7 metod, jak ustát manipulátora, když nemůžete odejít

Nemůžeš odejít, miluji Tě…

Nemůžeš odejít, zničím Tě…

Nemůžeš odejít, všichni Tvoji blízcí budou stát za mnou, zřeknou se Tě…

Nemůžeš odejít, naše děti poštvu proti Tobě…

Nemůžeš odejít, nebudeš mít z čeho žít – žádné peníze…

Nemůžeš odejít, nebudeš mít kde žít – žádné bydlení…

Nemůžeš odejít, otrávím Ti život a nepřestanu, dokud budu žít…

To všechno můžete slyšet od manipulátora, který si nepřeje ztratit svou oběť – Vás. Vydírání, vyhrožování, zastrašování, a to i směsí pozitivna a negativna. (“Já Tě opravdu miluji a bez Tebe si něco zlého udělám. Ty si pak poneseš šrám na duši. Tebe bude nenávidět svět.”). Až můžete uvěřit, že opravdu odejít nemůžete.

Stát se Vám to může nejen v partnerském vztahu (je vůbec možné, že toto Vám dokáže říct ten, kdo Vás někdy miloval?), ale i třeba v pracovním. Všude můžete čelit manipulativní strategii “Buď začneš dělat to, co chci, nebo já začnu dělat to, co nechceš.”

Tématu Jak čelit manipulaci jsem věnoval celý tento tištěný FC Kurz. Každou středu mu pak věnuji uzavřený webinář pro členy FC Kurz. Ten poslední trval namísto jedné plánované hodiny nakonec dvě – s ohledem na opravdu velké množství otázek, které jsem postupně detailně zodpověděl.

V šachu

Manipulace je, viz ilustrace na obalu FC Kurzu Jak čelit manipulaci, jako vytváření a následné vodění loutek. Manipulátor je ten, kdo používá nitky, Vaše nejslabší místa, k tomu, aby Vás nejen ovládal, ale i systematicky ničil – zbavoval Vaší energie, až nakonec nezbude žádná. A on odchází jako od mršiny. Parazit. Upír. Had. Není důležité, jak mu pak budete říkat. Důležité je, abyste si manipulování jinou osobou uvědomili včas. Fakt, že Vás drží v šachu.

Vrcholnou manipulací je ta, při které si oběť tento fakt vůbec neuvědomuje. Dělá, co chce manipulátor, odpojuje se od všech ostatních zdrojů energie – rodičů, dětí, přátel, vlastní obživy, vlastního bydliště, zájmů, zkrátka ztrácí vše, co ji dosud definovalo – a upíná se na jediný zdroj. Na manipulátora. On jediný se jí zdá správný pro budoucnost. Bohužel, jeho jednání se brzy zásadně promění a z Anděla je Ďábel. Ví, že se nemáte na koho obrátit, všichni se Vás zřekli nebo Vy jich. Ví, že má v trumfech minulost (“Vždyť já Tě tak miloval, pamatuješ?”). A za důvod svého zhoršení z Anděla v Ďábla uvádí jen Vaši chybu. “Buď tohle změníš, nebo odejdu.” A jeho odchod si neumíte představit. Nezůstalo by Vám NIC a NIKDO. Ani jeho LÁSKA (tak tomu říkáte), ani nikdo blízký. Zůstali byste SAMI. A sami to nezvládnete – o tom jste přesvědčeni, i proto, že Vás o tom přesvědčil on (viz jeho hřebíky do hlavy, kterými začíná tento článek).

Manipulátor vždy staví situaci tak, že nemáte na výběr. Buď život, nebo smrt. Buď se mu podvolíte, nebo zahynete. Buď se jako loutka necháte vodit, anebo Vás jako nepotřebnou odloží – a sami nebudete mít žádnou hodnotu. Víte, že takto to nejde dál, že Vás to ničí, ale jak nezešílet? Jak si při systematickém manipulování jinou osobou udržet rozum, jestliže nemůžete odejít i třeba proto, že víte, že reakce manipulátora by pak byla drtivá (viz včerejší webinář pro členy FC Kurz).

V klubovém prostředí, kde členové FC Klub a FC Kurz sdílejí, a to i anonymně, své momentální osobní těžkosti, se často objevuje ta otázka JAK. Jak to ustát? (Třeba kvůli dětem, kterým nechcete vzít druhého rodiče, nebo práci, kterou potřebujete neztratit, nebo vlastnímu svědomí, když jde o blízkého příbuzného a Vy nechcete být za špatné.) Jak vydržet to, co Vám manipulátor provádí? V psychologii se tomu říká: Jak se ODPOJIT – a nemusí to být fyzicky (opravdu ze vztahu s ním odejít), stačí emocionálně (odosobnit se od jeho slovních útoků, pouštět jeho toxicitu jedním uchem dovnitř a druhým ven).

Ukážu Vám to i na základě metod, které popisuji v FC Kurzu Jak čelit manipulaci. A Vy, kteří máte přístup do klubového prostředí, můžete číst mé FC Kurzy všichni – členové FC Klubu vždy aktuální vydání v digitální podobě, členům FC Kurzu chodí každé nové vydání v té tištěné a mají přístup k celému digitálnímu archivu.

Pojďme si tedy to, co můžete hned teď zvládnout, probrat bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart