7 způsobů, jak dobře uzavřít i špatnou minulost

Něco pokazíte – a tak se bojíte, že to pokazíte příště.

Někdo Vám ublíží – a tak se bojíte, že se to může stát i příště.

Někdo Vás zklame – a tak se bojíte opětovně věřit.

Někoho vlastní chybou ztratíte Vy – ani to nemůžete dostat z hlavy.

Je to zvláštní, že? Stačí, abyste se provinili vůči někomu, nebo někdo vůči Vám, a hned přijde strach, nedůvěra, uzavření se do sebe, výkřiky Už nikdy s nikým! Přitom člověk je chybující tvor. Něco pokazí, někomu ublíží, někoho zklame a ztratí, a právě tím se učí. Proč tedy neodpouštíme sobě ani druhým? Proč si hořkost z vlastní či cizí chyby nosíme v sobě, někdy i celým životem, a tím sami sobě přitěžujeme a škodíme? Nedopouštíme se právě v té chvíli té největší chyby vůbec – že nedokážeme uzavřít minulost?

Představte si dítě, které něco pokazí. Zakopne při pokusu naučit se chodit. Má se od té chvíle bát i příštího kroku? Má se svou momentální nedokonalostí nechat odradit od dalších pokusů? Není-li hned dokonalé ani v četbě, ani v plavání, ani v bruslení – má to všechno hned vzdát, a celý život se tím trápit? Kam by takové dítě kdy dospělo?

Když jsem na přání členů FC Kurz vytvářel nový FC Kurz Jak pokořit strach, rozhodl jsem se ukázat strach z jiného úhlu pohledu, než jak jsou lidé navyklí. Ne jako nepřítele, ale pomocníka. Tak jako naši minulost. Tak jako naše chyby. Tak jako nepřízeň osudu. Změní to totiž všechno. Přátel se nemusíte bát. Přátelé Vám pomáhají. Přátelé mají svůj účel. Strach nevyjímaje.

Je to psychologická, psychoterapeutická i psychoimunologická technika, jejíž odstín používají i porodníci, než jde budoucí maminka na sál. Potřebuje přirozený adrenalin, stresový hormon, který ji nutí mít pocitové ohrožení a bolest rychle za sebou, ale nesmí mít toho adrenalinu moc, jinak ji přílišný stres přetíží a zbaví motivace nebo síly. S životem to není jinak. Minulost má své plody, o které se musíme umět správně postarat a regulovat je ve své mysli. I když každá vzpomínka i pochybnost směrem vpřed bolí.

Členové FC Kurz mi při pravidelných středečních webinářích (potkáme se v uzavřené místnosti na internetu a hodinu si spolu povídáme a vysvětlujeme, čemu nerozumíme) svěřili mnohé strachy. Že se bojí, že už nebudou mít s nikým vztah. Že se bojí, že prožívanou těžkost neunesou. Že se bojí, že partnerův odchod nezastaví. Že se bojí, že budou sami, nebo naopak s někým, kdo jim znovu ublíží. Že se bojí, že už si k rodiči, dítěti nenajdou cestu.

A protože toto členství je určené pro ŘEŠENÍ problémů, které máte, tak kromě webinářů (skupinových rozhovorů) a nově osobních konzultací připravuji pravidelně i psanou formu – každé dva měsíce nový FC Kurz na vybrané téma a každý týden články na přání. Toto je další z nich (archiv všech je zde).

Jak tedy uzavřít minulost tak, abychom oslabili stres, strach, pochybnost? Jak se nestávat „hromádkou neštěstí“, jež pak může být vnímána ve vztazích na obtíž, a proto zůstává víc osamělá? Jak přestat ničit sebe pro chyby druhých nebo chyby vlastní? Jak se vrátit do plného proudu života a vychutnávat si ho celý, i s tím bolestným, co někdy (stejně jako porod) přináší?

Pojďme si to objasnit metodu po metodě:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart