Jak zvládnout manipulaci v rodině

Je to nejbolestnější manipulace, jaká existuje. A dá se jí vůbec nejhůře čelit. Ale dá se.

Tři hlavní zdroje Vaší bolesti, když je manipulátorem někdo z rodiny:

  1. Nečekáte to. Rodina je přece základní jednotkou podpory, pomoci, sdílení. Nebo přinejmenším by člen rodiny neměl škodit, přát si naše slzy. To přece není možné!
  2. Ví o Vás možná víc než Vy. Manipulátor využívá znalosti Vaší citlivé, slabé stránky. Tu obrací proti Vám. Zatímco jakýkoli cizí člověk si o Vás musí zjistit informace (Vy se mu musíte s důvěrou svěřit) a skoro nikdy Vás nezná tak dobře jako Vy, členové rodiny Vás mohou znát už od narození – tedy dříve, než jste začali svět vnímat Vy. Mohou vědět i to, co si nepamatujete. Mohli být přímo u toho. Mohou vědět, kde máte třinácté komnaty, protože Vám připadalo přirozené s trápením utíkat za rodinou. Mohou Vás nejvíce zranit, protože ke komu jinému být otevření než ke členům vlastní rodiny? Vždyť jste tak byli odmalička vedeni! Navíc oni jsou skutečně ti, od kterých byste ublížení nečekali!
  3. Málokdo Vám uvěří. Člen rodiny? Šílíš? Když se pokusíte komukoli dalšímu svěřit, neuvěří Vám. Inu, v rodině se to nečeká. Navíc pokusíte-li se svěřit někomu dalšímu v rodině, on to může i popírat, bagatelizovat, zametat pod koberec. Řešit manipulaci v rodině je totiž příliš těžké a mrzuté, lehčí je osočit toho, kdo si stěžuje, z nevěrohodnosti. Hlavně nerýpat do vosího hnízda! 

Tak jak by Vás manipulace někým z rodiny nemohla bolet? Jak by Vám nemohlo připadat, že ji lze snadno vyřešit?

V psaném FC Kurzu Jak čelit manipulaci varuji: Součástí taktiky každého manipulátora je vědomí, že Vám nikdo věřit nebude, že Vás manipulátor dobře zná, tedy ví, jak Vámi manipulovat, abyste se nakonec Vy cítili vinní, slabí a oproti němu malí, a že Vás manipulace právě u jeho osoby (“tak milující…”) šokuje, že si ji sami nebudete chtít přiznat.

Středeční webinář pro členy FC Kurz, kterým automaticky zasílám každé nové vydání tohoto sebekoučovacího magazínu, mi ukázal, kolik z Vás stále podléhá iluzi, že se manipulátor změní, že si své toxické chování uvědomí, že se zastydí, omluví, stáhne. Problém je, že manipulace není omyl, chyba nebo přešlap. Manipulace je plán. Abyste trpěli, a přitom zůstávali. Abyste se trápili, a přitom si připadali sami vinní. Abyste čelili nelásce, a přitom doufali, že je to náhoda, nedorozumění nebo jen dočasná přeháňka. Abyste nepřestali milovat a obětovat se. Ba abyste se obětovali ještě víc, v domnění, že Vy jste nedostateční, a proto zaslouženě čelíte výčitkám, ponižováníodstrkování, pomlouvání – čemukoli, co Vás bolí.

Jak to celé pochopit? Jak k tomu přistoupit? Každý týden píšu pro členy FC Kurz speciální články na přání. V archivu jich najdete už tisíce (přístup do nich mají všichni členové).

Pojďme si tedy manipulaci v rodině vysvětlit i na bizarních příkladech krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart