Jak setřást strach z nových výzev

Máte nabídku na lepší práci, ALE…? Jste dlouho sami a někdo se Vám dvoří, ALE…? Mohli byste si sáhnout na nějaký svůj sen, něco nového se naučit, zažít, ALE…?

Znamená to ALE, že pokaždé nakonec couvnete, a pak si to vyčítáte – trápíte se nejen kvůli promarněné příležitosti, nýbrž i kvůli strachu, který neustupuje, naopak se Vás zmocňuje častěji?

Čím to je, že se tolik bojíte nových výzev?

V mém novém FC Kurzu Jak pokořit strach pochopíte, co tento strach, který může přerůstat až v úzkost, dokáže a jak se s ním naučit konstruktivně pracovat.

Chyba versus selhání

Na otázku PROČ se bojíme, je prostá odpověď: Bojíme se selhání. Podotýkám: Selhání – ne chyby!

Selhání a chyba jsou dva odlišné pojmy, které vytvářejí zcela protichůdnou energii.

Chyba je přirozenou součástí člověka. Je to podstata lidství, člověčenství. Chybě se žádný člověk nemůže vyhnout, protože je od přírody nastaven jako chybující bytost a právě chybami se učí. To znamená: Člověk nejenže může, ale dokonce MUSÍ chybovat – POTŘEBUJE dělat chyby. Proč? Aby získal zkušenost.

Zkušenost je od slova zkusit. Jestliže člověk něco zkusí, jsou jen dvě možnosti – buď mu pokus vyjde, a tudíž hned ví, jak to udělat, anebo mu pokus nevyjde, UDĚLÁ CHYBU, a tudíž ví, jak to nedělat. V každém případě se tedy posune. Na tom je založen princip učení. ALE člověk musí zkoušet. Jakkoli to zní paradoxně: Co pokus, to šance příště už neudělat chybu.

Takže ještě jednou: Chyba přináší zkušenost a ta snižuje pravděpodobnost další chyby. Chybami, které poznává, člověk vlastně odstraňuje stejné chyby.

Selhání je ovšem něco jiného. Já bych dokonce řekl, že selhání je jakási nová filozofie, která rozhlašuje: Chyba je špatná. To je zcela absurdní, nepochopitelný přístup – proti samotné podstatě člověka. Ta filozofie říká: Chyba si zaslouží trest. Takže něco, co člověk POTŘEBUJE ke svému rozvoji, se nesmí, je hodné trestu a trest má bolet. A jelikož člověk se bolesti instinktivně vyhýbá, v důsledku této zvrácené filozofii si vypracoval odpor k selhání. Už nechce zkoušet, protože chybě se dnes říká selhání a selhání je ostuda; kdo selže, nic nedokáže, a podobné nesmysly, jež v minulosti vymyslela nějaká opravdu velká hlava. Velká, ale dutá.

Protože tento přístup je zcela odpojen od života a nutí člověka se bát – doslova bát žít. Člověk se pak bojí být člověkem, stydí se za to, že má chyby, nechce je ukazovat, a tak se – obrazně řečeno – před těmito “učiteli” krčíme jako “žáci” v lavici, jen aby nás probůh někdo nevyvolal a nevyšlo najevo nějaké naše selhání, hodné výsměchu, trestu, bolesti.

Pokus versus utrpení

Pro lidi, kteří uvěřili filozofii selhání, zkusit něco nového znamená trpět. Všechno, co život dělá životem, pro ně znamená trpět. Žít pro ně znamená trpět. A to jenom proto, že jim někdo někdy řekl: Ty nesmíš selhat. Selhání se neodpouští. Selhání znamená, že jsi navěky neúspěšný člověk.

V novém FC Kurzu Jak pokořit strach varuji před neřešením této minulosti. Strach, který odkládáte a neléčíte, Vás začne ovládat a promění se až v úzkost (více také v nedělním živém vysílání Co když se bojíme?). Úzkost je pak schopna ničit nejprve psychické, pak i fyzické zdraví. I proto tento kurz stavím na poznatcích nejen psychologie a psychoterapie, ale i psychoimunologie.

Samozřejmě bychom mohli na prvním místě zpětně nadávat těm lidem, kteří nás naučili bát se selhání, vyčítat jim to nebo litovat sami sebe, ale já se ptám: Proč tím marnit čas, energii, život? Proč raději neoddělit dětství, kdy jsme zkrátka ještě neměli vlastní rozum (a tudíž jsme každé slovo druhým věřili), ode dneška, kdy už vlastní rozum máme. A máme ho na to, abychom si nyní zvážili, jestli skutečně chyba je něco, co nás zabrzdí, anebo naopak pomocí zkušenosti posune. Jestli chybování patří k lidskému životu, anebo spíše ne. Jestli jsme roboti, anebo spíše ne. Já Vás nechci ovlivňovat, ale možná právě kvůli zkoušení, zažívání, získávání zkušeností jsme na tomto světě, a jsme zrovna v kůži člověka. Abychom poznali, co dělá život vlastně životem.

Potřebujete pomoci?

  1. Máte strachy, potažmo až úzkosti, a nevíte, co s nimi dělat? Přečtěte si můj psaný FC Kurz Jak pokořit strach.
  2. Víte o někom, na kom Vám záleží a koho někdy těžkosti ochromí tak, že si přestane věřit, že zpětně pochybuje o svých krocích, že ztrácí radost ze života? Nemáte pro něj ještě vánoční dárek a jste ochotni za něj obětovat 249 Kč? Položte mu pod stromeček Vánoční Speciál. Tento unikátní dárek, který vypadá jako nic, ale pro člověka může v těžkých chvílích znamenat úplně všechno, objednáte pouze zde.
  3. Knihy mých odpovědí na nejčastěji zasílané otázky Řešidlo 1 a Řešidlo 2 koupíte zde. Pokud si do vánočního balíčku chcete přidat nějaké knihy pro přátele, příbuzné, kolegy, vyberte si zde.
Top
Shopping Cart