Pociťujete s příchodem podzimu větší únavu? Zažíváte více stresu, úzkosti, náběhů na vyhoření? Zvyšujete frekvenci káv, ale problém to dlouhodobě neřeší?

Jak by mohlo, když řešíte následek, a ne příčinu?

Jak píšu v Cestou vnitřní síly, občas zapomínáme, odkud jsme vzešli. Tváříme se jako roboty, ale pořád jsme lidé se svými limity. A také biorytmy. Že Vám to slovo už mnoho neříká?

Člověk a příroda měli dříve mnoho společného. Jednoho dne se však člověk začal přírodě vzdalovat. A ten dnešní je od přírody, zejména v závěru kalendářního roku, nadobro odpojený. Namítáte, jak to mohu tvrdit? Inu, moderní člověk přestal respektovat roční období, přírodní cykly neboli biorytmy. Přestal být v souladu se živočichy i květenou. Jen se lépe rozhlédněte: Zatímco příroda v očekávání podzimu zpomaluje a chystá se k zimnímu odpočinku až spánku, moderní člověk nasazuje k hlavní náporové sezoně, k vrcholným stresům roku, zakončeným paradoxně nejstresovějším obdobím – vánočním svátkům. Tam, kde příroda zvolňuje a spoří síly, člověk se nepřipravuje odpočívat, nebrzdí, naopak začíná šlapat na plyn. Také proto jsou podzim a zima vyhlášené nárůstem počtu depresí a syndromů vyhoření.

A mně to vadí. Prosím, věnujte pozornost následujícím řádkům:

5 signálů

Stačí být pozornější k dennímu světlu. Ubývá ho. Dny se zkracují. Jako by i z nebe člověk dostával znamení, že má zkracovat práci. Ne, člověk právě přepíná na vyšší výkon. Z toho plynou vnitřní tlaky a úzkosti. Lidé jsou a budou podrážděnější, přecitlivělejší. Problémy začnou, jako každý rok, vnímat jako neřešitelné či nad své síly. Vztahy budou nalomenější a samota začne být tíživější. I proto jsem vytvářel FC Kurz Cestou vnitřní síly, který navazuje na předchozí Jak nevyhořet.

Ano, budeme cítit více stresu. Ten bude ovlivňovat naše emoce. Ty jsou jako divoký kůň. Buď ovládáte jeho, nebo on Vás. A když emoce ovládnou člověka, pak nejen psychiku, ale i tělo a výsledkem mohou být psychosomatické potíže (psyché = duše, soma = tělo). Začnou v hlavě, ale propíšou se do celého organismu. Rozebírám to už v Jak nevyhořet.

A nyní důležitá otázka: Pozorujete následujících pět signálů u někoho blízkého nebo u sebe?

 1. Rychle vybouchnete, a to i při malém podnětu
 2. Bolí Vás často záda
 3. Chytají Vás křeče do svalů
 4. Těžko usínáte a snadno se uprostřed noci probouzíte
 5. Pálí Vás žáha i po lehkém jídle

Uvědomujete si, že jste ve stresu? Jste tak už dlouho? A teď nejdůležitější otázka: Vnímáte signály svého těla a rozumíte jim? Jinak řečeno: Víte, co Vám vzkazují?

Stres potřebný a nechtěný

Stres není výdobytkem moderní doby. K člověku patří odjakživa. Pračlověk díky stresovým reakcím přežil. Stres, vyvolaný ohrožením, je spojen s okamžitým uvolňováním kortizolu, který v organismu vytváří všeobecné podmínky pro útok, nebo útěk. Je však stavěn pro KRÁTKODOBÉ působení, protože živočich v případě akutního ohrožení buď rychle prchne, nebo je rychle zneškodněn. Tělo není stavěné na DLOUHODOBÝ stres, v přírodě nemá opodstatnění. Kotel má hřát. Když se bezmezně přetápí, vyhoří.

Proto také psychologie rozlišuje dva stresy: Eustres je ten dobrý (řecké eu = zdravý, normální), pomáhá nabudit k výkonu. Je spjat s endorfinem (hormon štěstí) a oxytocinem (hormon lásky), které v krátké době „uhasí“ kortizol – s uspokojením, hrdostí a obnoveným pocitem bezpečím. Distres je ten špatný (řecké dis = porušený, podrážděný), zatěžuje organismus, a právě jeho vinou se řetězí migrény, záněty, žaludeční vředy. A to proto, že tento stres je chronický, trvalý, neuvolnitelný.

Uvedenými pěti signály tělo říká, že děláme chybu, že procházíme distresem a že potřebujeme změnu. Jinak bude zle. Přímým důsledkem dlouhotrvajícího stresu, který nevede k zdařilé akci, je burn out syndrom neboli syndrom vyhoření. Nadměrně trvající kortizol vyčerpává člověku zájem, energii, chuť. Problém je, že rozmělnit tento syndrom může jen změna, ale do ní se nám v syndromu ohrožení nechce. Vyhořelí lidé zoufale potřebují změnu režimu práce, odpočinek, osobně-rozvojový program, novou výzvu, nový tým, nové prostředí i nový vztah, inu novou energii. A také zajímavou, náročnou, ale zvládnutelnou práci. K tomu social support – síť pozitivních známostí (odpočinkový kontakt, psychická podpora), vědomí vlastní hodnoty a dostatek ocenění, důvěru okolí a dobrou zpětnou vazbu. FC Kurz Cestou vnitřní síly jsem vytvořil i proto, aby čtenář mohl trénovat a posilovat stresovou stabilitu. Nejsme-li totiž vyvážení uvnitř, tělo nedostatečně reaguje na infekce a jejich původce – bakterie a viry –, stejně jako na oslabující niterné pocity jako strach, zlost či radost.

5 řešení nebo prevencí

Jak píšu v FC Kurzu Cestou vnitřní síly, stresová stabilita přímo souvisí s tím, jak jsme mentálně nastavení – jak vnímáme svůj život. Je naše sklenice poloprázdná, či poloplná? Tudíž míru svého momentálního stresu máme do značné míry ve svých rukou, či spíše mozkových závitech.

Průšvih je, pokud už sjedeme do počínajícího vyhoření. To obvykle poznáme silnou přecitlivělostí a silnou otupělostí. Nicméně stres je vysoce subjektivní faktor. Co je pro jednoho přílišná a nežádoucí zátěž, to může druhý nazývat zábavou. Mění se to i podle emocí – někdy nám jsou problémy, těžkosti a stěžovatelé výzvou, jindy nás sklátí.

Co tedy pomáhá jako prevence? Případně jak si pomáhat od vnitřního přetlaku?

1. Teplo

Teplo je dar a energie. Proto při problémech s usínáním zkoušejte prohřát žaludek, křížové kosti a nohy.

2. Doplňky stravy

Strava má značný vliv na úlevu různým přepětím. Typické fyzické projevy stresu – křeče a tiky svalstva – zmírní či úplně odstraní kombinace vápníku, hořčíku a vitaminu B. A jestli Vás při dlouhodobém stresu pálí žáha a nechcete používat léky, rozkousejte a spolkněte tři lžíce máku nebo se napijte smetany.

3. Pasivní ventilace

Víte, kde se bere Váš stres? Je to práce, nadřízený, kolega, porady? Je to zákazník, rodič, dítě, partner? Je to soused, cizí člověk, který se do Vás rád trefuje? Umění asertivity a sofrologie obsáhle rozebírám v Kurzu sebezvládání. Mysl ale není nutné jen vědomě řídit. Je možné jí i pomoci psychologickými triky. Jeden příklad za všechny: Při nepříjemném rozhovoru si mlčky pište poznámky. Uvidíte, že nevybouchnete tak snadno, a do samotných poznámek se odventilujete – pište si tam třeba i to, kam má zmíněná osoba „jít“, aniž se to dozví.

4. Fyzické uvolnění

Každý psychický stres má v těle svá skladiště. Chodíte-li na masáž, právě tam se schopný terapeut zaměřuje. Ale můžete si tak pomoci i s blízkým člověkem doma nebo v práci.

Typicky bolavým zádům i žaludku pomůžeme s uvolněním díky hořčíku (pro výživu svalů) nebo jednoduchým cvikům. Stručné příklady (více v Kurzu sebezvládání): Bolí-li oblast krční páteře, tlačte ramena od uší dolů. Bolí-li oblast hrudní páteře, posilujte břišní svalstvo. Bolí-li oblast bederní páteře, prohřívejte křížovou kost.

5. Kompenzační cviky

Nechci po Vás celé meditační ráno, vím, že na to „nebudete mít čas“. Ale u tohoto argumentu se hned zastavím. Prosím, neříkejte dopředu, že na následující (kvůli práci) nemáte čas. Toto pidicvičení zvládnete i v kanceláři a třeba během krátké protahovací pauzy:

 1. Stoupněte si čelem za židli, těsně za zádovou opěrku.
 2. Stoj spatný, to znamená, že k sobě přitisknete chodidla, kotníky, kolena, stehna. Prsty nohou rozprostřete doširoka jako vějíř.
 3. Předkloňte se přes zádovou opěrku židle. Snažte se dosáhnout prsty rukou co nejblíže k podlaze. Vytahujete se z pasu, hlava volně visí. V maximu setrvejte. Dýchejte uvolněně a hluboce.
 4. Po chvíli se pokuste ještě trochu více přiblížit prsty rukou k podlaze.
 5. Poté se pomalu vzpřimujte, pohyb jde opět z pasu. Zvedáte se kulatě, obratel po obratli.
 6. Když jste zcela vzpřímeni, s nádechem vzpažte a opět z pasu co nejvíce vytahujte ruce vzhůru. Pohled míří za prsty rukou.
 7. S výdechem spustíte ruce do pozice modlitby. Celé cvičení opakujte, nejlépe šestkrát.

Myslete na to, prosím, je to VAŠE zdraví! (Pokud si to pořád neuvědomujete, přečtěte si 3 hodnoty, kterých se začni držet, dokud není pozdě.)

Potřebujete pomoci?

 1. Víte, že máte problém s prchlivostí, nebo naopak přílišným potlačováním špatných emocí v sobě? Využijte Kurz sebezvládání.
 2. Vidíte na někom známky chronického přepracování a počínajících úzkostí nebo depresí? Pomozte mu, prosím, FC Kurzem Jak nevyhořet.
 3. Máte dole sebevědomí a sebedůvěru? Oslabuje Vás konkrétní člověk a Vy neumíte reagovat? Nevíte, kde se ve Vás už historicky bere ta slabost? Projděte si FC Kurz Cestou vnitřní síly.
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart