5 znamení Přítele, který zůstává, když všichni odejdou

Přimotal jsem se k nehodě. Pán, asi mu vběhla do cesty zvěř, sjel v serpentině do příkopu a trefil přídí vozu strom. Nebyl poraněn, jen otřesen.

Když jsem otevřel jeho dveře, zjevně se chvěl. Zčásti šokem, zčásti nočním horským chladem.

Netušil jsem, jak dlouho tu byl. „Ví to už někdo?“ zeptal jsem se jen.

V ruce měl mobilní telefon a rozeslanou zprávu přátelům: Boural jsem…

Jeho příspěvek měl už několik lajků, dokonce i „vtipný“ komentář. Jinak nereagoval nikdo. Ani jedna otázka, jestli je v pořádku a nepotřebuje pomoct. Přátelé ze sociálních sítí…

„Je někdo na cestě sem?“ opakoval jsem svou otázku. Byl jako ve snách. Rozuměl jsem mu. Někdy nevíte, co je smutné – jestli to, co se Vám právě stalo, nebo fakt, že jste na to sami, ačkoli máte „tolik přátel“. Nebo jste si to dodnes alespoň mysleli.

Od té doby, když mi někdo nabízí přátelství, ptám se ho: Kdo vůbec jsi? Co bys pro mě v nejtěžší chvíli skutečně udělal?

„Tolik mám přátel a jsem tu sám,“ pohnul rty. A tak jsem zavolal pro pomoc. Skutečné přátele.

Než přijeli s traktorem, vysvětloval jsem mu, proč nemá smysl lítostnit, vyčítat si nehodu – naopak, zaplaťpánbu za každé prozření, které nám umožní pochopit, komu vlastně věnujeme energii úplně nadarmo. A proč každý z těchto prožitků nás učí o to víc si vážit SKUTEČNÝCH PŘÁTEL, kteří při nás zůstanou právě tehdy, když jinak celý svět odejde.

Jedinečnost Přátel

Každý rok pro tyto zlaté lidi s velkým a otevřeným srdcem vytvářím Vánoční Speciál. Pokud Přítelem pro někoho jste, dost možná ho pod stromečkem najdete. A pokud si uvědomujete (což je samo o sobě vzácné), že Přítele máte a chcete mu dát to největší bohatství v životě, jež každý z nás potřebuje, i když se k němu osud otočí zpátky, i když momentálně onemocní, i když ztratí nějaké peníze nebo jiné druhořadé hodnoty, pak možnost dát mu takový dárek máte zde.

„Jak vlastně vypadá takový Přítel?“ zeptal se mě muž, když jsme společně čekali na odtah. A tak jsem mu o skutečném Přátelství vyprávěl. Aby ho slova zahřála. Aby ho zahřálo vědomí, že tito lidé existují. I pro něj. Ba že on může být takovým Přítelem i pro kohokoli, kdo Přátelství právě potřebuje. A tím se i my můžeme stát vzácnými pro druhé, jako oni pro nás.

Jak tedy Přítel vypadá?

1. Dokáže si na nás udělat čas, když to potřebujeme

Nebo ještě jinak: Udělá si na Tebe čas i jindy, než když to potřebuje on. Jinak řečeno:

„Nemám čas,“ je obvyklá reakce toho, kdo nemá psí srdce. Stojí za to mu ohmatat čas, jestli ještě vůbec žije. Jen mrtvý totiž nemá žádný čas. Živí mají naopak všichni stejně času. Ano, všichni máme shodných 24 hodin každý den. A shodní jsme také v podstatě nakládání s tímto časem: všichni jej věnujeme tomu, co je pro nás opravdu důležité.

Věta „Promiň, ani tentokrát na Tebe nemám čas“ v překladu znamená „Ani dnes pro mě nejsi moje priorita.“ Ale kdo dokáže nelhat a být upřímný do očí? Rozhodně ne ten, kdo je s námi převážně z vypočítavosti. Kdo nechce přijít o někoho, kdo si naopak na něj čas udělá, když to on potřebuje.

Přitom čas je nejdražší dar, který někomu můžeme dát. Dáváme mu totiž kousek života, který už nikdy nezískáme zpět. Neexistuje nic cennějšího než tento dar. Čehokoli včetně peněz můžeme mít zítra zase víc, ale času, který zbývá, už budeme mít vždy jen méně. A proto potřebujeme prozřít. Ptejme se: Kdo z těch, kterým my samozřejmě věnujeme čas, je na oplátku vždy zaneprázdněný, když ho naopak potřebujeme my? „Až jindy,“ zahlaholí. Ale den s takovým názvem jsem v kalendáři nenašel. Jindy není. Přítelem lze být jen DNES.

Prozření není hezké. Je ale nutné. Potřebujeme pochopit, kdo by se pro nás, kdybychom tam padli, ani nesehnul do louže, zatímco my bychom pro něj klidně přeplavali oceán…

2. Věří v nás, když my v sebe nevěříme

Ano, v nás. To není překlep. Výrazem „věří v nás“ nemyslím „věří nám“. Nejde totiž o důvěru (o to věřit člověku). Uvěřit v člověka je druhý velký dar, možná ještě větší než ten první.

Zatímco čas, dokud žijeme, sami máme, víra v sebe nám někdy úplně schází. Tím spíše, když vnímáme život jen z odvrácené strany, jsme momentálně slabí, zranitelní, bezradní, oceníme psí duši, která s námi sdílí bolest. Sdílená bolest je vždy poloviční bolest. Sdílí a věří v nás ve chvíli, kdy sami v sebe už věřit nedokážeme. To nám může změnit život…

Proto jsem pro všechny milující lidi vytvořil Vánoční Speciál. Vím, že tento dárek bude vypadat pod stromečkem jako nic – vždyť stojí „jen 249 Kč“ –, zvláště vedle mobilů, drahých oblečení a voucherů na luxusní zájezdy, ale v těžké chvíli právě tento dárek může pro člověka znamenat naopak všechno. Protože vyjadřuje: Já s Tebou jsem. A když Tě něco trápí, trápí to i mně. Ozvi se mi, záleží mi na Tobě. A i když nemusím vědět, jak konkrétně Ti pomoci, tento Vánoční Speciál to ví – jen čti. Obsahuje všechno, co v těžké chvíli potřebuješ vědět.

Nemusíte dělat nic jiného, než ho položit pod stromeček. Nemusíte nic říkat. On řekne všechno za Vás, a to zejména ve chvíli, kdy na dobrých slovech bude záležet.

3. Stojí při nás

„Když se ohlédnete za dosavadním životem,“ řekl jsem tomu muži, „zjistíte, že tím, kdo Vám nejvíce pomohl, paradoxně nebyl ten, kdo Vám dal nejvíce praktických rad nebo řešení, ale ten, kdo při Vás obyčejně stál a sdílel.“ Sdílením se každá starost stává poloviční, jako by ten druhý ubral trochu těžkosti, kterou se rozhodne společně s Vámi nést. A to ne tak, že Váš problém sám a za Vás vyřeší. Ne. Jsou chvíle, kdy nám úplně stačí:

  1. UCHO, které nám bude naslouchat, a my se do něj vypovídáme. Hlavně ne toxická ústa, aby nás odsoudila.
  2. RAMENO, abychom měli kam složit svou hlavu, ztěžklou obavami a starostmi. Hlavně ne toxickou ruku, která nás ještě víc poníží, srazí, zadusí v tom, co prožíváme.
  3. SRDCE, které nám porozumí a bude velkoryse tolerovat, že ještě neznáme odpovědi na všechny otázky, jež si klademe, ačkoli možná všichni kolem už je znají.

Přítel opravdu neřeší problémy za nás. Naopak, podporuje nás, abychom si je vyřešili sami. My to dokážeme. A až to dokážeme, budeme na sebe hrdí. A o to víc si pak začneme věřit, protože zjistíme, že se o sebe UMÍME postarat. Ale ne sami. Nebýt Přítelova ucha, ramene, srdce, možná bychom to vzdali.

4. Dokáže být k nám upřímný

Upřímnost je křehký pojem. Neznamená říct úplně všechno, co si o druhém v dané chvíli myslíme (Ty jsi hloupý, Nevěřím, že na to máš, Nenávidím Tě), nicméně když už něco řekneme, měla by to být pravda a protějšek se v našich slovech orientovat. To je upřímnost.

Upřímný je prostě ten, na koho se můžeme spolehnout. Kdo už pochopil, že je lepší být krátkodobě zraněn pravdou, než dlouhodobě klamán lží. Všechny vztahy, živené hlavně lží, umírají brzy. A Přátelům záleží na tom, abychom my sami nežili ve lži, iluzi. Vědí, že když se naučíme naopak přijímat pravdu, zacházet s ní a poučovat se z lekcí, nebudeme marnit čas ani své sebevědomí. Zjistíme, že je lepší jeden konec s bolestí než bolest bez konce. Utnout třeba i špatné lidi, o nichž jsme si klamně mysleli, že jsou pro nás ti nejlepší. I to je schopnost naložit s pravdou, byť bolí.

5. Toleruje, že jsme sami sebou

Vánoční Speciál je korunou Přátelství. Dává člověku sebe sama.

Je to vlastně paradox, že nejtěžší v tomto světě je být sám sebou, žít podle sebe a mít sám sebe rád. Často jsme nuceni být někým jiným, žít život jiné osoby, dávat přednost radosti, pohodlí a snům někoho jiného, nevěřit ve svou cestu, své cíle. Proto je tak těžké dosahovat vlastního štěstí, splynutí se sebou, nechat se vést intuicí, ba ji vůbec navnímat. Mnoho lidí se snaží zavděčit a vyhovět hlavně druhým, potlačují svůj vnitřní hlas a touhy, nechají se hodnotit okolím. Je pro ně důležitější to, co si o nich myslí druzí, než co o sobě soudí sami. A tady se Přítel pozná nejlépe.

Nesoudí, snaží se nám porozumět. A pokud nám nerozumí, alespoň přijme to, co je pro nás důležité. Vedle něj si můžeme zachovat svou tvář i slabosti. Můžeme hovořit o bolestech, trápeních, selháních – a on je nikdy neobrátí proti nám.

Máte někoho takového ve svém životě? Věřte, že máte poklad. Važte si ho. Buďte mu sami co nejlepším Přítelem. Vánoční Speciál je symbolem Přátelství. Ať už směřuje k vlastnímu rodiči nebo dítěti, kamarádovi nebo kolegovi, partnerovi nebo sobě, vždy říká: Znamenáš pro mě víc, než si možná připouštíš. Tvoje štěstí je moje štěstí. A s Tvým neštěstím musíme oba hned něco udělat.

Potřebujete pomoci?

  1. Pokud ve Vašem životě existuje člověk nebo dokonce lidé, kterým přejete štěstí, zvažte tento neobvyklý dárek.
  2. Momentálně je za předprodejní cenu 249 Kč. Stojí-li Vám někdo za tuto sumu, objednávku Vánočního Speciálu můžete provést zde. Pozor, vyplňte správný počet objednaných výtisků, ať Vám pak pro někoho důležitého nechybí.
  3. Vše o Vánočním Speciálu, ale i dalších dárcích, které mohou pomoci tomu, na kom Vám záleží, najdete zde.
O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart