Znáte pohádku o třech malých prasátkách? 

Jistě že ano, kdo by neznal příběh třech malých čuníků, které maminka vyšle do světa, aby si každý vystavěl svůj domeček. Prasátka si domečky postaví kousek vedle sebe. První dvě prasátka jsou líná, a tak si jeden bráška postaví domek ze slámy a druhý ze dřeva. Až třetí, poctivý a pilný bráška postaví domek z cihel. Jak příběh pokračuje, už jistě dobře víte…

Pohádkou o třech malých prasátkách vítám čtenáře FC Workshopu Jak čelit manipulaci V PRAXI. Nové vydání, které právě dnes posíláme mezi předplatitele, již tradičně navazuje na předcházející FC Kurz od Petra Casanovy a znovu se v něm podíváme jak na příběhy ze života, tak i zkušenosti dalších autorů z praxe. Samozřejmě nechybí ani pracovní listy, abychom mohli vše aplikovat do vlastního života. Možná jsem ale i vás pohádkou o třech malých prasátkách trochu zaskočil a možná si říkáte: Co mají tři malá prasátka společného s manipulací? 

Základy pro život

Na první pohled to nemusí být tak zřejmé, jakmile se ale nad celým příběhem hluboce zamyslíme, tak právě manipulace v něm hraje zcela zásadní roli. Už jen třeba tím, jakým způsobem maminka přesvědčila prasátka, proč se musí osamostatnit a postavit si vlastní domeček. Nebo také tím, jak hladový vlk lákal medovým hláskem malá prasátka ven: „Prasátka, pojďte ven, budeme si hrát…“ A když se mu to nepodařilo, tak jejich domek musel svým dechem odfouknout. I to byla forma manipulace, aby vlk dosáhl svého. Když to nešlo po dobrém, tak to zkusil po zlém. Naštěstí v pohádkách má vše dobrý konec. První dvě malá prasátka, která byla až příliš líná na to, aby si postavila domek z cihel, našla nakonec záchranu u pilného a poctivého brášky. Když se vlk snažil sfouknout jeho domek z cihel, nepodařilo se mu to. A když chtěl do domu vlézt komínem, tak dostal pěkně za vyučenou.

Nemáte občas pocit, že se někteří lidé chovají stejně i v běžném životě? 

Proč se chováme trochu jako ti dva první nezodpovědní čuníci a pak, když se staneme obětí manipulace, hledáme na poslední chvíli záchranu u poctivého a pilného brášky?

Lidé už dávno pochopili, že když chtějí postavit dům, který přečká kdejakou povodeň, zemětřesení nebo vichr, tak jej potřebují vystavět na pevných základech. A čím větší dům chtějí postavit a čím náročnější prostředí je okolo domu, tím pevnější musí jeho základy být. Na stejném principu funguje také život každého z nás. Kdo neměl to štěstí a nepodařilo se mu už v dětství vybudovat pevné a stabilní základy v podobě silné sebedůvěry a silné vnitřní motivace, stává se snadno obětí nezdravé manipulace. I proto jsme se v Kurzu vnitřního zesílení věnovali tomu, jak bez ohledu na minulost vybudovat nové a pevné základy pro lepší budoucnost.

Převzít odpovědnost

Poznal jsem už mnoho lidí, kteří za své neúspěchy a zpackané životy obviňovali druhé lidi. Někdo našel viníka v nevhodném prostředí, někdo v toxických rodinných vztazích a někdo zase v dětech, pro které byl v dětství terčem posměchu a šikany. Jakmile slyším, že se někdo podobným způsobem vymlouvá a hledá záminky svého neúspěchu, položím mu tři otázky:

  • Jak dlouho budeš odpovědnost za vlastní život dávat do rukou druhých lidí? 
  • Jak dlouho ještě budeš žít ve strachu? 
  • Kdy se to rozhodneš změnit?

Neříkám, že je vždy snadné vyrovnat se s minulostí a získat pevnou půdu pod nohama, na které může člověk budovat nový a lepší život. Samotnému mi to trvalo pár let, než se mi něco podobného podařilo, a nevím, kolik času to zabere jiným lidem. Jsem si však jistý, že se to může podařit jen těm, kteří budou opravdu chtít něco podobného hledat. V dospělosti za nás nikdo pořádné základy pro život nepřipraví. Kdo neměl to štěstí a nepřinesl si je z dospívání, s každou výmluvou a hledáním viníka jen ztrácí čas. 

Petr Casanova v závěru FC Kurzu Jak čelit manipulaci vypráví známý indiánský příběh s bílým a černým vlkem. Poučení z indiánské pověsti zní, že je na každém z nás, kterého vlka budeme krmit. Zda toho bílého, který reprezentuje dobro v nás, nebo toho černého, který představuje zlo. Někdy ale není snadné rozpoznat, který z vlků se o nás pokouší. Proto jsem přesvědčený, že je vždy lepší pracovat na tom, aby černý vlk zmizel dříve, než bude mít chuť se o nás pokoušet. Podobně jako onen vlk z pohádky o třech čunících. Myslíte si, že by měl ještě někdy chuť vrátit se k domečku zpátky, když dostal takový výprask? Asi těžko, viďte… Nejprve ale musel narazit na dům postavený na pořádných základech, aby ho přešla chuť k jídlu.

Proto jsem přesvědčený, že pokud již nechceme být déle obětí nezdravé manipulace, potřebujeme vlastní život budovat, stejně jako pilný bráška svůj domeček z pohádky o třech čunících. Potřebujeme život postavit na pevných základech, jen tak přečká jakoukoliv bouři. Možná že se o nás v životě občas pokusí nějaký ten hladový vlk, jakmile ale v našem nitru narazí na pevnou a zdravou osobnost, chuť k jídlu ho rychle přejde a jen tak se o nic dalšího nepokusí. Proto přicházíme s FC Workshopem Jak čelit manipulaci v PRAXI. Neučíme se jen rozeznat zdravou či nezdravou manipulaci. Ani nesoudíme manipulátory a lháře za jejich chování. Učíme se zdravě komunikovat, a to jak sami se sebou, tak s druhými lidmi. Jen díky zdravé komunikaci můžeme budovat lepší život na pořádných a pevných základech. Život, který ustojí každou bouři. Život, kterého se lekne každý černý hladový vlk dříve, než na nás dostane chuť. Zdravá komunikace, bez výčitek, lítosti nebo pocitu viny je základem zdravého a naplněného života. A pokud máte se životní změnou, manipulací a zdravou komunikací nějaké vlastní zkušenosti, budu moc rád, když se o ně podělíte do mého e-mailu [email protected].

O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart