Co změní sobce nebo narcistu

Trápí Vás člověk zahleděný do sebe? Snažíte se mu vysvětlit, co Vám na jeho chování vadí, ale on Vaše slova i Vás samotné ignoruje? Nechcete od něj odejít, chcete ho změnit, ale nevíte, jak to dokázat?

Děkuji za všechny Vaše dotazy, které mi zasíláte. Odpovídám buď mluveným slovem (viz přehrávač výše a archiv mých podcastů zde), anebo psaným slovem v souborných knihách Řešidlo. A odpovím pochopitelně i na tento dotaz, který mi posíláte v mnoha obdobách svých osobních příběhů.

Proč mluvíte zbytečně

Předně, adresovat jakoukoli kritiku sobci nebo narcistovi je zbytečné.

Sobec a narcista mají jeden společný rys: Nerespektují druhé lidi. Z toho plyne: Vy pro ně nic neznamenáte, a tedy ani Vaše slova pro ně nic neznamenají. Sobec i narcista svým totožným postojem vyjadřují: Já jsem jediný důležitý. Pozor: Ne nejdůležitější.

Když někdo říká: Já jsem nejdůležitější, tak to znamená, že připouští, že existuje více důležitých lidí, ale on je nejdůležitější ze všech. To je fatální rozdíl proti sobci a narcistovi, kteří vnímají sebe jako jediné důležité. Zkrátka: Na jejich „žebříčku důležitých lidí“ nefiguruje nikdo jiný, jen oni sami. To je jejich základní definice i základní problém. Ale k tomu za chvíli.

Čím se odlišují

Celou jednu knihu, JáMy spřízněných duší, jsem věnoval zvládání situací, kde se trápíte pro někoho, kdo se netrápí pro Vás. Vztahy se sobcem a narcistou jsou takové. Objasním proč.

Sobec je vnitřně přesvědčen, že všechno zvládne sám a nikoho jiného nepotřebuje. V tom se odlišuje od narcisty. Narcista Vás potřebuje. I když to nikdy nahlas nepřizná. On Vás potřebuje právě pro uspokojení narcismu. Narcista je – zjednodušeně řečeno – samolibý, ješitný člověk, který potřebuje komplimenty, lichotky, pochvaly.

Samozřejmě si je může skládat sám, ale jeho egu ještě víc lahodí, když ukojení sebestřednosti přichází zvenčí. A proto Vás má. Proto Vás potřebuje. On potřebuje slýchat z Vašich úst: Miláčku, Ty jsi nejlepší, nikdo se Ti nevyrovná. Pak Vás vedle sebe strpí. Ale běda Vám, když mu vytknete nějaké chyby. To Vás nenávidí, pomlouvá, vyhání. Protože on je přece „dokonalý“!

Proto ani sobce, ani narcistu nezmění Vaše kritická slova. Tyhle typy lidí změní jedině život (viz také kniha o karmě ve vztazích Cítit rozumem, myslet srdcem).

Proč na to doplatí

Jedině život totiž oběma ukáže, že jejich sobectví a narcismus jim nikoli ubírají, ale naopak vytvářejí problémy. Uvedu příklady.

Sobec, který si myslí, že vždycky všechno zvládne sám, potřebuje být životem vystaven takové situaci, kterou jednoduše sám nezvládne. Stane se, že třeba onemocní a není schopen se sám o sebe postarat. V ten moment pochopí, že má problém – že nikdo nablízku není, že všechny odehnal. Že musí, i když s nelibostí, překousnout své sobectví a druhé si nějak získat nebo naklonit, přemoci se k požádání nebo poděkování, nedejbože obdarovat druhé opětováním jejich pomoci. A v tu chvíli přestává být sobcem.

Narcista taky potřebuje padnout na dno. Být vystaven situaci, kdy pochopí, že trvat jenom na lichotkách je krátkozraké a někdy i životu nebezpečné. Představte si narcistu, který řídí auto. A Vy, kteří sedíte vedle něj, mu musíte říkat jediné: No Ty řídíš úžasně! Nikdo neřídí líp! A to přesto, že jede přímo proti zdi. Vy to vidíte, ale nemůžete mu nic vytknout. Tehdy i sebenatvrdlejší narcista pochopí, že slyšet Ty blbče, co to děláš, kam to jedeš, brzdi! je někdy užitečné a prospěšné. A v tu chvíli přestává být narcistou. Žádá, ať slyší i to špatné, pokud mu to v životě prospěje.

Ale zpět k Vašim otázkám (podobná přišla i v živém vysílání na téma „Bude mě mít ještě někdo rád?“): Dokud mluvíte se sobcem či narcistou, je to stejné jako mluvit s hlupákem. Hlupákovi je zbytečné říkat, že je hlupák, i když hlupák je, protože kdyby uznal, že se chová hloupě, tak by nebyl zase takový hlupák.

Nevíte, jak pracovat s člověkem, kterého vnímáte jako svou spřízněnou duši, ale on se k Vám tak nechová? Kniha JáMy spřízněných duší je na knihajamy.cz.

Nechápete, proč se ve Vašem životě opakují stále stejné vztahy, které Vám nevyhovují? Nevíte, čemu Vás život chce naučit a co máte změnit? Kniha Cítit rozumem, myslet srdcem je, tak jako všechny mé knihy, na firstclass.cz/shop. (Pokud někomu věnujete mé knihy jako dárek, uveďte do Poznámky v objednávce křestní jméno obdarovaného. Vepíšu mu dovnitř knihy vlastnoruční vzkaz, ať má od Vás pod stromečkem opravdu OSOBNÍ dárek.)

Odpovědi na nejčastěji pokládané otázky jsou zde.

Top
Shopping Cart