Manipulace spit & split: Jak vyvolat rozchod „z viny druhého“

„Nejhorší je, že za to můžu já.“

Kdykoli slyším tato kajícná slova, doprovázená navíc svěšením hlavy, zpozorním. Na někoho působí sympaticky – viník doznává vinu. Jenže to ještě nemusí znamenat, že se skutečně něčím provinil. Jen může být o své vině přesvědčen – NĚKÝM přesvědčen.

Když jsem vytvářel tištěný FC Kurz Jak čelit manipulaci, nemohl jsem minout ten druh manipulace, při kterém se za viníka považuje ten, kdo ve skutečně nic špatného nespáchal, a zcela bez viny tak vyvázne ten, kdo ve skutečnosti spáchal všechno špatné. Jen si to představte: Zjistíte, že Vás někdo blízký PODVEDL. Žádáte po něm vysvětlení, omluvu či alespoň uznání viny. Jeho manipulativní reakce ale způsobí, že naopak VE VÁS vznikne, ba se rozroste přesvědčení, že za to vlastně můžete VY.

Proč manipulátoři volí tuto strategii? Jednoduchá odpověď: Protože neztratí přízeň lidí, kteří by je jinak zavrhli. Tito lidé naopak zavrhnou VÁS. A to i proto, že Vy s nálepkou hříšníka dobrovolně souhlasíte. Ano, vlastně za všechno mohu já. To pak smutně říkáte před dětmi, přáteli, rodinou. A to přesto, že jste ve skutečnosti žádný přešlap neudělali.

Jak je to možné? Jak je možné zmanipulovat podvedené tak, aby sami sebe považovali za podvodníky? Jak se to stane, že právě oni pak přistupují na fatálně nevýhodná porozchodová vypořádání, provinile přenechávají viníkům celé majetky, nechají se špinit mezi známými, ačkoli na jejich straně žádný problém nebyl? Jak to manipulátoři dokážou?

Dvakrát týdně pro členy klubového prostředí píšu články na přání. V nich popisuji řešení konkrétních případů tak, aby to mohlo pomoci i dalším. Děkuji členům klubového prostředí za využívání uzavřené skupiny Klub Motivace, kterou jsem založil právě proto, abyste měli kde (i anonymně) sdílet svá trápení a dostali odpovědi. Pro první vstup do klubového prostředí, a tedy i ke klubovým článkům, je třeba se registrovat zde. (V rámci členství Kurz dostáváte pravidelně i tištěné FC Kurzy, nyní tedy můžete začít s Jak čelit manipulaci).

V čem spočívá manipulativní metoda split? Jak jednoduše se v oklamaném člověku vyvolá pocit viny? Jak z této falešné smyčky vyváznout?

Pojďme si to objasnit v dalším z mých klubových článků (archiv všech najdete zdekrok za krokem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart