1 rada, než si začnete vztah

Potkali jste člověka, kterého nyní nemůžete dostat z hlavy?

Přemýšlíte o příležitosti, jak ho zaujmout, pozvat na kávu?

Ale přitom, přes všechnu tu počínající zamilovanost, máte stále dost rozumu na to, abyste se neukvapovali, příliš nepodléhali splašeným očekáváním, protože už víte, že vedou ke zklamání?

Pak mám pro Vás jednu radu. Vybavte si ji, prosím, kdykoli vycítíte, že někoho začínáte milovat…

Cvičná otázka pro rozum

V knize 250 zákonů lásky, která vymezuje příjemné mantinely pro skutečně zdravý a dlouhodobý vztah, doporučuji položit si na začátku, kdy někoho začínáte milovat, jednoduchou otázku PROČ. Proč právě jeho?

Na ulici míjíte mnoho lidí. Tohoto člověka jste možná ještě včera neznali. Třeba jste i před časem byli zamilovaní do jiné osoby. Nikdy by Vás nenapadlo, že něco takového ještě můžete cítit. Tudíž: Jak je tedy možné, že nyní milujete právě jeho? Čím to je? Dokážete POJMENOVAT ten důvod?

Přál bych Vám, abyste to nedokázali. Abyste neuměli slovy vyjádřit, proč právě tohoto člověka milujete. Zkrátka: Přál bych Vám, aby pro Váš CIT nebyl RACIONÁLNÍ důvod.

Proč to musí vědět srdce, ne rozum

V knize 250 zákonů lásky, která ukazuje i komplikace, jimiž páry v průběhu času procházejí, pokládám tyto sugestivní otázky: Když (racionálně) víte, že jste se do někoho zamilovali jen proto, že Vás baví, povězte mi, prosím, co se stane, až Vás bavit přestane, až Vás začne nudit? Nebo: Když (racionálně) víte, že jste se do někoho zamilovali výslovně proto, že je krásný, povězte mi, prosím, co se stane, až jeho krása uvadne nebo odplyne, až ten člověk zestárne, až se jeho pokožka zkrabatí a zvrásní? Nebo: Když (racionálně) víte, že někoho milujete jen proto, že je bohatý, povězte mi, prosím, co se stane, když ten člověk své bohatství najednou ztratí? Ztratí potom i Vás, protože s jeho bohatstvím zmizí i důvod, proč ho milujete?

V knize JáMy spřízněných duší se zabývám vysloveně situacemi, kdy už jsme si mysleli, že máme spřízněnou duši – a náhle ten protějšek odejde. Řekne, že už nás nemiluje. Nebo že nás ani nikdy nemiloval. Jak je to možné? Chápe vůbec, co je láska? Chápeme to my?

A proto se ptám: CO na tom druhém milujete? Není to náhodou NĚCO, co ten člověk časem může nebo dokonce i musí pozbýt? Pokud ano, pak se ženete do zklamání. Zklamete sebe i jeho. Protože skutečná láska nesmí mít racionální důvod, nesmí být objasněna rozumem. Rozum je krátkodobý běžec. Teď něco chce, zítra už ne. Zato srdce je maratonec. Cítí to, co rozumu ještě nedochází. Cítí, jak je pro něj protějšek důležitý, bez ohledu na vzhled – a jak se v těžkých chvílích také prokáže. Tehdy Vás neobejme krásná tvář, ale krásná duše, kterou očima nevidíte.

Být s druhým ne „právě proto“, ale „přesto“

Láska svým způsobem zahrnuje absolutně všechny racionální důvody, které Vás mohou napadnout. Jinak řečeno: Pokud někoho skutečně milujete, tak Vás – vrátím-li se k použitým slovům – baví, je pro Vás krásný a bohatý svým způsobem kdykoli. To je důležité slovo – kdykoli! Znamená, že s ním chcete být, i když je naopak smutný, i když zestárne, i když právě teď nemá ani floka, ba dokonce Vás naplňuje být s ním právě v té chvíli, když je smutný, když stárne, když překonává nějakou osobní těžkost nebo krizi. Právě to totiž vyjadřuje Vaši lásku.

Jak píšu v knize JáMy spřízněných duší: Pokud chcete zjistit, zda jste potkali skutečnou spřízněnou duši, udělejte například následující. Vezměte si papír, nadepište ho „Všechny důvody, proč Tě miluju“ a začněte psát všechny důvody pod sebe. Pokud Vám nestačí papír anebo zjistíte, že na to nemáte dostatek času, anebo že jste naopak už ohryzali tužku nervozitou, že nemůžete racionálním způsobem přijít ani na jeden výslovný důvod, já Vám poradím, jak všechny ty údajně racionální důvody zkrátit a vyhrazený čas ušetřit. Napište prostě jen: „1) Protože jsi to Ty.“

To je celé. Další řádky a body nemusíte přidávat. Tohle ve skutečné lásce vyjadřuje všechno. Toto je úplná odpověď srdcem.

A rozum s ní bude také v pohodě. „Protože jsi to Ty“ vystihuje charakter, krásu i bohatství. A také to vystihuje Váš postoj k člověku. Když totiž skutečně milujete člověka, „protože je takový“, říkáte tím, že se dokážete vyrovnat i s jeho případnými či nezbytnými změnami, třeba i s fyzickými, když časem přibere, zešediví, zpomalí, když přestane být tím, kým byl ve dvaceti. Zkrátka: „Miluju Tě proto, že jsi to Ty“ znamená „Potřebuji Tě, ať jsi jakýkoli, hlavně pokud to jsi pořád Ty“.

Toto musí být Vaše hlavní PROČ.

A pokud to tak cítí i Váš protějšek, jste na nejlepší cestě, jak spolu zvládat život bez ohledu na vnější okolnosti, jejichž příchod neovlivníte, ale které prověří, jaký vztah máte – zda podmíněný, nebo otevřený. Ale o tom se více dočtete v mých knihách.

Záleží Vám na vztahu, který máte nebo načínáte? Nechcete ho pokazit? Položte si pod stromeček buď 250 zákonů lásky (pokud s opravdu vážnými vztahy začínáte), nebo JáMy spřízněných duší (pokud máte již vztahovou historii a s tím i různé obavy a zranění).

POZNÁMKA: Ve středu 23. listopadu budu podepisovat další vlnu knih, objednaných do rána tohoto dne. Pokud si přejete mít v objednané knize mé osobní věnování, uveďte do poznámky v objednávce křestní jméno Vaše či obdarovaného. Ať překvapíte pod stromečkem SKUTEČNĚ OSOBNÍM dárkem.

O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart