Emoční první pomoc: Jak se stát nedocenitelným pro blízkou duši na dně

Trápí se Váš blízký člověk pro něco, co nemůžete ovlivnit? Rádi byste mu pomohli s prací, vnějšími vztahy, sebevědomím, ale nevíte jak, když je v osobní krizi, vyhořelý, bez opěrných nebo záchytných bodů, o něž by se chtěl vzepřít a zase postavit? Nemůžete se dívat na jeho utrpení a i na Vás už přechází negace, jako byste byli zdravé jablko, které chytí hnilobu od nahnilého?

Co pro takového člověka udělat, abyste změnili jeho hořké rozpoložení? I kvůli této opakované otázce vznikl Vánoční Speciál, který obsahuje první pomoc pro zkroušeného člověka; stačí jen tento dárek položit pod stromeček a on už všechno důležité bude říkat za Vás – a ve prospěch toho, pro koho se sami tolik trápíte.

Jak se vrací světlo

Stačí, že v nevhodné chvíli přijde nemoc, úraz, zhroucení jakékoli základní jistoty. Stačí, že eskaluje starost o dítě, spor ohledně třetí osoby, nedorozumění mezi partnery. Stačí, že přijde jiná forma de-pression (stlačení zevnitř), a kde bylo světlo, je najednou tma. Kde byla dosud správná cesta, je zeď, kterou nejde obejít, překonat ani zbořit. Je to, jako by té osobě někdo sfouknul svíčku její energie. Ano, může ji znovu zapálit, ale také si může položit otázku: Proč vlastně, když je tak snadné ji zhasit?

V té chvíli je zapotřebí psychohygiena (viz Vánoční Speciál). A když chybí chuť nebo víra té osoby, je důležitá akutní první pomoc. Jako když si někdo zlomí nohu. Všichni obvykle víme, jak se v takové situaci přiloží dlaha. Tělesnou první pomoc alespoň rámcově ovládáme. Ale co duševní první pomoc? Dokážeme pomoci „zlomené“ duši člověka?

Kdekdo si pod pojmem duševní první pomoc představuje povzbudivou frázi typu: „To bude dobrý. To rozchodíš.“ Představte si, že by Vám totéž řekl ke zlomené noze: „Neboj, to rozchodíš.“ Ne, duševní problém se nerozchodí. Duševní problém se musí řešit. Ale aby ho člověk řešit chtěl, musí cítit, že to bude mít smysl. Že dnes je možná zle, ale zítra bude líp – ne samo, ale jeho vlastní zásluhou. Tím, že to nezabalí. Tím, že tomu nepodlehne. Tím, že se do toho s energií pustí.

Ale kde vzít energii, když ji pozbyl? Z Vánočního Speciálu? Ten bude mít až pod stromečkem. A možná ani tam ne. Tak co mu pomůže? Kdo, když si není schopen pomoci sám?

Ukážu Vám, jakými maličkostmi můžete být pro člověka nezastupitelní a nedocenitelní. Jak pomoc jemu může pomoci i Vám. Jak se můžete leccos naučit i pro svá vlastní duševní trápení. Chcete?

Pojďme si to objasnit bod za bodem v dalších z mých článků na Vaše přání (jejich archiv, otevřený pro všechny členy FC Klub a FC Kurz, je zde):

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart