Co čekat od manipulátora, když ho opustím

Četli jste 30 každodenních návyků, které zjednodušují život? Víte o sobě, že si svůj život komplikujete, jen si neumíte pomoci?

Například: Někdo Vás dlouhodobě vyčerpává? Už vztah s ním nedáváte a chcete pryč?

Ale současně se bojíte ten krok udělat, protože nevíte, co bude následovat? (Bude se Vám ten druhý mstít, ublíží Vám nebo konečně nastane klid?)

Podobný dotaz mi zaslala třeba Linda: “Máme spolu dítě a on říká: Když zůstaneš, nic se Tobě ani jemu nestane. Když odejdeš, budeš litovat. Co to znamená?”

(Děkuji za všechny Vámi zasílané otázky. Mé odpovědi na nejčastěji se opakující dotazy za celých dvanáct let najdete v těchto knihách.)

Když ne přímo, tak nepřímo

Pokud čtete Jak čelit manipulaci, víte, jak je na prvním místě důležité přiznat si pravdu.

Jste-li skutečně ve vztahu s manipulátorem, pak Vám nepřestane ubližovat. Proč i co konkrétně mu dává energii, vysvětluji přímo v tomto magazínu.

Manipulátor Vám potřebuje ubližovat. Jestliže od něj odejdete, a tudíž mu znemožníte ubližovat přímo, bude hledat způsoby, jak Vám ubližovat nepřímo. Přes někoho.

Typicky: Ujasní si, kdo je Vaší slabou stránkou. Mohou to být třeba Vaši přátelé. Odpovězte si sami: Jsou pro Vás důležití? Je pro Vás důležitá jejich přízeň? Pokud ano, pomluví Vás před přáteli, aby právě zničil jejich přízeň – a to Vás bolelo. Nebo máte spolu dítě a je pro Vás důležité, aby Vás toto dítě mělo rádo? Když ano, s vysokou pravděpodobností o Vás začne před tímto dítětem mluvit tak, aby Vás rádo už nemělo – a Vás to bolelo. Nebo je pro Vás důležité mít zdravý vztah s rodiči? Tak udělá všechno pro to, aby Váš vztah s rodiči učinil narušeným, nemocným.

Manipulátor je zjednodušeně řečeno ten, kdo potřebuje držet provázky, přes něž Vás tahá a kterými Vás ovládá. Jako loutku. Takže když mu naznačíte, že už se řídit nedáte, že se vyvlékáte z jeho nitek a odcházíte, tak to nepřijme, nedovolí Vám to a může Vám ubližovat ještě bolestněji. Jak se tomu bránit, o tom je celý psaný FC Kurz Jak čelit manipulaci. A pokud již manipulátor ve Vás rozvinul strach, potažmo úzkost, pokud Vám například vyhrožuje zničením něčeho, co je pro Vás důležité, využijte ještě návazný FC Kurz Jak pokořit strach.

S čím se budete prát

Můžete čelit pomluvám, zesměšňování, stalkování nebo i převzaté manipulaci jiných osob – typicky malé děti Vás začnou zraňovat, stavět se proti Vám, protože neporozumí tomu, co se děje. Podob je mnoho a ukazuji je v Jak čelit manipulaci. Každopádně počítejte s tím, že u nepřímé manipulace, z pohledu psychologie, neprobíhá přímý souboj s manipulátorem, ale ve skutečnosti s Vašimi slabostmi. Vy budete bojovat svým způsobem se sebou. On bude jen zpovzdálí drnkat na strunky, které Vás bolí. Ale pořád jsou to VAŠE strunky.

Manipulátoři nejvíce útočí na sebevědomí, sebelásku, soběstačnost, sebeúctu, sebepřijetí, sebehodnotu, sebedůvěru. Všechno, co začíná předponou sebe- nebo sobě-, tohle budou napadat, abyste přece jen ztratili víru v sebe a mysleli si, že už to nezvládnete, že už nemáte sílu, že jste v porovnání s nimi moc malí, že Vás převyšují. A tudíž abyste to vzdali a znovu přijali jejich nitky. O to se bude hrát.

Souboj s manipulátorem je ve skutečnosti vždy soubojem s Vaší minulostí. Manipulátor obvykle ví, kde máte slabinu, zneužívají to, že jste mu jí v absolutní důvěře a otevřenosti řekli na začátku vztahu, a nyní tuto křehkou stránku obrací proti Vám. Vy si tudíž začnete vyčítat, proč jste mu to řekli, proč jste si s ním vůbec začali vztah, proč s ním máte dítě a podobně, tudíž hněv obrátíte také proti sobě. Začnete vlastně sami manipulovat a oslabovat sebe. Proto je tak důležité pochopit moje doporučení v Jak čelit manipulaci.

Jak to brát

Neovlivníte, koho v životě potkáte. Neovlivníte, jaký člověk je. Ovlivníte však to, jak s tímto vztahem naložíte a co se díky němu naučíte.

Ano, použil jsem teď dvě důležitá slova. DÍKY – Vy mu jednou poděkujete. Protože se něco nového NAUČÍTE.

Manipulátor je svým způsobem učitel, který ukazuje na Vaše slabé místo a jako by říkal: TOHLE je Tvoje slabina, tudíž TOHLE potřebuješ vyspravit, zocelit, vyřešit. A Vy to skutečně “zalepit” potřebujete, protože pokud se do tohoto Vašeho slabého místa úspěšně trefuje on, může se do něj kdykoli později úspěšně trefovat i kdokoli další.

Anebo vinou tohoto slabého místa, do kterého se všichni trefují, můžete ztratit důvěru ve vztahy. Například: Když Vám někdo úspěšně ubližuje třeba přes Vaše dítě, může Vás napadnout nikdy už s nikým raději nebýt, abyste tuhle bolest už znovu nezažili.

Jenže právě proto to manipulátor dělá: Abyste se uzavřeli. Abyste byli sami. Abyste si nevěděli rady. Abyste už nikdy nikomu nevěřili, nikomu se neotevřeli, před všemi se izolovali, a tudíž byli bez vztahu, bez pomoci, v koutě jako zahnané zvíře. S pocitem zničeného života, zbytečného života.

Pak má manipulátor radost, kam Vás zahnal. Že Vás zničil. Což především chtěl. Jako vlk, který užene oběť, a když ona padne vysílením, uchechtne se a jde na další oběť. Prosím, podívejte se na oba kurzy, pokud se Vás to týká, ať si zbytečně buď nekomplikujete život, anebo neničíte život pro někoho, kdo za to nestojí.

Potřebujete pomoci?

  1. Každou středu pořádám živé webináře pro členy FC Kurz, tedy odběratele mého magazínu, kteří na sobě chtějí SYSTEMATICKY pracovat. Kteří chtějí porážet strach, udržovat nebo zvyšovat své sebevědomí, zvládat nastavené meze, mít spokojenější, zdravější a naplněnější život. Nerozumíte něčemu v magazínu? Potřebujete poradit sobě na míru? Webinář je pro Vás.
  2. Nechcete být členy FC Kurz a požívat jejich výhody, jen Vás zajímá konkrétní jeden FC Kurz? Samostatně si ho pořídíte ZDE.
  3. Členům FC Kurz už automaticky směřuje do schránek nové vydání Jak pokořit strach.
Top
Shopping Cart