Člověk nesmí být lakomý, říká zakladatel Ovečkárny

Od stánku na trzích k e-shopu s obratem 200 milionů korun.

I tak bychom mohli shrnout podnikatelský příběh Martina Bernátka, hosta dnešního podcastu Myšlením na vrchol. Když v osmnácti letech stál Martin v otcově stánku na trzích a prodával především seniorům vlněné papuče a ponožky, pravděpodobně jej ani v duchu nenapadlo, že bude chtít jednoho dne s produkty z ovčí vlny dobývat celou Evropu. Dnes v e-shopu Oveckarna.cz zaměstnává téměř šedesát zaměstnanců a dosahuje obratu okolo dvou set milionů korun. 

Čtyřkař podnikatelem

Když jsem poslouchal myšlenky zlínského podnikatele, několikrát jsem si vzpomněl na předchozí epizodu podcastu s názvem 5 zkušeností Napoleona Hilla, jež potvrzují sílu každé myšlenky. Až si poslechnete rozhovor s Martinem, zkuste se, prosím, ke zmíněnému podcastu vrátit. Věřím, že v Hillových myšlenkách také poznáte vše, čím se řídí Martin Bernátek na své cestě za úspěchem. Pokud bych si měl dovolit vybrat jako příklad jednu z Hillových myšlenek, byla by to tato: „Začněte tam, kde jste, a pracujte s nástroji, které máte k dispozici – lepší nástroje přijdou postupně.

Když jsem se zeptal Martina Bernátka, vyučeného automechanika, který se čtyřkami na vysvědčení nedělal svým rodičům příliš mnoho radosti, kde sbíral veškeré podnikatelské know-how a zkušenosti, zamyslí se, a odpovídá: „Člověk roste se společností. Pokud by mi někdo před lety řekl, jak daleko s Ovečkárnou budeme, asi bych nevěřil. A když porovnám své myšlení na začátku a dnes, tak si občas říkám, kde jsem všechny ty znalosti vzal…” Myslím, že už jen tato Martinova myšlenka mluví za vše a jen potvrzuje zmiňovanou zkušenost autora slavného knihy Myšlením k bohatství.

Produkty z ovčí vlny byly ještě do nedávna oblíbené především mezi seniory. Jistě si také vybavíte vlněné ponožky nebo tradiční papuče, kterým se například u nás doma neřeklo nikdy jinak než „důchodky“. Martinovy produkty si však začaly čím dál více razit cestu také k mladší cílové skupině. Průlom nastal v momentě, kdy si v Ovečkárně uvědomili, proč jsou produkty z ovčí vlny mezi seniory tolik oblíbené. „Uvědomili jsme si, že ovčí vlna tu vždy byla, a to prakticky v celé Evropě. I proto je dnes v naší vizi obléknout do ovčí vlny celou Evropu. Oblíbenost produktů z ovčí vlny vždy vycházela z přirozených termoregulačních vlastností. Ovečky to mají jednoduše dobře zařízené, je to přírodní materiál, který tu vždy byl, a na to dnes zákazníci slyší,” vysvětluje Martin a dál sdílí, co vše se při budování svého byznysu naučil.

Co vše se dozvíte v rozhovoru s Martinem Bernátkem?

 • Jak Martin rozjel firmu z tržnice 
 • Co ho žene v podnikání neustále dopředu
 • Proč si teprve nedávno dodělal maturitu
 • Jak se měnila jeho osobnost společně s Ovečkárnou
 • Jak se mu podařilo získat ocenění e–shop roku
 • Co toto ocenění pro firmu znamenalo
 • Jak se mu podniká společně s manželkou
 • Co mu přinesl prodej části firmy velkému investorovi
 • Zda by někdy prodal i zbytek firmy
 • Jak se měnila Martinova vize v čase
 • Jak vnímá podnikatelské prostředí okolo Zlína
 • Proč nechce parazitovat na úspěchu Tomáše Bati
 • Díky čemu si lidé oblíbili produkty z Ovečkárny
 • Jak a proč vznikla privátní značka 
 • Jak je na tom Martinův byznys dnes, kdy většina hráčů v e-commerce hlásí výrazné propady tržeb

Věřím, že rozhovor s Martinem Bernátkem bude bavit nejen posluchače, kteří se zajímají o podnikatelské myšlení, ale každého fanouška osobního rozvoje. Na Martinově příběhu je krásně vidět, jaký kus na cestě osobního růstu může člověk uběhnout, pokud se rozhodne vykročit za svými sny. Snad i pro vás bude Martin inspirací, třeba k prvnímu kroku…

 1. Líbí se vám příběh a myšlenky Martina Bernátka? Chcete si také osvojit podobný způsob myšlení? Začtěte se do knihy Myšlením k bohatství. Připravili jsme pro vás tuto knihu ve zvýhodněné sadě s tištěným workshopem, kde v pracovních listech začnete pracovat na změně svého myšleni. Sada k dispozici jen zde.
 2. Rádi byste rozjeli vlastní projekt? Nebo jen začali dělat cokoliv, co vám bude dávat smysl a pozitivní energii? V tištěném workshop Udržuj vnitřní plamen objevíte všechny své talenty a probudíte v sobě touhu potřebnou k vykročení za vlastními sny. K dostání jen zde.
 3. Napadla vás otázka na Martina Bernátka? Kontakt pro případné dotazy získáte zde.
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart