5 fází odpuštění: Jak se už netrápit pro ty, kdo se netrápí pro Tebe

Pokud říkáte, že jste odpustili, a přitom dál cítíte hořkost a pachuť, nevíte, o čem odpuštění je.

Odpuštění je právě o tom už necítit tu hořkost a pachuť. Zbavit se jí. Vypustit ji. Protože si uvědomíte, že si nezasloužíte právě s hořkostí a pachutí žít dál.

Že pokud někdo má žít s hořkostí a pachutí, je to ten druhý, ne Vy. Tak proč ji v sobě pořád držíte?

Povol ventil u hrnce

I proto jsem napsal knihu Čtyři prány štěstí a celou jednu část o správném odpuštění. Lidé si totiž pletou dva protichůdné pojmy odpuštění a prominutí (viz dále). Jako by nerozuměli rozdílu mezi Už to nechci a Chci to ještě jednou. Nebo říkají: “Trápí mě to tolik, že je to až nesnesitelné; takže to nemohu déle snést.” A jedním dechem dodají: “Nemohu to odpustit.” Nezbývá, než se jich zeptat: “A proč se tedy divíte, že Vám je špatně?” Pokud držíte v sobě to zlé, bude Vám zle. Odpustit znamená dostat to ze sebe pryč.

V knize Čtyři prány štěstí přirovnávám proces odpuštění ke klíčovému momentu, který probíhá v Papinově hrnci. To je tlaková nádoba, v níž rychle křehne maso zásluhou zvýšeného tlaku. Jenže člověk není věc – když se tlakuje, má své limity. Navíc ani tento tlustostěnný hrnec nevydrží všechno. Když jej Denis Papin roku 1680 hrdě předváděl londýnské Královské společnosti, hrnec vybuchl. Jak Papin pochopil, postrádal to nejdůležitější. To, co potřebuje i přetlakovaný člověk. Únikový ventil. Je-li v něm negací až příliš, musí odpustit (páru).

A tak už nikdy nesmí platit: “Tolik mi ublížil, A PROTO nemohu odpustit.” Naopak. “Tolik mi ublížil, a proto MUSÍM odpustit. Páru totiž odpouštím sobě. Ne cizímu hrnci.”

Pamatujte si: Čím více Vám někdo ublížil, tím spíše musíte odpustit. Čím méně si trápení zasloužíte, tím spíše musíte odpustit. Držet úzkost v sobě nesmíte. Zničí to Vás, ne toho, kdo Vám ublížil.

Jak na to

V klubovém prostředí, které jsem zakládal pro všechny, kdo chtějí sdílet (i anonymně) svá trápení a odpouštět tak svou páru (pro první vstup potřebujete registraci zde), mi svěřujete různé smutné příběhy, na jejichž konci ale trpíte Vy sami. Zapomínáte, že odpuštění nesměřuje vůči tomu, kdo Vám ublížil, ale vůči Vám. Je to Váš vlastní vnitřní akt. Ať jste udělali fatální chybu, nebo se někdo fatálně provinil na Vás, musíte se naučit sami sobě odpouštět a přestat v sobě držet to zlé. Opakuji ještě jednou: Vaše odpuštění se týká jen Vás. Je to podobné, jako když Vám někdo způsobí krvavé zranění – odpustit si znamená sobě přiložit náplast. Odpustit si znamená postarat se o sebe. Odpustit si je hlavní projev sebelásky. Nemá nic společného s někým jiným. Při odpuštění jde pouze o Vás, o ukončení Vašeho nesmyslného snažení ovlivnit/změnit jiné lidi nebo vracet minulost. Aby bylo jasno: Odpuštění nezmění minulost, změní však Vaši budoucnost.

Zachoval se k Vám někdo škaredě, a Vy jen proto sami sobě ubližujete? Snažil se Vás někdo poškodit, a Vy teď svým negativním způsobem myšlení za něj dokončujete jeho destruktivní práci v sobě? Nedokážete odpustit to zlé delší dobu a propisujete se to už do Vašeho zhoršujícího se zdraví?

Tak dost. Je na čase začít dělat něco pro sebe.

Každý týden pro členy klubového prostředí píšu články na přání. V archivu jich máte už stovky. Členům úrovně FC Kurz (přehled ještě volných členství je zde) jsem zaslal i konkrétní tištěný kurz Jak čelit manipulaci, pokud zdrojem Vašich negativních emocí je manipulující osoba ať už v pracovním, rodinném nebo i partnerském vztahu. Nyní tedy ještě JAK uzavřít toxické jednání jiné osoby v sobě. Jak povolit ten “Papinův” ventil ve své hlavě a ulevit si – přestat se trápit pro ty, kteří se možná dávno netrápí pro Vás?

Pojďme si to rozebrat krok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart