Četli jste článek Jak vysvětlit „nemluvněti“, že mlčení bolí víc než slova? A chyběl Vám uvnitř jeden pojem – manipulace? Nedivím se, mlčením lze totiž silně manipulovat a oslabovat člověka. A to mlčením trestajícím, které říká: Nejsi mi dost dobrý. Nestojíš mi ani za slovo. Pokud neuděláš to, co chci, nebudu s Tebou budovat vztah – zůstaneš sám, vinen a mnou opovrhován.

Potkali jste se i s takovou formou manipulace? Anebo s jinou, ale u tak blízké osoby, že pořád nemůžete věřit tomu, že by toho zrovna ona byla schopna? Milujete i dál někoho, kdo Vás zraňuje, a říkáte si, proč to dělá, když Vás ztrácí, když toho jednou musí litovat – to musí být jen nedorozumění, shoda okolností, toho si možná vůbec vědom?

„Manipulace“ dítětem

Kdo četl můj FC Kurz Jak čelit manipulaci, doplněný o FC Workshop Jak čelit manipulaci V PRAXI, ten ví, že manipulace je strategie, způsob myšlení, plán. A to není náhoda ani nevědomost. Jediný, kdo je schopen vysoce úspěšně „manipulovat“ a současně si toho nebýt vědom, je novorozené dítě. Tomu je lhostejné, že soused za zdí nespí, máma je unavená a táta právě potřebuje pracovat. Prostě řve. “Uděláš tohle, nebo nepřestanu,” v tomto smyslu vydírá, zastrašuje, vyhrožuje, jen beze slov. A všichni chápeme, že pokud to dítě nenakrmíme, nepřestane řvát. Musíme udělat to, co chce – nejen proto, že ho milujeme, ale proto, že není vyhnutí; jiná cesta, tak jako v každé efektivní manipulaci, zdánlivě není. 

Jenže to dítě neví, že „manipuluje“. Je to jeho přirozený instinkt, se kterým se narodilo – součást pudu sebezáchovy. Samo se o sebe nepostará, musíme my. Takže je to v pořádku. Ale dospělý o tom, že manipuluje, vždycky ví. Přesněji řečeno: I Vy se můžete ujistit o tom, že dobře ví, co dělá. A to když uděláte jednu věc. Řeknete mu: Mně tohle vadí.

Manipulace dospělým

Tohle mi vadí, nedělej to. To je kouzelná věta, která Vám umožní poznat člověka. Jsou totiž jen dvě možnosti.

  1. Buď to protějšek bude dělat dál. Vy si právem můžete položit otázku: Proč to dělá, když ví, že mi to vadí? Možná je nedoslýchavý, to se samozřejmě může stát. Avšak pravděpodobněji to dělá dál proto, že Vám ubližovat chce. A právě díky tomu, že jste mu prozradili, CO Vám vadí, ví, CO Vám provádět, ví, JAK Vám účinně ubližovat, ví, PŘES CO Vás vydírat nebo zastrašovat.

Jinak řečeno: „Manipulátor“ v malém dítěti Vás nenechá spát, protože neví, jak je spánek pro Vás důležitý. Dospělý manipulátor Vás ale nenechá spát, jestliže ví, jak je to pro Vás důležité. Nebo jiný příklad: Když bude manipulátor vědět, že se bojíte zůstat sami, bude Vás zastrašovat: Jestli tohle neuděláš, odejdu od Tebe a Ty budeš sám/sama. Nebo když bude vědět, že Vám záleží na vztahu s dětmi, může hrozit: Jestli tohle neuděláš, zničím Tvůj vztah s dětmi. Pomluvím Tě před nimi. Řeknu jim o Tobě i to, co není pravda. Protože ví, že potom uděláte to, co chce.

A když se dozví, že ho dokonce milujete, pak si spočítá, že pro něj uděláte leccos – z lásky i ze strachu. A že se do něj zamilujete, na tom často stojí jeho plán (viz FC Kurz Jak čelit manipulaci): Chovat se zpočátku známosti tak skvěle, jako se k Vám nikdo předtím nechoval. Abyste si řekli: O tuhle osobu nesmím přijít. NESMÍM! Toto slovo je pro něj ryzí pastva pro uši. Kdykoli si myslíte, že něco nesmíte, tam roste manipulátorova moc a tím spíše Vámi může manipulovat. Když ví, že například nemůžete odejít z práce, když ví, že nedokážete opustit rodinu, když ví, že nemáte kam odejít, kde bydlet, z čeho žít, tím spíše Vámi může manipulovat. To není náhoda ani nevědomost. Ten člověk dobře ví, co dělá i proč to dělá. A pokud Vy nevíte proč a jak se s tím vyrovnat, přečtěte si Jak čelit manipulaci z pohledu psychologie nebo Jak čelit manipulaci V PRAXI z pohledu konkrétních lidských příběhů.

Já to PROČ (to dělá) mohu shrnout čtyřmi jednoduchými slovy: pro energii z Vašich slz. Pro radost, že Vás ovládá, drží na nitkách.

A právě proto mluvte, když si nejste jisti, jestli máte po svém boku manipulátora. Nebojte se a řekněte: Nedělej to, mě tohle bolí. Skutečný manipulátor v té chvíli zajásá a bude v ubližování pokračovat. Ale ještě je tu jedna možnost:

2. Ten, kdo Vás opravdu miluje, okamžitě s ubližováním přestane. Ano, ten Vám opravdu ubližovat nevědomky. Skutečně milující člověk nevěděl, že je v pásmu Vaší bolesti. Nechce, aby Vás něco bolelo, a ještě k tomu jeho vinou, nechce o Vás přijít. Nechce Vám rány působit, naopak Vás chce před ranami chránit.

Zatímco manipulátor chce Vaše rány nejen vytvářet, ale i neustále prohlubovat. A to tím spíše, když už ví, co Vás nejvíc bolí – protože jste mu to řekli.

Potřebujete pomoci?

  1. FC Kurz Jak čelit manipulaci je spojen s pravidelným středečním webinářem, na kterém mi můžete po dobu jedné či dvou hodin klást otázky spojené s tímto tématem. Platí pro členy FC Kurz, kteří jsou pravidelnými odběrateli mého magazínu.
  2. Zvýhodněnou kombinaci FC Kurzu (problém řešený z pohledu obecné psychologie a psychoterapie) a FC Workshopu Jak čelit manipulaci V PRAXI (problém řešený z pohledu konkrétních lidských příběhů a zkušeností) najdete zde.
  3. Pro jakékoli otázky týkající se účasti na bezplatných webinářích pište na [email protected].

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart