Proč je NUTNÉ přestat se trápit

Připadá Vám to jako zbytečná otázka? Je Vám naprosto jasné, že nemá smysl se trápit? Pak mi tedy vysvětlete, proč se tolik lidí trápí. Proč zůstávají v situacích, které jim nevyhovují, i když by je mohli změnit.

Já Vám řeknu proč. Oni si ve skutečnosti neuvědomují, proč je třeba přestat se trápit. Kdyby to věděli, ihned by ke své situaci jinak přistoupili. Bez vytáček. Pochopili by, že je to nutné.

Proměna bílého bytečku

Se zdánlivě zbytečnými otázkami, na které jsou přece naprosto jasné odpovědi, jsem přišel už v nedělním živém vysílání Rozdíl mezi milováním a ubližováním. Vidíte, a přece mnozí lidé ten rozdíl nechápou. Zaměňují milování za ubližování, a to nejen směrem od jiné osoby, ale i ve vztahu k sobě. Ano, mnozí lidé zbytečně ubližují sami sobě.

Možná i Vy víte o někom, kdo se něčím dlouhodobě trápí. Když se takového člověka zeptáte, co se v jeho životě za poslední dobu změnilo, většinou Vám řekne: Nic. Já se pořád stejně trápím. Ale už to je protimluv: Pokud se někdo dlouhodobě pořád stejně trápí, není to tak, že se nic nemění, naopak se den za dnem mění všechno. Sice pořád stejně, ale k horšímu.

Představte si vlastní srdce jako malý byt. Nakonec, to ani není tak daleko od pravdy – srdce má dvě komory, levou a pravou, jako dva pokoje; vlastně je srdce taková jedna plus jednička nebo 2kk, pokud chcete. A tenhle byteček je zpočátku vybílený, čistý, v pořádku. Ale jednoho dne se začnete trápit. Můžeme si to přirovnat k šmouze, k ledabylému černému cákanci malířskou štětkou. Zkrátka: Někdo přijde k Vám domů a šmrnc, úmyslně či neúmyslně, prskne Vám černou barvu na bílou zeď. Dnes jednou, zítra znovu, pozítří zase, každý den jeden černý cákanec. Pořád totéž. Zeptám se Vás ještě jednou: Opravdu se nic nemění, když každý den přibude jeden černý flek?

Správně, mění se postupně úplně všechno. Váš byteček, původně útulný, bělostný a pozitivní, se mění ve stále černější, pochmurnější, negativnější – tak jako Vaše srdce, které je při stále stejném trápení pořád nemocnější. A teď se můžeme bavit o dvou rovinách “srdce”.

Problém tělesného zdraví

Budeme-li hovořit o fyzickém srdci, tedy tělesném zdraví, platí, že čím delší je trápení člověka (čím déle má strach, stres), tím spíše pochybnosti přecházejí v úzkosti a úzkosti v deprese. Stav psychiky přímo ovlivňuje stav imunity. To prokázal obor zvaný psychoimunologie. Všechny své tištěné kurzy – věnované konkrétním problémům a jejich řešení – stavím na poznatcích nejen psychologie a psychoterapie, ale také právě psychoimunologie.

A tak zdůrazňuji: Není to tak, že se nic nemění (jak možná tvrdí Váš známý, který se něčím dlouhodobě trápí). Je to jenom jeho zdání, že se nic nemění nebo dokonce zlepšuje. Člověk je adaptabilní bytost, má schopnost přizpůsobit se, zvykat si postupně na všechno, čemu je vystaven dlouhou dobu. Ale to neznamená, že problém mizí. My ho jenom méně vnímáme, méně si ho uvědomujeme, méně funguje náš signalizační systém. To, že otupujeme vůči bolesti, nehlásá, že se všechno zlepšuje a vytrácí se příčina našeho problému. Jen necítíme následek.

Je to jako když dlouhodobě žijete na skládce. První dny je ten pobyt nesnesitelný, hrozná změna. Po čase však ten smrad přestanete cítit. Stane se pro Vás normálním, ale normální ještě neznamená v pořádku, podobně jako bydlení na skládce se nestane zdravým.

Problém psychického zdraví

A budeme-li mluvit o psychickém srdci, tedy citu, platí, že nemocnost našeho sebepřijetí, sebeúcty, sebelásky, sebehodnoty vyvolává změnu sebevědomí člověka. Jinak řečeno: Čím déle zůstáváte v něčem, co Vás psychicky nebo fyzicky ničí, tím naléhavěji Váš mozek žádá vysvětlení, proč to děláte. A pokud nevíte, proč v tom špatném jste (“Vím, že jsem ve špatné práci, ale pro peníze”), anebo je Vaše odpověď nesmyslná (“Vím, že mám ubližujícího partnera, ale já potřebuji někoho, kdo mi ubližuje“, a přitom nejste masochisté), tak si mozek odpověď sám vytvoří. Například si řekne: Proč se bojím odejít? Možná na víc nemám. Možná si nic lepšího nezasloužím. Možná jsem poznal, že si mě nikdo neváží. Možná vím, že si mě nikdo nikde vážit nebude. To znamená: Mohu být rád za to, co teď mám. Pravděpodobnost tohoto závěru roste s tím, čím déle to trvá.

Proto se ještě jednou, a naposledy, zeptám: Opravdu se nic nemění? Jistěže se mění všechno. S každým dnem, co zůstáváte v něčem špatném, se může fatálně zhoršovat Vaše zdraví jak fyzické, tak psychické – klesat Vaše sebevědomí, narůstat Váš strach, Vaše neochota něco změnit. Čím déle to trvá, tím slabší, neschopnější a nedostatečnější si potom můžete připadat, a tím spíše neudělat vůbec nic. Protože s každým dalším oslabujícím dnem budete mít stále méně sil na to si věřit.

Důležité otázky

Děje-li se toto v nějakém Vašem vztahu, řekněte mi, prosím: Proč si necháte ubližovat? Proč sami sebe nemáte rádi? Opravdu Vám ten člověk stojí za zničení vlastního života?

Já Vám nechci a nemohu mluvit do Vašich osobních rozhodnutí. Nakonec je to Váš život, Váš problém, Vaše karma. Co chci, je pouze to, abyste alespoň přemýšleli o těchto otázkách. A pokud se přece rozhodnete něco důležitého v životě změnit, ale současně si vlivem oslabující minulosti myslíte, že to nezvládnete, otevřete si, prosím, můj kurz Cestou vnitřní síly. Čtěte, uvidíte sami sebe, ten důvod, proč jste tam, kde momentálně jste, příčinu toho, proč současný stav neměníte nebo proč si myslíte, že je nezměnitelný, ale také způsob, jak to zvládnete. Protože pochopíte a odstraníte tu příčinu. Každý problém má svou příčinu a s odstraněním této příčiny automaticky zmizí i následek. Je to jen o Vás. Chcete? Chcete se přestat trápit?

Věřte mi, že to jde. Že ten zčernalý byteček ve Vašem srdci LZE znovu vybílit. Nejen někým jiným. To Vy sami si můžete vzít štětku a den za dnem udělat jeden velký bílý tah. Uvidíte, že z černých komor se stanou pokoje nejprve s jednou bílou čárou, pak se dvěma, potom již více bílé než černé a nakonec úplně bílé.

A nejen to. Kromě toho, že se Vaše pokoje stanou znovu bílými, Vy už do nich nikdy nepustíte “někoho s černou barvou”. Protože pochopíte jednak to, co ta černá barva pak dělá s Vámi, ale také to, jak těžké je potom uvěřit, že se z černého může stát znovu bílý byt…

Potřebujete pomoci?

  1. Kurz Cestou vnitřní síly je k dispozici pouze do vyprodání zde, podobně jako ostatní momentálně dostupné tištěné kurzy. Stačí si vybrat téma, které potřebujete v životě vyřešit a přestat se jím trápit.
  2. Plyne Vaše trápení z manipulace jinou osobou? Využijte kurz Jak čelit manipulaci. Nově také vyšel kurz Jak pokořit strach.
  3. Máte i jiné otázky, na které chcete znát odpověď? Ty nejčastější najdete v souborných knihách Řešidlo 1 a Řešidlo 2.
Top
Shopping Cart