5 stupňů závislosti na vysavači energie a jak se jí zbavit

Nejbolestnější je samota, říkají jedni. Nejbolestnější je rozchod, oponují druzí. Ve skutečnosti pravdu mají třetí: Nejbolestnější je osamělost ve vztahu, který člověka ničí, a on z něj přitom „nemůže“ odejít. Protože je na něm závislý.

Divíte se, že by někdo mohl být závislý na něčem, co ho ničí? Probůh, rozhlédněte se, na čem lidé lpí a co si neumějí odříct, ačkoli vědí, že je to zabíjí. Se vztahem to může být podobné. Ano, kdokoli může lpět na člověku, který ho vyčerpává. Je to stav, kdy ten jediný, kdo by mohl zastavit naši bolest, je současně tím jediným, kdo ji způsobuje. A je jedno, který z toxických odstínů vztahu z knihy L.E.Ž. nalistujete. Podvádění, ignorování, emocionální ubližování, lhaní, faleš, ale třeba i manipulaci (viz celý psaný kurz Jak čelit manipulaci).

Zažili jste? I Vy jste se uzavřeli do víry, že se protějšek zastaví a změní? I Vy už jste poznali, že čekáte marně, a přesto dál nemůžete odejít? I Vy už víte, že tím bohužel vytváříte podmínky pro ještě těžší ubližování, protože kde nenastavíte ubližování mez, tam bezmezně pokračuje? Nevíte si už rady?

Jak ukončit závislost na toxickém zdroji

Při středečním webináři, který vždy zaměřuji na téma aktuálního FC Kurzu (nyní Jak pokořit strach), mě požádala o pomoc Monika. Dovolila mi její příběh zveřejnit.

Monika miluje Davida. David má ale svůj svět. Miluje kamarády, noční tahy, automaty. Ztratil proto práci, nemá vlastní peníze, zadlužil se, a protože nemá na splátky ani na hraní, krade peníze Monice. „Jestli se Ti to nelíbí, odejdi,“ říká jí. A Monika neodchází. Protože Davida miluje. Nechce být bez něj, chce jen, aby s kamarády, nočními tahy a automaty přestal.

I Monice peníze docházejí, půjčuje si od rodičů, kamarádek, neví, jak to zastavit. On se léčit nehodlá, nepovažuje se za nemocného, jen „si užívá život“ a „příště vše vyhraje zpátky“. Nešťastná je Monika i celé její okolí, které se o ni bojí. Moniku neodpoutalo od Davida ani to, když jí nad ránem zavolal, aby pro něj přijela. Adresa? Vykřičený dům. Ano, vyzvedla ho u prostitutek. Jen musela zatratit jeho obří útratu…

„Co to se mnou je, že se chovám jako blázen?“ ptala se Monika. „To je láska?“

Ne, Moniko, to je závislost na toxickém zdroji. Jak vzniká? Jak se pozná? Co s ní dělat?

Každý týden píšu speciální články na přání členů FC Klubu. Archiv všech dosavadních je zde. Protože toto není problém jen Moniky a jen alkoholiků, gamblerů či sukničkářů, ukážu cestu z nezdravé závislosti všem dnes krok za krokem, tak jak s lidmi pracuji:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart