Jak ukrajovat strach

Toužíte po něčem, ale současně z toho máte strach? (Jako já, když jsem se rozhodl běžet ultramaraton, toužil ho zvládnout, ale zároveň jsem se bál, co všechno se mi může stát?)

Nebo máte cíl, za kterým se opakovaně vydáváte, ale buď jste ho ještě nikdy nedosáhli, anebo dosáhli, ale pokaždé jen na krátkou dobu, a pak jste ho zase ztratili? (Jako lidé, kteří opakovaně hubnou – zhubnou, ale pak zase přiberou?)

Svazuje Vás strach až do své známé svěrací kazajky, kdy to raději vzdáte, než abyste s druhými nebo sami se sebou prohráli?

Pak i pro Vás bude nový FC Kurz Jak pokořit strach, zaměřený na děti i dospělé, na vztahový i osobní život, na výjimečné i každodenní výzvy. Pomocí prověřených metod psychologie, psychoterapie i psychoimunologie ukážu, jak málo někdy stačí k tomu, aby se Váš dlouhodobý strach zbytečně nerozvinul v úzkosti, deprese nebo fóbie. Více o tomto FC Kurzu zde.

O jedné příliš vysoké překážce

Slyšeli jste někdy například o ukrajování strachu? To je metoda postupných kroků, díky kterým lze nakonec zvládnout téměř cokoli. Já ji rád uplatňuji u lidí, kteří mají strach například z vody – z plavání, z výšek – z létání. Je to metoda, kterou máme všichni přirozeně vrozenou, všichni jsme se díky ní naučili většinu toho, co umíme teď. Jenže zapomínáme na ni. I proto máme ve stěžejních okamžicích strach místo odvahy.

V novém FC Kurzu Jak pokořit strach ukazuji úplně jiný pohled na strach, než jaký znáte. A vysvětluji ho. My se bojíme zpravidla něčeho, co nám ještě nikdy nevyšlo. Je to logické: Pokud už známe správnou cestu, není důvod se bát. To znamená: Buď jsme se o daný krok ještě nepokusili, takže nevíme, do čeho jdeme, a proto se bojíme, nebo jsme se o to již pokusili, ale neúspěšně, a pak naopak víme, do čeho jdeme, a bojíme se, protože už víme, jak nás to bolelo. Jak nás bolel ať pád, nebo posměch lidí kolem nás.

Ale my to nemůžeme vzdát, protože náš strach i něčí posměch by tady zůstal. A tak musíme ukrajovat. Jak se to dělá?

Stačí se podívat na malé děti. Když se mají naučit – dejme tomu – jezdit na kole, je to pro ně najednou příliš velká výzva, s ohledem k jejich dosavadním dovednostem nezvladatelná. Jako by stály před vysokou stěnou a měly na ni hned vyskočit. Pro ně to není možné, jestliže ještě nemají vytrénovaný odraz nebo lezecké schopnosti. A jestliže je pořád nutit, tlačit na ně pro svou ctižádost, rozvinete v nich naopak odpor k lezení, případně fóbii z výšek. Takové znevažované dítě se zapříčí, uteče a už nikdy nemusí chtít lezeckou stěnu/kolo vidět. Bude se bát.

Naopak ukrajování je metoda, při které se malé dítě může usmívat a postupně učit. Postupně je klíčové slovo. Postupně se zbavovat strachu z čehokoli, co kolo připomíná.

A totéž může dokázat i dospělý, pokud jde o jakoukoli podobnou formu strachu v jiné oblasti života.

O mnoha (v každém momentu) přiměřených překážkách

Malé dítě hned nejezdí na kole.

Začíná typicky na odrážedle. Toho se bát nemusí, na něm v podstatě nemůže spadnout, a i kdyby, moc ho to nebolí. Naopak, baví ho to. A pomalu, aniž si to uvědomuje, se v jeho sedle učí DRŽET STABILITU.

K tomu se učí šlapat na tříkolce. Slyšíte? ŠLAPAT – a vedle toho DRŽET STABILITU. Jakmile si tohle zažije pod kůži, je před něj postaveno kolo s přídavnými kolečky.

I z něj hypoteticky může spadnout, ale děje se to málo, protože dítě už relativně umí držet stabilitu, navíc si zvyklo již i na rychlost a vlastní šlapání. To je klíč: na všechno si zvyká, protože na všechno, co má zdolat, stačí, a tudíž se na všem brzy naučí.

A tak jednoho dne, když to dítě nabude jistotu i na této formě “kola”, kolečka se mu zkrátka sundají – a jemu to ani nevadí, naopak, kolečka už ho brzdila, takže si jejich odmontování samo vyžádá. A tudíž dítě zničehonic sedí na opravdovém kole a zdánlivý zázrak je dokonán: Dítě, které ještě před časem neumělo jezdit na kole, najednou umí.

A není to o náhodě a slzách, ale o systematické práci dítěte a radosti ze sebezlepšování. A hlavně je to o sebevědomí.

Co úspěch, to větší sebevědomí

V novém FC Kurzu Jak pokořit strach představuji metody, které pomáhají nejen zdolat konkrétní obavu, ale odšpuntovat odvahu člověka i do dalších oblastí jeho života. Jako je to u dítěte.

Metoda ukrajování je totiž úžasná tím, že každá zvládnutá etapa, každý pidiúspěch, dává dítěti sílu a dobrý pocit ze sebe. Už na odrážedle počínající cyklista vidí výsledky a více si věří. S každým přechodem na těžší dopravní prostředek má malý strach, ale brzy ho rozežene. Nová výzva pro něj není nezvladatelná a příliš vysoká, naopak je přiměřená a vyžaduje dokázat jen o trochu víc než včera. Dítě to snadno dokáže, a tím si udržuje, ba posiluje motivaci. Doslova každý den umí něco nového, a to upevňuje jeho vůli vydržet, být zvědavé, učit se dál, a tím se posouvat.

Když pracuji s lidmi na odblokování jejich vnitřních bariér, včetně strachů, nikdy nejde jen o zvládnutí dané oblasti. Člověk je pak mnohem odvážnější obecně do života. Problém je v tom, že lidi často odradí příliš vysoko nastavený cíl. Příklad z oblasti zdraví a životosprávy: Kdybych Vás požádal, abyste ihned udělali sto kliků, budete to považovat za nemožné. Stejně tak najdete důvod, proč dnes neuběhnout deset kilometrů, jestliže jste takovému úkolu vystaveni poprvé. Cokoli se zdá nemožné, dokud člověk nepochopí, že vůbec nemusí začít od konce, ale od začátku. Jen teď udělat jeden klik. Na posteli nebo na zemi. Jenom jeden, ale hned. A pokud nemůžete reálně klikovat, jenom si to představit. Zavřete oči a udělejte v duchu jeden jediný klik. To je všechno, co po Vás chce. Už to ale pro Vás bude změna. Stejně jako když dnes nepoběžíte deset kilometrů, ale půjdete jen jeden kilometr. A příště trochu popoběhnete, jen pár kroků z jednoho kilometru.

To jsou postupné kroky, které v novém FC Kurzu Jak pokořit strach ukážu také na konkrétní práci s dětmi nebo dospělými, kteří trpí například hydrofobií (abnormální strach z vody) nebo akrofobií (abnormální strach z výšek). Pokud nevíte, jak tuto metodu uplatnit ve své situaci, zabývat se budu i strachy ze vztahu či samoty, z reakcí druhých lidí, potažmo ze sebe sama.

Potřebujete pomoci?

  1. Pokud máte členství FC Kurz, nové vydání Jak pokořit strach očekávejte počátkem října ve své schránce.
  2. Pokud nejste členy, získat ho budete moci zde. Všechny doposud ještě dostupné FC Kurzy jsou k dispozici jen do vyprodání.
  3. Se členstvím FC Kurz máte automatický přístup i k digitálnímu archivu všech vydání, jakož i do uzavřené skupiny, kde můžete i anonymně sdílet své těžkosti a dostávat odpovědi.
Top
Shopping Cart