíláte. Odpovědi na ty nejčastější naleznete v mých souborných knihách Řešidlo 1 a Řešidlo 2. Pokud se potřebujete po prožitém šoku mentálně pročistit, využijte Vánoční Speciál, určený všem, kdo v nejcitlivějším období roku čelí současně jedné z největších bolestí svého života.

O důležitosti slova ZATÍM

V tomto týdnu začínají Vaše velmi poptávaná osobní setkání se mnou. Ti, kteří v nějakém smyslu padli na dno, přicházejí s tím, že „mají za sebou něco špatného“. Stačí si však uvědomit, že pokud to špatné máte za sebou, pak to dobré můžete mít před sebou. A to platí právě například v této situaci – kdy Vás opustil někdo, kdo nedocenil Vaši lásku.

Odpovězte mi, z pohledu psychologie, na otázku: Proč lidé opouštějí někoho, kdo je miluje? Potažmo: Jak je možné, že odejdou od někoho, kdo je pro ně tak důležitý, že je až nepostradatelný? Odpověď je prostá: Tito lidé nevědí, o co svým odchodem přicházejí. Nevědí, co to ve skutečnosti znamená opustit milující protějšek. Přesněji řečeno: ZATÍM to nevědí. Ale to znamená, že se to možná BRZY dozvědí.

ZATÍM je důležité slovo, vyjadřující rozvoj lidského poznání – posun od (dočasné) nevědomosti k (následné) vědomosti. Proto i Vy byste se měli naučit v případě svého opuštění používat toto slovo: zatím. Zatím je ten protějšek pryč. Ale to neznamená, že se nevrátí. A já Vám objasním důvod.

O důležitosti slova PRVNÍ

Pokud víte, že jste svůj protějšek hýčkali a on si to v poslední fázi vztahu neuvědomoval nebo to nedoceňoval, je vysoce pravděpodobné, že to byl jeho první vážný vztah nebo první dlouhý vztah. Proč je na místě tato dedukce?

V obou uvedených případech si totiž Váš protějšek může při svém odchodu od Vás myslet, že to, jak (skvěle) se k němu chováte, skvělé není – že je to vcelku normální. Rozeberu to podrobně.

Pokud s Vámi někdo prožívá první vážný vztah, pak samozřejmě nemůže mít ponětí o tom, že se lidé ve vážném partnerském vztahu mohou chovat i jinak. Nemá srovnání, jinou zkušenost. A tak když ho v jeho prvním vážném vztahu hýčkáte, může si říct: „Aha, takhle se asi k sobě chovají vážní partneři normálně.“ Nebo: „Aha, ten protějšek mě hýčká proto, že jsem nejspíše úžasný člověk. Takže když ho opustím a najdu si někoho jiného například s (pro mě) zajímavějšími vlasy, postavou či majetkem, tak mě nový protějšek bude také hýčkat, protože jsem úžasný člověk.“

V knize JáMy spřízněných duší, kde vysvětluji i ty případy, kdy svou spřízněnou duši potkáte ve zdánlivě „nesprávný“ čas (ona je ještě na vztah a Vaše docenění nezralá), zdůrazňuji, že si nikdy nemáte brát chování druhých lidí osobně, a to ani tehdy, když jde o rozchod. Jedinec, který dospěje k závěru, že když se k němu někdo chová dobře, znamená to, že sám je úžasný, totiž ZATÍM ještě neví, že lidé se k němu (z hlediska psychologie) nechovají podle toho, jaký je on, ale jací jsou oni.

A proto: Hned v dalším vztahu, poté, co Vás tento nabubřelý člověk opustil, může ke svému údivu velmi tvrdě narazit, potkat se s realitou. Náhle zjistí, že stejně jako Vy se k němu nový partner nechová. A možná ani další partner. Dejme tomu: Jeden ho podvádí a obelhává, druhý ho bije, třetí ponižuje. Jak je to možné, když „je úžasný“? Inu, protože lidé se chovají podle toho, jací jsou sami. Což znamená, že čím více takových odlišných vztahů tento Váš (bývalý) protějšek zažije, tím spíše mu začne docházet, že 1) lidé jsou různí a 2) Vy jste byli jedineční.

Teprve pak pochopí Vaši hodnotu a zpětně Vás docení. Jedinou otázkou je, jak dlouho mu to bude trvat a zda na něj tuto dobu vůbec budete ochotni čekat.

(Podobně to funguje po prvním dlouhém vztahu, kdy Váš protějšek zapomene, jak se k němu chovali předchozí partneři. Dlouhý vztah s Vámi a Vaše skvělé zacházení mu vytvoří návyk, že je takové zacházení vůči němu normální, že si ho zaslouží, že je úžasný a že se takto k němu bude chovat každý další partner – a jsme zpátky u stejného problému a vystřízlivění, které jsme si popsali.)

O důležitosti srovnávací zkušenosti

Upozorňuji na to už v knize JáMy spřízněných duší. Lidé, kteří nevidí nebo přehlížejí Vaši hodnotu, spějí nevyhnutelně k „otevření očí“. A to následujícím vztahem, který jim Vaši hodnotu ukáže.

V psychologii se těmto vztahům a zkušenostem říká komparativní neboli srovnávací. Váš protějšek, který si Vás dosud dostatečně nevážil, musí poznat vztah a člověka, který to, co Vy, nebude dělat. Tím získá srovnání. On musí poznat, že to, jak skvěle jste se k němu chovali, není všeobecně samozřejmé, ale že je to naopak velmi vzácné. Tedy: Ne že to zažije v každém dalším vztahu, ale že to nemusí zažít už v žádném vztahu. Nikdy! Ano, i takovou zkušenost mu musíte dovolit nabýt. Jeho to (z dlouhodobého pohledu) nevzdálí, ale přiblíží k Vám samotným. Bude si Vás víc vážit, ale musí pochopit proč. Že nejste samozřejmí.

Cítili jste, že tento protějšek je Vaší spřízněnou duší, a o to víc Vás bolí jeho odchod? Než uděláte ukvapený závěr, využijte mou knihu JáMy spřízněných duší. Seženete ji zde.

Máte pocit, že to čekání nezvládáte? Propadáte splínům, úzkostem, depresím? Odrazuje Vás okolí? Nedokážete se dívat na to, jak je Váš protějšek prozatím šťastný s někým jiným? Bojíte se, že se k Vám nevrátí a nikdy Vás zpětně nedocení? Máte-li potíže s vlastní energií, prosím, otevřete si Vánoční Speciál a zklidněte se. Uvědomte si, co v životě chcete i nechcete. Například: Chcete raději nezralého, nebo vyzrálého partnera? Chcete někoho, kdo si Vás ještě neváží, nebo někoho, kdo si Vás už váží? Mohl bych přidat další otázky, které Vám položím ve Vánočním Speciálu a na které si musíte odpovědět, jinak Vás „nepustím“ číst dál. Tento neobvyklý dárek pod stromeček seženete pouze zde.

Máte zájem o osobní setkání? Využijte šest termínů do konce roku zde.

O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart