Jak spolu začít mluvit lépe, když komunikace drhne

Všichni to víme: Na světě neexistují dva stejní lidé. Když se potkáme s někým ve vztahu, může o sebe křísnout nejen odlišná minulost, výchova, hodnoty a představy, ale také jiné prahy bolesti, potřeby a vzájemná očekávání. A protože nemáme schopnost vidět druhému člověku do hlavy, jsme obdařeni řečí, abychom se zeptali, sluchem, abychom se něco dozvěděli, a srdcem, abychom jeho pohledu na život i svět porozuměli. A pokud mu – při své odlišnosti – neporozumíme, abychom to alespoň věděli a mohli se tomu přizpůsobit.

To všechno může fungovat jen do chvíle, než se druhý uzamkne. A my ani nemusíme tušit proč. Jak v takovém případě zjistit důvod jeho uzavření? Jak přijít na to, co děláme špatně, co máme zlepšit a jestli vůbec někudy vede společná cesta, když z jeho odpojení nevíme nic? Jak můžeme správným směrem budovat vzájemný vztah, není-li se koho ptát, komu svěřit, s kým sdílet vize, touhy, starosti? Jak si můžeme vyjasnit jakékoli nejasnosti, když nás druhý ignoruje? Jak takové momenty chápat a zvládnout?

V knize Spolu řeším způsoby opravy poškozené komunikace, podlomené důvěry nebo toxických průsaků do vztahu (například vlivem přepětí v práci), a to tak, aby lidé, kteří k sobě z různých příčin ztratili cestu, mohli začít znovu a lépe. A to zejména ti, kteří už téměř rezignují přesvědčeni, že smysluplná společná budoucnost už neexistuje.

Tyto případy patří k nejčastějším, jaké mi v klubovém prostředí svěřujete. (Klubové prostředí je mimo jiné uzavřená facebooková skupina, kde můžete sdílet, a to i ANONYMNĚ (bez zveřejnění identity), jakékoli osobní trápení. Členové klubového prostředí mají automatický přístup k mým magazínům, ať už v podobě digitální – členové FC Klubu –, nebo tištěné – členové FC Kurzu. Vstup do klubového prostředí si vyřídíte zde.) Paradoxní je, že mi v klubovém prostředí často popisují své pohledy na vzájemnou krizi OBA partneři, aniž to jeden o druhém ví. Vyžaduji, abychom se v takovém případě, pokud je to jen trochu možné, sešli u jednoho stolu. Abyste pochopili, že bez vzájemné komunikace je těžké vztah zachránit, natož budovat. Někdy pro objasnění používám jednoduché příměry.

  1. Že komunikace (viz slovník silničářů) je cesta, spojující dvě strany. Představíme-li si dva lidi jako dva státy, pak pokud je oddělí pás neporozumění, jako by vznikly dva ostrovy.
  2. Někdy nám to vysvětlí malé děti, které při procházce míjíme na dětském hřišti. Když si každé z nich začne hrát na svém písečku, nemohou postavit společný hrad. V našem příběhu tím hradem je vztah.

Jak tedy vrátit uzavřeného, potažmo trucujícího partnera na společnou stranu? Jak si přestat být navzájem soupeři a začít obecně komunikovat lépe? Je momentálně zaseknutý vztah Vaším problémem? Nebo o něm víte v životě některého z Vašich blízkých? Staňte se součástí klubového prostředí. Nebo jej ukažte onomu blízkému člověku. Každý týden píšu několik klubových článků na Vaše přání (zde je celý archiv). Chcete ukázat, jak tento konkrétní problém pochopit a řešit?

Pojďme si to cestou polopatické psychologie ukázat bod za bodem:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart