Jak ukončit zákopovou válku ve vztahu

Slyšeli jste někdy o řetězení negací?

Rozuměli jste Gandhímu, když řekl “Oko za oko, a svět je za chvíli slepý”?

Hroutí se Vám vztah, aniž chcete, a to jen proto, že Váš protějšek se “zasekl” a nechá vládnout své ego, které nezná MY, ale jen JÁ?

Cítíte, že Váš protějšek nepochopil, že (jak píšu na obalu knihy Spolu) ve vztahu nikdy není jeden vítěz a jeden poražený, ale vždy buď dva vítězové, nebo dva poražení – přičemž aby vztah mohl existovat, jsou zapotřebí OBA, ale aby zanikl, na to stačí JEDEN?

Přejete si Váš vztah udržet, ale jste na to momentálně sami? Zoufáte si a toužíte po tom, aby se protějšek změnil – aby ustal se zbytečnou zákopovou válkou, která ničemu nepomáhá, jen všemu škodí?

Pak věřím, že Vám tento článek pomůže.

Tři druhy ticha

V uzavřeném klubovém prostředí, které jsem založil proto, abyste měli kde a s kým i anonymně sdílet své problémy, mi často píšete o tichu, které nastalo ve Vašem vztahu nebo ve Vás samotných. Pokaždé to potřebuji doupřesnit. Já totiž znám tři ticha:

  1. První je OČISTNÉ. Smývá z člověka palčivé starosti, tíživý stres, zraňující bolest. Toto uzdravující ticho bývá spjato se samotou nebo se skutečnými přáteli. Osvobozuje při něm bytí daleko od negativních lidí, daleko od zdroje trápení. Proto tohle ticho hojí a léčí.
  2. Druhé ticho je opačné – ZRAŇUJÍCÍ. Ubližuje Vám proto, že ho zažíváte přímo u zdroje trápení. Toho člověka například žádáte o odpověď, vyslechnutí, pochopení, někdy i jakoukoli reakci na to, co Vás trápí – ale nazpět nepřichází ani jedno. Často jde o ticho manipulativní, vyděračské, hraje si s Vašimi emocemi (viz Jak čelit manipulaci).
  3. Poslední ticho, které znám, bývá důsledkem a Vaší finální reakcí. Tomu tichu se říká NIC. Stává se paradoxně tím nejhlasitějším výkřikem, jakého je člověk schopen, a nelze si ho nevšimnout. Překvapivé mlčení totiž ve Vašem hrdle zavládne “zničehonic” – v moment, kdy prostě začnete mít dost svého vysvětlování, doprošování, obhajování se. Už jste unaveni svým jednostranným snažením bez odpovědi druhého. A tak sami zrcadlíte jeho NIC. Nezbyla Vám totiž už žádná síla, jen na to rezignovat a ze vztahu se odpojit. A to i přesto, že jste celou předchozí dobu o vztah stáli a bojovali. Jenže všechno má své meze.

Protějšek, který proti Vám vede zákopovou válku, tohle zpravidla nedomýšlí. Dojde mu to, až když přijde o vše. Až když už není návratu zpět. Z Vašeho NIC totiž už nevznikne NĚCO. Mez přetekla.

Je to jako s důvěrou. Protějšek si s ní může hrát, narušovat ji a dlouho se zdá, že se s ní nic neděje. Ale to proto, že ještě nebylo dosaženo hraniční meze. Jakmile nádoba přeteče, nejde to vzít zpátky. Tak jako slovo, které partner vyřkl, čin, který spáchal, zkušenost, kterou už nikdy nepůjde z hlavy vymazat. Tohle partner nedomýšlí. A pak se diví.

Vyřešit problém, DOKUD TO JDE

Tou mezí je obvykle moment, kdy Vám naskočí jednoduchá a logická otázka: K čemu mi je vlastně vztah, když mi protějšek ubližuje, když sabotuje komunikaci, když nespolupracuje? Z čehož plyne: Nebylo by mi lépe samotnému? Anebo s někým jiným, lepším? Proč vlastně v tomto vztahu zůstávám? Není to už spíše moje chyba, nikoli chyba toho druhého?

To je moment, kdy začne NIC. Lhostejnost. Apatičnost. Kdy Vám už je jedno, že se protějšek probudil a začíná snažit. Je POZDĚ. K čemu je květině, která uschla, když ji teprve potom začnou zalévat? Člověk není bezmezný. I jeho snaha a trpělivost mají své meze, tak jako důvěra a láska.

Kniha Spolu vznikla pro páry – pro dvojice, které JEŠTĚ páry jsou. Pohybují se nejvýše na hraně meze zvané NIC. V tu chvíli ještě jde vztah zachránit. Neříkejte, že nejde. Neexistuje zámek, ke kterému by současně nebyl vyroben klíč. Každý problém má řešení. Ale před dosažením určité meze. Zarezne-li zámek, ani kompatibilní klíč už ho neodemkne. Respektive: Nemá ho už odemknout. Je to totiž dobře, když odemknout už nejde. S každým vztahem, který se zbytečně rozpadne, se lidé učí, že EXISTUJE MEZ, do jejíhož dosažení mají šanci, ale po jejím překročení už ne. A právě proto stojí za to hlídat si tu mez, a DOKUD TO JDE, začít jednat. Jak?

Věnoval jsem tomu knihu Spolu a tištěný FC Kurz Jak čelit manipulaci. Jste-li momentálně součástí zákopové války a berete-li energii člověka, na němž Vám přitom záleží, respektive on bere energii Vám, přečtěte si následující řádky. Pochopíte, čeho můžete už za několik dní litovat. Anebo: za co můžete už za několik dní děkovat. Protože právě ta zkušenost, kterou nyní procházíte, Vás může hodně užitečného naučit, a to i do jiných než partnerských vztahů.

Pojďme si to v dalším z mých klubových článků na Vaše přání objasnit bod za bodem:

(Jste-li členy, přihlaste se. Nejste-li dosud členy, pro vstup do klubového prostředí se registrujte zde. S členstvím FC Kurz automaticky získáváte i tištěný FC Kurz Jak čelit manipulaci.)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart