Proč si silní lidé myslí, že jsou slabí

Četli jste Sebemotivaci Karla Gotta aneb Jak v sebe uvěřit tváří v tvář pochybnostem? Je Vám ten příběh povědomý? Jste také někdy unaveni těžkostmi, které musíte už dlouho sami zvládat? Propadáme slabostem, špatným emocím, rozkřikujete se pak zbytečně na lidi, kteří Vám přitom neubližují? Říkáte si, že takhle už to dlouho nezvládnete?

Znám tisíce takových příběhů a Vašich svěření. Třeba Martina mi napsala: “Jsem sama na dítě. Přesněji: Je mu dvanáct let. Celý den jsem v práci, vrátím se vyčerpaná, a pak mám ještě najít sílu na něj, klacka, přesvědčovat jeho, aby mi s něčím pomohl nebo alespoň nepřitěžoval. Nikdo mi nepomůže, nevidím žádné světlo na konci tunelu, někdy jsem už tak slabá, že nemůžu dál. Co s tím?”

  • Děkuji za všechny Vaše otázky, které mi zasíláte. Prosím, využívejte knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, které obsahují souhrny mých odpovědí na nejčastěji poptávané problémy. (Zamýšlíte-li je jako vánoční dárek pro blízkou osobu, která se poslední dobou něčím trápí, uveďte do poznámky v objednávce její křestní jméno; vepíšu jí do knihy vlastnoruční osobní vzkaz, ať má radost. Z mých knih si vyberete zde.)

„Slabý člověk“ a jeho těžký život

Ilustruji to na modelovém rozhovoru právě s Martinou.

Martino, připadá Vám Váš život LEHKÝ?

Asi ne, když mi naznačujete, jak je těžký.

Druhá otázka: Musíte ten TĚŽKÝ život snášet DLOUHO?

Asi ano, když mi naznačujete, že už nemůžete dál.

Třetí, poslední otázka: Jestliže něco TĚŽKÉHO zvládáte DLOUHO, jste silný, anebo slabý člověk?

Jinak řečeno: Je ten, kdo něco TĚŽKÉHO zvládá DLOUHO, slabý, anebo silný člověk? Přemýšlejte, než odpovíte.

Jistěže je SILNÝ. Jedině silný člověk – to dá rozum – dokáže něčemu TĚŽKÉMU vzdorovat a odolávat DLOUHO. Slabý ne. Slabý se zhroutí hned. Slabý neunese nic. Natož něco těžkého…

Silný člověk a činky

Pojďte se mnou, Martino i Vy ostatní, někdy do posilovny. Chodím do takové, kde nalevo, hned za vstupními dveřmi, jsou velmi těžké činky.

Zeptám se Vás: Myslíte, že člověk, který je tam dlouhodobě zvedá, je slabý? Že ten, kdo je drží velmi dlouho nad hlavou, je slabý? Jistěže je silný.

Ale zeptejte se ho v momentě, kdy je na vrcholu své těžkosti, kdy například dokončuje svou sérii dvanácti opakování – jak se cítí?

Odpovím Vám za něj: Cítí se slabý, zesláblý, protože víc neunese. A proto tu činku odkládá na zem. Ale já se ptám ještě jednou: Znamená to, že to je slabý člověk?

Jistěže ne, právě tím opakovaným a dlouhodobým zvládáním těžkosti soustavně sílí. Ale – a to je podmínka – musí zregenerovat, odpočinout si. Potom tu sílu pocítí.

Těžkosti a odpočinek, odpočinek a síla

A to samé musíte Vy, Martino:

Myslet víc nejen na práci, nejen na syna, jak ukazuje Váš dotaz, ale taky na sebe.

Myslet na to, co Vám dává sílu, co Vám dělá dobře – a to sama sobě dopřát.

Povězte mi: Čemu se nejraději zasmějete? Určitě mi řeknete, že už ani nevíte, jak smích vypadá. A já Vám povím proč: Protože ve Vašem životě není žádný zdroj humoru. Tak ho doplňte.

