Proč je pro někoho tak lehké opustit vztah

Zkoušeli jste se někdy odmilovat? Poznali jste, že to není možné pouhým vyslovením tohoto přání, že je to nezávislé na vůli, rozumu, že je to podobné jako zamilovat se?

Tím spíše jste si potom kladli otázku: Jak tedy může být pro některé lidi tak snadné opustit třeba i dlouhodobý vztah? Je-li pro Vás je tak těžké vytlačit ze srdce i někoho, kdo Vás nikdy nemiloval, jak je možné, že pro jiné lidi je tak lehké vytlačit ze srdce i někoho, kdo je miloval nebo stále miluje?

V knize L.E.Ž. jsem jednu z kapitol věnoval i tématu manipulativního vztahu. Vzbudila takový ohlas a tolik dotazů, že jsem přidal celý samostatný tištěný FC Kurz, sto stran o tom, jak čelit manipulaci. Cituji ze zkušenosti Martiny: „Petře, čtu právě Váš nový kurz Jak čelit manipulaci a velmi mi pomáhá pochopit, jak se konečně oprostit od člověka, kterého miluji a pro něhož bych udělala cokoli, jen aby zůstal. Právě v tom je můj problém: Jsem ochotná udělat cokoli, jen aby zůstal. Proto po mně také cokoli požaduje s tím, že pokud to neudělám, odejde. Tak snadno to dokáže říct: ‚Buď to uděláš, nebo odejdu.‘ Jenže já prostě už některé věci nemohu udělat…”

1. Problém konkrétní doby

Neuděláte – odejde. Jinak řečeno: Jde o podmíněný vztah. Vztah, který trvá, pokud… Přičemž tím, kdo musí plnit podmínky, jste pouze Vy. Tak vypadá manipulace.

Otázku, proč je pro některé lidi tak snadné manipulovat, potažmo – pokud ji rozšířím na všechny, kteří lehce dokážou opouštět vztah –, musím rozdělit do dvou úrovní. První je dobová.

Současná doba je, obecně řečeno, klikací nebo přepínací. Lidé často nejsou ochotni věnovat svou pozornost dlouhodobě jedné věci. Fenoménem doby jsou sociální sítě a mezi nimi dnes vítězí ta, která nabízí KRÁTKÁ videa, RYCHLOU změnu. Jen se podívejte na děti, budoucnost lidstva. Dnešní děti jsou roztěkanější, ze svých mobilů a počítačů zvyklé rychle přepínat. Jak by jejich pozornost mohl udržet dlouhodobý vztah? Vždyť ani ke konkrétní sociální síti nemají dlouhodobý vztah. Některé už omrzela. Dlouhodobý vztah často nemají ani k ničemu jinému. Dokonce ani k tomu, co mají rády, například ke svému telefonu. Nebo počítači. Nedávno dostaly nový a už chtějí jiný. Pořád něco nového.

To je dnešní doba. A právě v ní se tolik daří manipulaci. Buď tohle uděláš, nebo od Tebe odejdu. Mně nevadí odejít. Každý bude lepší než Ty. Protože každý bude NOVĚJŠÍ než Ty.

“Kdekdo je lepší než já.” Tohle bolí. A bolest nikdo nechce. Proto se tolik daří manipulátorům. Využívají toho, že případný odchod by Vás bolel a svým způsobem znehodnotil. Znamenal by ve Vaší mysli závěr, že jste tomu člověku nebyli dost dobří, potažmo že možná pro nikoho nebudete dost dobří. Že i když se snažíte dělat cokoli, nestačí to. Že ani Vaše maximum, které ve vztahu dáváte, není dost dobré. To je frustrující.

A právě v tom se dnešní vztahy podobají sociálním sítím. Udělat cokoli pro něčí “lajk”. Udělat cokoli, jen aby neprovedl “unfollow”, nesmazal mě z takzvaných přátel.

2. Problém konkrétního člověka

V knize L.E.Ž., potažmo v tištěném kurzu Jak čelit manipulaci však vyvracím, že by to bylo JEN o době. Manipulace tu byla vždy, je tedy nadčasová – o lidech. O konkrétních lidech.

O těch, pro které je skutečně snadné říct Klidně odejdu. A když je psychologicky prozkoumáte, zjistíte, že to často není jejich hra a strategie, oni to myslí vážně. Oni jsou přesvědčeni, že případným odchodem od Vás nic neztratí. A svým způsobem je to pravda, protože tito lidé ve skutečnosti nevědí, co ve Vás, potažmo ve vztahu mají. Jestliže si neuvědomují hodnotu Vaší osoby nebo vztahu s Vámi, pak ve své mysli přirozeně odchodem nic neztratí. A proto dokážou tak lehce opustit vztah. Nevědí, k čemu je.

Proto se u manipulátorů tolik hovoří o slabosti nebo nezralosti. Manipulátoři totiž nevědí jedno. To, co je přitom evidentní každému racionálně založenému člověku. A je to základ života.

Každý, kdo dlouhodobě zůstává v jakémkoli procesu, dříve nebo později pozná jeden základní prvek. A tím je změna. Každý, kdo je na tomto světě už poměrně dlouho, ví, co je změna. Že jednou jste nahoře a podruhé dole. Pak zase nahoře, pak zase dole. To je život. Změna je základní prvek všeho, co trvá poměrně dlouho. Bohužel dnešní doba dala lidem možnost opustit to, co jim nevyhovuje. Překliknout z toho, co se nelíbí, na to, co se líbí. Ale někteří lidé zapomínají na to, že tohle je virtuální život, ne skutečný. Ve skutečném životě nemůžete překliknout z něčeho, co Vám nevychází nebo co se Vám nedaří. Nemůžete to opustit. Musíte si to prožít. Stejné je to ve vztahu.

Ano, zpočátku jste nahoře a zamilovaní, ale dříve nebo později přijde nějaká krize, dílčí problém, vzájemné těžkosti. A někteří lidé, zmatení virtuálním životem, si myslí, že v té chvíli mohou UNLIKE, UNFOLLOW, stisknout tlačítko CANCEL, EXIT, ESCAPE a z nevyhovujícího přeskočit do vyhovujícího vztahu, který bude “už jenom nahoře a nikdy dole”. Ale to je nemožné. Žádný vztah takový nemůže být dlouhodobě.

1 + 2 = Problém iluze

Proto je dnes tolik lidí single nebo nešťastných. Nemohou najít vztah, ve kterém by nebyly žádné problémy. Nemohou najít partnera, který by nebyl zcela podle jejich představ. Žijí ve své virtuální iluzi, ale v realitě života vztah, který nejen začne, ale i zůstane nahoře, NEEXISTUJE. A je to tak správně.

Život je nastaven na změnu proto, že člověk POTŘEBUJE chvíle, kdy přestane být nahoře a spadne dolů. A potřebujete je i ve vztahu. Protože v té chvíli pochopí, k čemu je vztah. Právě v té nepříjemné a osamělé chvíli docení skutečného partnera, který mu pomůže, KDYŽ JE DOLE.

Chápete? My všichni potřebujeme vztah, protože život je nastaven tak, jak nastaven je – pády dolů se nám NEVYHNOU a každý z nás je nedokonalý, nezmůže všechno, tím spíše, když se ocitne na dně. Ale tohle mnoho lidí v dnešní době stále nechápe. Co chápou, je to, že nudná videa mohou vypnout, bolestné zprávy v televizi přepnout na jiný kanál. Se životem ovšem ani jedno udělat nemůžeme. Nudu musíme sami rozptýlit, bolestí si sami projít, problémy konstruktivně vyřešit. A to někteří lidé nepochopili.

Nejsou ztraceni, jen musejí dozrát, dospět. I manipulátoři musejí dojít k poznání, že manipulováním nic důležitého nezískávají, naopak všechno důležité ztrácejí. Přičemž tím, co především ztrácejí, je ten člověk, který je miluje a který je prozatím ochoten pro ně udělat cokoli. Prozatím, zdůrazňuji, protože všechno, co trvá příliš dlouho, dříve nebo později projde změnou. A i ten, kdo miloval manipulátora, může jednoho dne odkliknout a přepnout na jiný vztah. Ale o tom je už Jak čelit manipulaci.

Jak Vám mohu pomoci

  1. Nechápete, jak Vás někdo může tak lehce obelhávat, podvádět, pomlouvat? Ptáte se, jestli se ten člověk změní a případně kdy? Nevíte, jak reagovat, ani čím si protějšek sám prochází? Využijte knihu L.E.Ž., kterou můžete mít i ve zvýhodněných akčních sadách zde.
  2. Jste obětí manipulace ve vztahu, do které jsou případně zavlečeny i děti, přátelé, kolegové, rodiče či jiné pro Vás důležité osoby? Nevíte, jak se bránit, ani jak to zastavit? Využijte tištěný FC Kurz Jak čelit manipulaci. Všechny mé momentálně ještě dostupné FC Kurzy jsou zde.
  3. Akční slevy na souborné knihy odpovědí na nejčastější otázky Řešidlo 1 a Řešidlo 2 najdete zde.
Top
Shopping Cart