Jak si nedat zničit život pro jeden špatný vztah

Četli jste můj článek Jak po zranění poznat, komu lze věřit?

Máte za sebou špatný vztah? Nevěříte, že by Vás mohl potkat dobrý?

Nebo jste už potkali zajímavého člověka, ale on se naopak bojí vztahu s Vámi, vázat se, a Vy nevíte, co dělat, když ho nechcete ztratit?

Nedůvěra vyvolaná minulostí je jedním z páteřních témat mé knihy L.E.Ž., navazující na knihu JáMy spřízněných duší, kde ukazuji, jak snadno můžeme minout skutečnou spřízněnou duši jen proto, že jeden z nás nemá ve své hlavě uzavřenou minulost, a tudíž jeho minulost stále ovlivňuje a kontaminuje jeho přítomnost. V obou knihách vysvětluji, jak konkrétní situace řešit.

Ukážu to na příkladu dotazu, který mi zaslala Naďa: “Petře, mám strach, že pro mě neexistuje správná druhá polovička. Vážný vztah jsem dosud měla jeden, byl to lhář. Dlouho jsem se z toho dostávala, proto, že já bych pro něj udělala cokoli. Nyní jsem přibližně rok s jiným mužem, ale nepočítám to jako vážný vztah, protože on výslovně nechce závazný vztah. Řekl mi to hned na začátku, já to dobře vím, ale zamilovala jsem se do něj. Znovu jsem nastavena tak, že bych pro něj a vztah udělala cokoli, ale tomu muži to nestačí. Proč mám takovou smůlu?”

(Mé odpovědi na Vaše nejčastější položené otázky za jedenáct let mé praxe najdete v souborných knihách Řešidlo 1 a Řešidlo 2.)

Problém Správného času

Proč mám takovou smůlu? Tímto Vaším povzdechem, Naďo, se mohl trápit i Váš současný přítel ve svém předchozím vztahu, v tom, který měl před Vámi. Neexistuje totiž následek bez příčiny. Pokud se někdo nějak chová, má k tomu nepochybně důvod a ten důvod může vycházet z jeho minulosti. Vy sama, Naďo, píšete: Dlouho jsem se dostávala ze vztahu s lhářem. A já se ptám: Co když měl Váš nový partner podobný vztah v minulosti? Co když se ještě nedostal ze svého zklamání? Co když právě proto, aby Vás chránil, řekl: Ještě není správný čas?

Správný čas na vážný vztah není tehdy, když chcete Vy, Naďo, ale když jsou připraveni oba. To znamená: Když oba mají uzavřenou minulost, když oba vědí, kde předtím udělali chyby, když se oba už ponaučili, když oba jsou svým způsobem vděční za předchozí vztahy, ano, i za špatné vztahy, které zažili, například proto, že je naučily, co už nikdy nechtít. Ale hlavně když se oba naučili rozlišovat lidi. To je nejdůležitější.

Jen mi povězte, Naďo: Když jste narazila na lháře, proč jste se z toho pak dlouho dostávala? Já to vím. Protože jste začala pochybovat o vztazích, lidech. Říkala jste si: Co když jsou takoví všichni? Co když se nikomu nevyplatí věřit? Potřebovala jste čas, než Vám došlo, že to byla jedna zkušenost s jedním konkrétním člověkem a že každý člověk je jiný; že jiný člověk může znamenat jinou, dokonce opačnou zkušenost. A to se, Naďo, stalo teď.

Vy máte po svém boku konečně muže, který není lhář, protože Vám hned na začátku upřímně řekl: Ještě nechci závazný vztah. Nevodí Vás za nos. Je fér. Proto byste pro něj, i po špatné předchozí zkušenosti, udělala všechno. Problém však je v tom, že Vy z toho vyvodíte úplně stejný závěr jako v předchozím vztahu. Ať je Vaším partnerem lhář, nebo upřímný chlap, říkáte: Mám strach, že pro mě neexistuje správná druhá polovička. Ale já si myslím, že vedle té správné už jste. Jen se musíte stát správnou druhou polovičkou i Vy pro ni.

A to chce čas. Čas je trpělivost. Trpělivost je láska. Láska je porozumění. A já se ptám: Kdo jiný, Naďo, by měl Vašemu partnerovi porozumět lépe než Vy? Kdo jiný než Vy ví, co znamená “Ještě není správný čas”, “Ještě se z toho dostávám”, “Vím, že to může trvat i dlouho. Zažila jsem to.” Kdo jiný tohle ví, než Vy? A tak se na to podívejme z jeho pohledu: On zjevně potkal správného člověka – toho, který má potenciál mu nejlépe porozumět a neodsuzovat ho, protože sám zažil totéž. Jak ukazuji v knize o naší vztahové karmě Cítit rozumem, myslet srdcem, život není hloupý, když nás spojuje s konkrétními protějšky. Vždy dostaneme to, co chceme, nebo co potřebujeme, abychom se naučili. On zjevně potřebuje Vás a Vy potřebujete jeho. Oba tedy potřebujete jeden druhého, a přitom to nevidíte. Přesněji: JEŠTĚ to nevidíte. Ještě není ten správný čas.

Problém Uzavírání minulosti

Kdo četl mou knihu JáMy spřízněných duší, ví, že aby kdokoli z nás pochopil, že potkal toho správného, musí s ním projít něčím takzvaně karmicky těžkým. Uzavírání minulosti takové je. Je těžké, ale ne proto, aby nás oslabilo, nýbrž aby nás jako vztah prověřilo a ukázalo, kdo nás v těžké chvíli neopouští. Právě to je spřízněná duše. Člověk, po jehož boku dokážete uzavřít minulost, představuje Vaši budoucnost. Právě v knize JáMy spřízněných duší varuji, jak snadno člověk pohrdne spřízněnou duší jen proto, že ji potká v náročnou dobu. Třeba v tu, kdy se on nebo ten druhý dostává z minulosti.

A proto Vás, moji čtenáři a posluchači, prosím: Nedejte si zničit život pro jeden špatný vztah. I když nevyšel, hned další bude jiný, protože další člověk bude jiný. Dokud to nepochopíme, tedy dokud nezačneme rozlišovat, budeme všechny lidi na této planetě házet do jednoho pytle a prohlašovat, že spřízněná duše neexistuje. Svým způsobem, pro lidi, kteří házejí druhé do jednoho pytle, spřízněná duše nemůže existovat. Ne proto, že by objektivně nebyla – ona někde je, ale daný člověk s neuzavřenou minulostí ji nenajde, neuvidí, nepozná, neboť si říká: Ty a spřízněná duše? Vždyť jsi stejný člověk jako ti předchozí.

Jinak řečeno: Aby člověk konečně “potkal” spřízněnou duši, musí sám být nejprve spřízněnou duší. Musí mít v sobě racionálně i emocionálně uzavřenou minulost a být připraven na to, že správná druhá polovička tu může být už za chvíli, zítra, nebo že tu možná už dávno je, ano, dávno vedle Vás, jen ji nevidíte, protože máte pořád v očích minulost. Jen se, prosím, vžijte do Života. Snažíte se někomu “poslat” spřízněnou duši. Jak byste to ale mohl dokázat, když ten, komu ji “posíláte”, je přesvědčen, že všichni lidé jsou stejní; stejní lháři, stejní podrazáci jako ti, které potkal dosud? Jak by se mohl přesvědčit o opaku, když už nikomu nedá šanci, když o každém má jasno dříve, než vztah s ním zkusí – a to všechno jenom kvůli své minulosti?

Proč si minulostí necháváte zničit budoucnost? Proč jeden jediný špatný vztah s jedním jediným (špatným) člověkem zabije všechny možné vztahy s jinými (dobrými) lidmi? Přemýšlejte o tom, co Vás ke vztahové nedůvěře vede. Nebo potřebujete pomoci?

  1. Knihy L.E.Ž., JáMy spřízněných duší a Cítit rozumem, myslet srdcem najdete na jediné stránce zde. Využijte i výhodných balíčků. Zbavte se problémů, které si přenášíte z předchozích vztahů a mají podobu nedůvěry, strachu, úzkosti, sebezpochybňování, bezdůvodné žárlivosti a vůbec nedostatečného sebevědomí.
  2. Pokud se potýkáte konkrétně s následky dlouhodobé manipulace, využijte Jak čelit manipulaci. Další tištěné kurzy pro zvládnutí konkrétních psychologických problémů najdete zde.
Top
Shopping Cart