A ještě mi povězte: Při čem se cítíte nejšťastnější? Určitě mi řeknete, že už ani nevíte, co to štěstí je. A já Vám zase povím proč: Protože ve Vašem životě není žádný zdroj štěstí. A to ani ve Vaší vlastní hlavě. Žádná vděčnost, žádná radost. Ale, jak píšu v knize Čtyři prány štěstí, to neznamená, že ve Vašem životě není vůbec nic, co by Vám mohlo dělat dobře. A dám Vám tip.

Silný člověk a vzor

Dobře by Vám mohl dělat právě syn, a to konkrétně jedna představa. Ale abyste ji pochopila, potřebuji, abyste se vžila do něj. Kdybyste totiž Vy byla syn, možná by Vám podvědomě dělalo dobře a dávalo by Vám sílu mít takovou mámu. Takovou, která na spoustu životních těžkostí zůstala sama, ale zvládá to, nejen dobře, ale i dlouho. Zvládá práci, zvládá mě. Někdo se není schopen postarat ani sám o sebe, ale ona se stará o sebe a ještě o mě. Co to pro mě jako jejího syna znamená? Že mám denně před očima vzor. Že tohle chci taky umět. A díky ní vím jak.

Chápete? I kdybyste neměla žádný jiný zdroj radosti, myslete na to, co znamenáte pro své dítě. Znamenáte pro něj nejen mámu, o kterou nesmí přijít, tudíž musíte více myslet na sebe a na svou dobrou a zdravou energii, ale taky pro něj znamenáte vzor. Protože ho vlastním příkladem učíte, jak se v životě čelí neočekávaným těžkostem. Ukazujete mu, že i když na něco jednou zůstane sám, jde to zvládnout. Bude-li mít v hlavě takový vzor, copak může někdy říct: Tohle nezvládnu!? Vždyť máma by to určitě zvládla. A já jsem její syn. Celé dětství jsem se díval, jak to dělá – jak někdy sice padne, ale vždy se umí vzchopit. Takový kluk může být ohromnou posilou do vlastního partnerského vztahu. Která holka by nechtěla kluka, který chápe, že lze padnout, ale potom taky vstát?

Navíc totéž na Vás mohou vidět jiní lidé. I pro ně můžete být vzor, aniž o tom víte. Možná Vás už dávno někdo pozoruje a říká si: To je ale silná ženská! Co všechno zvládá! Tuhle mít po svém boku! No jo, jenže nejsem ve srovnání s ní moc slabý partner? Vždyť takovým těžkostem sám nečelím! Nepohrdala by mnou, když padnu při větší těžkosti? Mohu si na tuto ženu troufnout? Mohu ji vůbec oslovit? Nevysměje se mi? Potřebuje mě vůbec?

Přemýšlejte jinak

Toto všechno nemusíte vidět. Toto všechno Vám může unikat. A také proto si mnozí silní lidé myslí, že jsou slabí nebo malí a že je každý přehlíží. Ale není to pravda. Lidé vidí víc, než řeknou, a víc, než si myslíte. A týká se to hlavně Vašich vlastních dětí. Pozorují Vás víc, než si připouštíte.

A proto buďte pro ně vzorem. Nejenže ony takový vzor potřebují, ale pak Váš příklad budou v životě následovat.

A tudíž jednou ony budou vzorem pro SVÉ děti, Vaše vnoučata. No řekněte: Jak by pak Vaše vnoučata mohla něco vzdát, když měla takového silného rodiče a tak silného dědečka či babičku, kteří zvládli všechno, i to nejtěžší – svoje slabé chvíle?

Potřebujete pomoci?

  1. Nezvládáte osamělost? Žijete s někým, pro někoho, ale přece si na spoustu věcí připadáte sami? Využijte mou knihu Sami.  (A pokud ji někomu, na kom Vám záleží, objednáte jako dárek třeba k Vánocům, vepište mi do poznámky v objednávce křestní jméno tohoto obdarovaného člověka; do knihy mu vlastnoručně přidám osobní vzkaz, ať má radost.)
  2. Potýkáte se s konkrétními slabostmi nebo problémy? Vyberte si, prosím, správný FC Kurz zde. (Každé vydání je k dispozici jen do vyprodání. Využijte tedy výtisk, který je; nebude.)
  3. Veškerou mou tvorbu, kterou můžete položit sobě či blízkým lidem pod stromeček, najdete už nyní zde.
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart