Co z toho má, že mě sráží

Od vydání článku 10 znamení slabocha se opakuje jeden Váš dotaz: PROČ?

Dokážete vyhodnotit, že Vás někdo ponižuje, že Vám ubližuje jedovatými slovy nebo činy, že Vás pomlouvá, zesměšňuje.

Ale nedokážete pochopit, proč to vlastně dělá, co z toho má.

I proto existuje Řešidlo. Má podobu psaného i mluveného slova. Ale také tištěných knih. V nich shrnuji mé odpovědi na nejčastěji pokládané otázky za celých jedenáct let mé praxe. Obě Řešidla lze ve zvýhodněném balíčku koupit zde. A to i jako dárek blízkému člověku, který se dlouhodobě potýká s nějakým problémem a nezná cestu řešení. Pamatujte: “To, že nevidíte řešení svého problému, ještě neznamená, že žádné řešení neexistuje.” Jak je ostatně psáno na obou tištěných Řešidlech.

Mít snadný terč

Kdo četl můj poslední bestseller o zvládání toxických vztahů L.E.Ž., ten odpověď na uvedenou otázku i mnohé další podrobně zná. A taky ví, jak se při střetu se slabochem zachovat.

Ale mnozí noví čtenáři a posluchači moje knihy vůbec neznají, možná neznají ani mě. Všechno, co jim pro začátek stačí vědět, je jedno datum: 30. srpna. Právě v ten den jsem se narodil a do první třídy jsem šel bez odkladu. To znamená, že v první den ve škole mi bylo šest let a dva dny a byl jsem suverénně nejmladší i nejmenší. A překvapilo mě, kolik jiných dětí se do mě hned začalo trefovat – pro můj věk nebo tělesnou výšku, ačkoli ani jedno jsem nemohl ovlivnit. A to vytvářelo moje utrpení.

Proč o tom vyprávím? Protože potřebuji, abyste pochopili, že utrpení vzniká, když by člověk tak rád ovlivnil něco, co ale vůbec ovlivnit nemůže. Právě z toho vychází nejčastější taktika lidí, kteří Vám chtějí nejvíce ublížit: Připomínají Vám něco, co v žádném případě nemůžete změnit. Třeba to, co se přihodilo v minulosti: Vy to nemůžete vrátit. Co se stalo, nejde odestát. A tak Vás za to trestají. Vědí totiž, že s tím nic neuděláte. Tudíž: že se tím musíte už jenom trápit.

Kompenzovat si vlastní mindrák

Není to však jen mentální zvráceností člověka, který má radost z Vašich slz (viz velmi detailně v mém tištěném kurzu Jak čelit manipulaci).

A už vůbec to nemusí být vnitřním nepřátelstvím. Tím zdánlivým nepřítelem a ničitelem totiž může být i blízká osoba, příbuzný nebo dokonce vlastní partner! Nevěříte?

Nedávno jsem měl na konzultaci ženu, která byla zcela bez sebevědomí. Sebevědomí (jak víte z mého živého vysílání Jak se přestat ponižovat) znamená, že si uvědomujete sebe, celé své Já, to znamená své přednosti i své nedostatky. Nedostatečné sebevědomí znamená, že si uvědomujete jenom něco, třeba jenom své nedostatky – ty Vám někdo stále připomíná, ale své přednosti si mimoděk neuvědomujete, jako byste vůbec žádné neměli. Otázka je jednoduchá: Jak je to možné, když každý nějaké přednosti má? Někdy to bývá proto, že nic než výtky dlouhodobě neslyšíte, a tak si navyknete myslet, že nic než to špatné na Vás ani není… (viz 10 znamení slabocha).

Uvedená žena poslední dobou poslouchala od vlastního partnera pouze toxická slova – to, že “stárne”, “tloustne”, “pozbyla přitažlivost”. Dokonce se vyžíval v ukazování, kde všude má výrazné vrásky, celulitidu, špeky. A ji to před zrcadlem trápilo. Co můžete dělat s tím, že stárnete? Co můžete dělat s tím, že se Vám věkem povoluje kůže? Samozřejmě, napadlo ji více cvičit nebo zajít na estetickou operaci. A tak to uskutečnila. Po jednom ze zákroků přišla domů ve víře, že je omlazená, s pevnější kůží. Jak myslíte, že na to zareagoval její manžel?

“Co si o sobě myslíš? Jsi směšná. Jako vytahaný králík. Jsi ještě odpornější než předtím!”

“Jak je možné, že sis vzala tuhle krátkou sukni? Copak nevidíš, že se Ti venku všichni smějí, jak jsi při svém stáří a křivých nohou nesoudná?”

To všechno mi ta žena tlumočila. A já nemohl věřit, že se slova jejího manžela týkají té ženy, která přede mnou sedí v kanceláři. Připadala mi okouzlující, nádherná. A to jsem jí také řekl. Přičemž jsem si pozval jejího manžela, abychom své názory vzájemně konfrontovali. Výsledek byl z psychologického hlediska jasný. Zjistil jsem, že on je zcela bez sebevědomí.

Skutečnost byla přesně opačná, než jak se ji snažil své ženě nastínit. On si NAOPAK naprosto plně uvědomoval, jak je jeho žena překrásná, jak s přibývajícím věkem nechřadne, ale zraje, jak má dechberoucí postavu a jak se za ní muži otáčejí – jenže ne aby si s posměchem odplivli “Ta je nesoudná”, ale aby ji s poklonou ocenili a dokonce vydechli: “Ta by stála za hřích.”

Právě tuto větu jednou tento muž i slyšel. V té chvíli si uvědomil, že o svou mimořádnou ženu může snadno přijít. Že by mohl zůstat opuštěný, osamělý, vysmívaný, že ani ženu, tak jako nyní práci, si neudrží. A toho se bál. Posměchu druhých.

A tak svou vlastní ženu začal srážet. Donwgradovat její sebevědomí. Systematicky a pod každou záminkou, která se mu nabídla. Všechno proto, aby se o sebe přestala starat. Aby sama rezignovala na svůj půvab, péči o sebe, vnitřní radost. Aby uvěřila tomu, že se jí lidé za zády smějí. Aby se bála vůbec vyjít ven. Aby tomuto muži byla vděčná za to, že s ní je.

Problém neřešené malosti

Tím Vám odpovídám na to, co z toho druzí mají.

Oni si kompenzují svoji malost. Vidí, že je v něčem převyšujete. Proto se Vám snaží vsugerovat, že tomu tak není. Že ve skutečnosti oni jsou větší než Vy.

O tom Vás opravdu mohou přesvědčit. Vy tak klesnete na sebevědomí. Problém této malosti je však v tom, že i když se těmto malým lidem podaří srazit Vás, jejich příběh je pořád jenom iluze a oni to samozřejmě vědí, cítí. Možná Vás poníží, ale sami nevyrostou, nebudou větší. A tak kolem sebe budou neustále vidět další lidi, kteří je převyšují, a nezbude jim nic jiného, než se i do nich stejným způsobem strefovat – oslabovat je, pomlouvat, srážet, jen aby si sami znovu nepřipadali tak malí.

Jenže realita je taková, že oni malí jsou. Vědí to. A vědí i TO, co by měli dělat, aby už malí nebyli.

Jen na nich ovšem záleží, jestli TO udělají. Tak jako to udělal tento muž, jehož mindrák jsem Vám popsal.

Vysvětlil jsem mu z očí do očí: Jestliže máte nízké sebevědomí, zatímco Vaše žena vysoké, máte jen dvě možnosti. Buď její sebevědomí srazit na svou nízkou úroveň, a pak budete mít oba nízké sebevědomí. Nebo můžete začít pracovat na zvyšování svého sebevědomí, a jednou budete mít oba vysoké sebevědomí. Jinak řečeno: Buď budete žít vedle sebe nešťastně jako soupeři, nebo šťastně jako dva partneři.

Tento muž – a bylo to správné rozhodnutí – si nakonec vybral to druhé: práci na sobě. Řešení jeho problému jsem věnoval celý kurz Cestou vnitřní síly.

Dnes je tento muž v naprosté pohodě. Je hrdý na to, že má krásnou partnerku. Podporuje ji v tom, aby chodila sexy. A ona si užívá chodit sexy, protože vidí po svém boku pyšného muže. Když jsem muže požádal, aby definoval pocit, jaký ze své proměny má, řekl: Je mi tak dobře, že jsem až namyšlený. Nejraději bych vykřikl do ulice: Koukněte, jakou JÁ mám ženu.

Nesmutní jako dřív. Nevyrábí si negativní myšlenky, které by vedly k negativním činům a negativním výsledkům. Naopak se směje. Je šťastný. Protože je SILNÝ. Silnou ženu unese jenom silný muž. Slaboch silnou ženu neunese. Slaboch “musí” silnou ženu srážet. Ne proto, jaká je ona, ale proto, jaký není on; ne proto, čeho je schopná ona, ale proto, čeho je neschopný on.

Potřebujete pomoci?

  1. Kurz Jak čelit manipulaci je k zakoupení pouze do vyprodání zde.
  2. Knihu L.E.Ž. najdete zde.
  3. Máte i jiné otázky, na které chcete znát odpověď? Ty nejčastější najdete v souborných knihách Řešidlo 1 a Řešidlo 2.
Top
Shopping Cart