Jak po zranění poznat, komu lze věřit

Bojím se vztahu. Případně Bojím se už jakýchkoli vztahů.

Nevím, komu důvěřovat. Oslabuje mě strach, že to zase nevyjde.

Pronásledují mě pochybnosti. Drtí mě žárlivost. V každém vidím potenciálního lháře/zrádce/toho, kdo mi ublíží.

Jedno z nejčastějších trápení, které mi svěřujete v klubovém prostředí. A současně důvod, proč jsem napsal knihu L.E.Ž. – nejen o zraněních, které nám způsobili druzí, ale i o těch, jež si od té doby zbytečně způsobujeme sami. Třeba to, že už nevěříme nikomu.

Jak to, že stačí jedno jediné velké zklamání na zničení důvěry vůči všem?

Znovu věřit. Ale komu?

Když mi lidé v klubovém prostředí (chcete-li také být jeho součástí, registrujte se zde) sdělují svá vztahová zklamání, a vysvětlují tím strach z dalších svazků, není to tak, že by byli bez potřeby lásky. Naopak, akutně potřebují lásku, jež jim schází. Potřebují někoho obejmout, ale současně se toho bojí. Bojí se otevřít a věřit, protože poznali, že člověk, kterému se otevřete a věříte, dokáže ublížit, dokáže lásky zneužít.

klubovém prostředí se na mě obracejí i nešťastní rodiče takových zraněných dětí, ba noví potenciální partneři, kteří by tolik rádi objali, ale ti druzí je odhánějí, nechtějí vážný vztah, a přitom ho – ano – potřebují.

Tento psychologický paradox vysvětlím. Ukážu i to, jak ho řešit. Přesněji: jak ho já řeším s lidmi, kteří se tohoto strachu už chtějí zbavit. Vědí, že se netýká jen toho aktuálního vztahu, kterého se bojí. Že dokud tento strach nepokoří, bát se budou i dalšího, jakéhokoli vztahu. A to i bez ohledu na protějšek, který potkají. Protože strach je v nich. A nosí si ho s sebou ze vztahu do vztahu…

Každý týden pro členy klubového prostředí píšu články na jejich přání. Jako dnes. Věřím, že tuto zásadní část knihy L.E.Ž., vzatou ještě polopatičtěji a detailněji, aby ji pochopilo i dítě, oceníte a využijete při práci se sebou nebo s lidmi, na jejichž uvolnění Vám záleží, ale oni jsou stále v křečovitém zajetí své bolestné minulosti.

Proč se zranění lidé brání vztahům? Za jakých okolností se jim přestanou bránit? A jak poznají, kdo stojí za opětovné otevření a důvěřování? Právě tyto tři části si nyní objasněme bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart