Ukazuje druhým, že každý může najít štěstí v práci

80 000 hodin za celý život. 

To je čas, který průměrný člověk v moderní společnosti stráví v práci. Je to asi tak třetina našich životů. A tak řekněte sami. Nestojí za zamyšlenou, jakým způsobem tento času budeme prožívat?

Předplatitelé tištěného FC Workshopu mají jednu věc společnou. Uvědomují si, že sami mohou rozhodovat o svém životě. Proto jen nesedí s rukama v klíně a nečekají, až se na ně jednoho dne usměje štěstí. Sami mu jdou naproti a hledají nové příležitosti, k čemuž jim pomáháme skrze pracovní listy, které najdou za každým článkem a díky kterým hledají vlastní cestu za štěstím. 

Co je to štěstí?

Když se řekne štěstí, tak asi každý bude mít malinko odlišné představy. Někdo vidí za tímto slůvkem výhru v loterii, někdo povýšení v práci, někdo prožívá štěstí, když na své hrudi cítí chlad zlaté medaile. Zkrátka a dobře v životě je mnoho forem štěstí, ale málokterá z nich je trvalá a udržitelná. Peníze člověk snadno utratí a nové auto rychle omrzí. Když jsem se v úvodu podcastu Myšlením na vrchol zeptal Michala Šrajera, jednoho z prvních manažerů štěstí v Česku, co pro něj znamená slovo štěstí, odpověď nemusel dlouho hledat. „Pro mě je štěstí rozhodně víc než jen výhra v loterii nebo jiný pomíjivý pocit. Štěstí člověk může prožívat, když je doma s rodinou a hraje s dětmi deskovku. V češtině máme pro obě situace stejný výraz, ale já se snažím druhým lidem ukazovat, že ten druhý případ je opravdové štěstí, o které bychom se měli chtít v životě snažit.

Michal Šrajer se stal happiness managerem už v roce 2008, a to ve vývojářském studiu Inmite, které spoluzaložil se spolužáky z gymnázia. Když po šesti letech jejich společného podnikání koupila firmu největší česká antivirová společnost Avast, tak začal Michal pečovat o štěstí svých kolegů v celém Avastu.  Pozice tzv. hapiness manažerů našla své uplatnění již v mnoha firmách, které si uvědomují, jak je důležité, aby se jejich zaměstnanci cítili v práci dobře. Přeci jen, jak již bylo řečeno, strávíme v práci třetinu života a nálada i energie, kterou v práci prožíváme, nejen že má přímé dopady na osobní život, ale samozřejmě také na kvalitu našich výsledků. Mnoho lidí si ale stále vidí na pozici manažerů štěstí usměvavou kolegyni na recepci, která jen pečuje o firemní benefity a plánuje firemní akce. Michal však tuto pozici vnímá úplně jinak:

Ve firmě jsem si schválně dával pozici ‚Chief happiness officer‘. Chtěl jsem tím ukázat, že tato pozice je mnohem víc, než jen za nějaký plánovaný rozpočet naplánovat pro lidi v týmu rozveselení. Podle mě happiness manager by měl být někdo, kdo má možnost ovlivnit celou firmu. Ideálně by to měl být člověk, který sedí mezi nejvyšším vedením firmy a má možnost ovlivnit celou její strategii a pečuje o firemní hodnoty. Za mě je nejlepší stav, když tato role nemusí být nikomu konkrétnímu přidělena a je rozdělena mezi všechny lidi ve firmě. Když si každý člen týmu uvědomuje hodnoty firmy, její směřování, a že sám může mít vliv na to, co firma dělá a jaké má dopady na společnost.

Myšlenky z dnešního rozhovoru budou  blízké nejen čtenářům tištěného workshopu Udržuj vnitřní plamen, kteří už chápou, jak je důležité pečovat o zdroj vnitřní energie. Ukazovat druhým lidem, že práce nemusí být jen nutný a otravný čas, který z nás vysaje poslední zbytky energie, se stalo Michalovým životním posláním. I proto již letos pořádá osmý ročník konference Happiness@Work, jejímž hlavním tématem je udržitelné štěstí v práci. „To se takhle potká ředitel banky, basketbalista a farářka… Vím, zní to jako hloupý vtip, ale přesně takhle bych mohl vystihnout letošní ročník naší konference,“ vtipkuje Michal v dnešním rozhovoru, když odpovídá na otázku, na které řečníky se mohou návštěvníci konference těšit. Což se také dozvíte v dnešním rozhovoru. 

Co vše se dozvíte v rozhovoru s Michalem Šrajerem:

 • Co pro Michala znamená slovo štěstí?
 • Je možné štěstí měřit?
 • Jak hledat štěstí v práci?
 • Co by mělo být náplní práce happiness managera?
 • Nejdou témata, jako je štěstí v práci a udržitelnost v dobách krize, na druhou kolej?
 • Proč Michal věří, že může být ve výsledku lepší, když firmy budou mít na spokojenost v práci menší rozpočet než doposud?
 • Co to znamená udržitelné štěstí v práci?
 • Proč firmy, které se starají o spokojenost lidí v práci, zvládnou krizi mnohem lépe?
 • Co má společného bankéř, farářka a basketbalista?
 • Proč má člověk i v těch nejtěžších situacích vždy na výběr?
 • Jak pečovat o zdravou mysl v těžkých dobách?
 • Proč je pro štěstí v práci důležité opravdově prožívat všechny emoce?

Nejen to se dozvíte v dnešním rozhovoru, který si můžete poslechnout v každé podcastové aplikaci nebo přímo zde v přehrávači nad článkem. A pokud byste se chtěli potkat s Michalem Šrajerem osobně a položit mu nějakou otázku, stačí přijít na konferenci Happiness@Work. O jednu vstupenku můžete soutěžit také na našem Instagramu, více o soutěži se dozvíte zde

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart