Vstupte do mentální posilovny a získejte silnější osobnost

Proč chodí lidé do posilovny?

Možná si říkáte, co je to za hloupou otázku. Odpověď jistě znáte. Lidé propotí hodiny v posilovnách, aby měli hezké tělo, velké svaly nebo se jen dobře cítili. Investují čas do sebe, aby dosáhli snů a cílů spojených s fyzickým tělem a jeho výkonem. Uvědomují si, že čím více tun v posilovnách nazvedají, tím silnější bude jejich fyzické tělo. Ale co naše mysl a naše duše? Jak zesílit to, co se nachází v nitru každého z nás? Co naše mentální posilovna?

Pokud patříte mezi aktivní předplatitele našich tištěných kurzů, jistě už chápete, že silnou osobností se nikdo nerodí. Stejně jako se nikdo nerodí s pekáčem buchet na břiše a vyrýsovaným tělem. Ano, jistě jsou určité genetické a fyziologické předpoklady, ale ani ty nejsou všespásné. Svaly samy nevyrostou, člověk musí nejprve něco udělat. A stejné je to s naší vnitřní silou. Abychom se stali silnou identitou, kterou jen tak něco nerozhází, potřebujeme začít chodit do mentální posilovny. Říkáte si, co je to za hloupost? Hned vám to vysvětlím. 

Mentální posilovna

Nejprve mi ale dovolte položit další, možná trochu hloupou otázku. Myslíte si, že by lidé chodili do posilovny před sto lety? Jak by na vás asi koukali investoři, pokud byste za nimi přišli na přelomu 19. a 20. století s podnikatelským nápadem vybudovat síť posiloven? Pravděpodobně by na vás koukali jako na blázny, protože by nechápali důvod, proč by tam lidé chodili. Lidé tehdy neměli potřebu chodit posilovat, protože je k tomu vedl styl života. Tato potřeba vznikla až s příchodem blahobytu dnešní doby. A když se společně zamyslíme nad současným životem většiny lidí majících štěstí žít v moderní vyspělé společnosti, zjistíme, že je na nás vyvíjen stále větší a větší mentální tlak. 

Stres lidé zažívali vždy a jistě to byl mnohdy mnohem větší stres, se kterým si musel člověk umět poradit. Je tu však jeden velký rozdíl. Stres našich předků trval jen krátkou chvíli, zatímco stres, který prožíváme dnes, bývá nepřetržitý, a tím se stává mnohem nebezpečnější. I proto si už dnešní doba vyžaduje mentální posilovnu. Člověk v moderní společnosti už zkrátka a dobře potřebuje nějakým způsobem pečovat o svou vnitřní kvalitu. Dnešní doba je totiž plná příležitostí a každá z nich s sebou přinese nějakou tu překážku, kterou budeme muset překonat, pokud se budeme chtít někam posunout. A čím více takových překážek člověk překoná, tím silnější osobností se stává. Do mentální posilovny tak můžeme chodit každý den, jen se nesmíme zaleknout překážek a problémů a potřebujeme pečovat o svůj vnitřní svět. A přesně k tomu slouží pracovní listy, které najdete za každým článkem v tištěném FC Workshopu.

Co vše člověk unese?

Zkuste si nyní sami sebe představit, jak poprvé přijdete do posilovny a uvidíte mladého Arnolda Schwarzeneggera. Posadíte se na jeho lavici a budete chtít zvednout stejné závaží. Podaří se vám to? Pravděpodobně nikoliv a ještě pravděpodobněji si přivodíte zranění, kvůli kterému už do posilovny nikdy nepůjdete. Prostě a jednoduše si toho na svá bedra naložíte víc, než jste schopni zvládnout. Může se pak člověk divit, že se cítí ještě hůř? Budete mít příště chuť zkoušet zvedat nějaké činky, když máte ve své paměti tak špatnou zkušenost? Odpověď jistě znáte, a tak už jistě také chápete, že silnou osobností se člověk nestane lusknutím prstu. Potřebuje dělat drobné kroky a s každým dalším krokem zkoušet zvládnout zase o kousek víc. K podobnému mentálnímu tréninku vedeme čtenáře tištěného Kurzu vnitřního zesílení.

Když o tom takhle mluvím, tak tomu jistě rozumíte a říkáte si, že jsem vám neřekl nic nového. Někdy si ale cestu k silné identitě děláme sami náročnější a složitější. Nerozumíme svému vnitřnímu světu a nevíme, jak s ním pracovat. Máme až příliš velké ambice a nakládáme si na bedra víc, než jsme schopni unést. Nechceme chodit do posilovny a chceme rovnou lámat osobní rekordy. Můžeme se potom divit, že se cítíme čím dál vyčerpanější? Proč je důležité znát nejen směr cesty, kterým se člověk rozhodne v životě vykročit, ale také kam až chce dojít, vysvětlovala také Eva Klabalová v předchozí epizodě podcastu Myšlením na vrchol. Pokud jste rozhovor neslyšeli, zkuste se k němu, prosím, vrátit. Jistě v něm uslyšíte spoustu inspirace.

Jak se člověk stává postupně silnějším, ukazuje také příběh pravidelného posluchače Martina, který reagoval na podcast s názvem Nejjednodušší metoda, jak se bez výčitek naučit říkat NE. Martinova zkušenost potvrzuje prakticky vše, co si podrobně vysvětlujeme v tomto tištěném kurzu. Dovolte mi proto, prosím, citovat Martinovu zprávu:

„Předem chci poděkovat za skvělý podcast, jehož jsem pravidelným posluchačem. A i když jej neposlouchám každý den, o to více však s radostí doženu ty zmeškané epizody.

Reaguji na Vaši výzvu k zaslání e-mailu z epizody #758, ve které jste mluvil o tom, jak bez výčitek říkat NE. Rád bych se tedy s Vámi podělil o svou zkušenost.

Přišel jsem na to, že aby se člověk naučil opravdu říkat NE, musí tomu předcházet nějaká negativní zkušenost. Já totiž, jako mladý, dvacetiletý a ambiciózní jsem se vlastní vinou a hloupostí dostal do těžkých dluhů, a i když jsem byl bez peněz, nějakým způsobem jsem k sobě navíc pravidelně přitahoval lidi, kteří mě nevědomky připravovali i o ty peníze, které jsem sám neměl. Většinou šlo spíše o půjčení několika stovek až tisíc korun a samozřejmě peníze jsem většinou zpátky málokdy dostal, spíše nikdy. Dokonce jsem si i párkrát půjčil na to, abych někomu půjčil. Chvíli trvalo, než mi došlo, že vlastně těm lidem půjčuji i přes to, že mi to bylo až na kost nepříjemné, ale bylo mi tak moc trapné odmítnout, až jsem se postupně nechal připravit o několik desítek tisíc korun, a tím se dostával do ještě větších problémů. 

Samozřejmě si asi myslíte, co jsem byl za blázna, ale s odstupem času to byla cenná zkušenost, protože dnes říkám NE absolutně bez sebemenších výčitek. A je zajímavé, že od té doby těch lidí, kteří se ptají, zda bych jim půjčil, razantně ubylo a exekuce jsou také pryč.

Další zkušenost máme oba velmi podobnou. V předminulém podcastu jste hovořil o tom, že jste před 10 lety přestal ze dne na den s kouřením a přišel jste na to, že káva bez cigarety chutná daleko lépe. I já jsem seknul s cigaretami před 10 lety, dokonce hned 1. ledna a vydržel. Ještě celý rok předtím jsem kouřil minimálně krabičku denně a zoufale jsem si myslel, že jsem tak závislý, že se závislosti na nikotinu nikdy nezbavím. Naopak jsem si ten proces odvykání extrémně užíval, protože jsem si v prosinci přečetl knihu od Allena Carra Snadná cesta, jak přestat kouřit. A ta kniha mi vážně pomohla (další důkaz, že všechno je jen v naší hlavě). Takže jsem řekl NE i cigaretám.

Nicméně se objevila další věc, které jsem se musel naučit říkat NE! Tou věcí byl alkohol. Ten mě doprovází od 15 let, ale troufnu si říci, že jsem v pravý čas slezl hrobníkovi z lopaty, protože jsem rok pobýval v zahraničí a vcelku osamoceně jsem si večery krátil pitím. Nejprve jen piva, pak mi častokrát nestačilo 10 piv a k tomu láhev whisky. Dokonce jsem jednou na jeden zátah vypil 20 piv a 2 láhve Jacka Danielse. Na peníze jsem kašlal, alkohol mě přemáhal skoro každý den, a když jsem začal cítit, jak se kus mého já, jak fyzického, tak mentálního, ztrácí v nenávratnu, došlo mi, že i zde je na čase říci NE! I dnes se sem tam napiju, ale ty pekelné noci, kdy se mnou alkohol skoro denně zametal, jsou už pryč.

Chci tím vším říct, že je asi úplně jedno, zda řeknete NE alkoholu, cigaretám, nebo lidem, kteří vám tvrdí, že něco nejde nebo že na něco nemáte, NE zaměstnání, které vás nenaplňuje, nebo řeknete NE někomu, kdo si z vás dělá loutku. V první řadě je to o vlastním nastavení mysli a řekl bych, že naučit se říkat NE je v podstatě také o tréninku, jako spousta dalších věcí. A trénink někdy dost bolí. Ale teď už mi říct NE nedělá takový problém jako kdysi.

Momentálně se chystám na první větší krok, který mě, jak téměř celý život doufám, konečně navede na cestu k mému dlouhodobému cíli – finanční nezávislosti. A Vaše podcasty jsou na té cestě jako pomocné kousíčky skládačky, která do sebe jednou zapadne. 

Bude to cesta tvrdá, růžové brýle jsem sundal a dále se budu učit říkat NE okolnostem, které mě budou brzdit, udělám při tom spousty chyb a možná se mi to nikdy nepovede, ale když jsem v 5:30 ráno v posilovně poslouchal Vaše podcasty, uvědomil jsem si, že už možná konečně jdu správným směrem, a to také díky Vám, Lukáši. Ještě jednou děkuji, přeji mnoho úspěchů a těším se na další epizody. Váš posluchač Martin.” 

Vidíte, co vše vedlo k mentálnímu zesílení posluchače Martina? Co musel Martin udělat, aby se stal silnější osobností? Co si odnášíte z jeho zkušeností? Budu rád, když mi také napíšete své zkušenosti a myšlenky do e-mailu [email protected], podobně jako posluchač Martin, a pokud vás zajímají další zkušeností lidí, kteří jsou třeba jen pár kroků před vámi na cestě za lepším životem, najdete je v tištěném FC Workshopu. Nejvýhodněji jej získáte v rámci předplatného zde

Jak vám pomůžeme k silnější osobnosti

  1. Máte potíže se sebedůvěrou? Trápíte se minulostí? V Kurzu vnitřního zesílení ukazujeme cestu ke zdravé sebelásce. Nejprve Petr Casanova v FC kurzu ukazuje téma v teoretické rovině a následně budete vše v FC Workshopu aplikovat do praxe. Výhodný set dvou FC publikací získáte jen zde.
  2. Dokázali jste se již vyrovnat s minulostí, ale přesto se snadno stanete obětí nezdravé manipulace? V FC Workshopu Jak čelit manipulaci v PRAXI ukazujeme cestu k silnější, zdravější osobnosti a techniky, díky kterým si poradíte s každou manipulací. Svůj výtisk získáte jen zde.
Top
Shopping Cart